Ważna wiadomość nie tylko dla seniorów. Choć powszechnie uznaje się, że dodatek pielęgnacyjny należy się tylko najstarszym Polakom, wcale nie jest to prawda. O ekstra 300 złotych miesięcznie mogą starać się także inne osoby, pod warunkiem, że spełniają ściśle określone kryteria. Jak one brzmią? Wyjaśniamy.
W 2023 roku emeryci mogli liczyć na prawdziwy prezent od rządu, który nie żałował pieniędzy na wypłatę 13. i 14. emerytury. Tymczasem, jak wynika z dokumentów, w zapisach na kolejny rok na dodatkowe świadczenia przeznaczono “tylko” 29 mld zł. Jednocześnie “trzynastka” po waloryzacji będzie wyższa. Co to oznacza? Beneficjentów “czternastek” spotka, niestety, niemiłe zaskoczenie.
Skandaliczne sceny z udziałem dwóch nieletnich chłopców w Dębicy (woj. podkarpackie). Nastolatkowie udali się jeden z miejskich cmentarzy i z podłego powodu zaatakowali tam z użyciem noża 89-letnią kobietę. Jakby tego było mało, później dopuścili się jeszcze kolejnego przestępstwa, tym razem na rówieśniku. Na szczęście, już wiadomo, że nie unikną odpowiedzialności.
Świadczenia polskich seniorów nie są imponujące, dlatego najstarsi Polacy z chęcią przyjmują kolejne prezenty od państwa i dodatki. Mało kto wie jednak, że od lipca emerytura może być wyższa nawet o 300 złotych. Aby tak się stało, trzeba spełniać określone kryteria i złożyć odpowiedni wniosek. Chętnych nie brakuje. Sprawdź, czy możesz zostać beneficjentem.
Od lat trwa gorąca dyskusja na temat zasadności opłacania abonamentu RTV, jednak póki co obowiązek taki nałożony jest na posiadaczy telewizorów i radioodbiorników ustawowo. Oczywiście, Polacy wciąż unikają uiszczania opłaty, licząc na to, że zaoszczędzą trochę gorsza, ale ta taktyka nie zawsze może okazać się skuteczna. Wielkie problemy spotkać mogą np. seniorów, od miesięcy zalegających z płaceniem. W ich przypadku brak wywiązania się z obowiązku, może rzutować nawet na wysokość emerytury.
Groźnie wyglądające zdarzenie w Pabianicach (woj. łódzkie). 88-letnia kobieta w samym środku dnia została zaatakowana przez 35-letniego chuligana. Mężczyzna znienacka wepchnął seniorkę na jezdnię i prawie doprowadził do dramatu. W sieci pojawiło się szokujące nagranie.
Trzynastki i czternastki to świadczenia, które zostały zagwarantowane seniorom ustawowo i stały się pewnego rodzaju pewnikiem. Od przyszłego roku zmieni się jednak sposób finansowania dodatkowych emerytur, które teraz pokrywane będą z budżetu państwa. W związku z tym eksperci znaleźli prosty sposób na to, by ekstra świadczenia były jeszcze wyższe. Niestety, wszystko pozostaje w gestii rządu.
Już 15 października Polacy staną przed ważnym wyborem. To tego dnia pójdziemy do urn wybrać władzę na kolejną kadencję. Jak co roku niezwykle ważny będzie wybór polskich seniorów. To właśnie ich głosy mogą być decydujące w kontekście kolejnych lat w naszym kraju. Dziennikarz Gońca.pl zapytał dwójki naszych rodaków o preferencje polityczne. Ich opinia nie pozostawiła złudzeń.
Według zapowiedzi niektórych środowisk, w polski system emerytalny mają wkrótce zostać wpisane tzw. emerytury stażowe. Niestety, politycy obiecują, ale nie zawsze zastanawiają nad konsekwencjami swoich decyzji, a te mogą być dramatyczne. Zdaniem znawcy systemu emerytalnego Oskara Sobolewskiego, Polski nie stać na zaproponowane rozwiązanie. - Ten pomysł rozwali system emerytalny - ocenia surowo ekspert.
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sobotę długo wyczekiwaną obietnicę wyborczą. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie dalej będzie rządzić, w polski system emerytalny zostaną wpisane emerytury stażowe. Tę narrację podtrzymał także premier Mateusz Morawiecki, który powtórzył zobowiązanie w nowym spocie wyborczym. Jakie są szczegóły projektu? I co na jego temat mówią eksperci?
Prezydent Andrzej Duda spełnił oczekiwania związków zawodowych i podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Dzięki nowemu prawu, świadczenia nie będą już wygasały, co oznacza, że skorzysta z nich więcej osób. Aby tak się jednak stało, spełnić trzeba ściśle określone warunki. Jak one brzmią? I od kiedy w ogóle zaczną obowiązywać zrewolucjonizowane przepisy?
Już teraz wiadomo, że trzynastki oraz czternastki będą wypłacane seniorom na stałe, jednak jak zapowiada resort finansów, rok 2024 będzie ostatnim z tak dużym wzrostem emerytur i dwucyfrowymi podwyżkami. Niezależnie od tego, kto wygra najbliższe wybory parlamentarne, obecne podwyżki emerytur są pewne. Seniorzy zyskają sporo.
Od początku września już nie tylko seniorzy powyżej 75. roku życia, ale i ci do 10 lat młodsi mają możliwość korzystania z darmowych leków. Dzięki jednemu podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy przywilejem objęte zostanie łącznie aż 16 mln obywateli, dla których wizyta w aptece nie będzie już jednoznaczna z wydaniem fortuny. Po zmianach na stworzonej liście znalazło się ponad 2 tys. leków i preparatów, ale aby je uzyskać trzeba spełniać określone warunki. Co to za medykamenty? I komu dokładnie się należą?
Ważna wiadomość dla wielu emerytów. Od 1 września czekają ich nie tylko pozytywne zmiany związane z wypłatą 14. emerytury, ale również te mniej korzystne, mogące skutkować utratą standardowego świadczenia. Aby ustrzec się problemu, trzeba będzie wyjątkowo porządnie zrewidować swoje wpływy i mieć się na baczności. O co dokładnie chodzi?
Większość Polaków chętnie korzysta z prawa przejścia na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, jednak są i tacy, którzy odkładają tę decyzję na później. Ci drudzy najczęściej motywują swoją decyzję kwestiami finansowymi, wierząc, że dłuższa praca zagwarantuje im wyższe świadczenie. Podobne wizje przed seniorami maluje także sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zachęcający do dłuższej aktywności zawodowej. Okazuje się jednak, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i nie każdy może zyskać na takim rozwiązaniu.
Chciała mieć tylko godną, spokojną starość, a zmarła w wielkim zapomnieniu. Pani Zofia z Dąbrowy Górniczej odeszła z tego świata w budząc wiele kontrowersji, bo choć mieli się nią opiekować pracownicy socjalni, emerytka była skrajnie zaniedbana. W jej domu nie brakowało spleśniałego jedzenia, brudnych naczyń i porozrzucanych śmieci. Mimo tego, prokuratura właśnie zdecydowała o umorzeniu śledztwa w sprawie.
Fatalna wiadomość dla seniorów. Jeszcze niedawno najstarsi Polacy żyli wizją otrzymania na przełomie sierpnia i września 14. emerytury, wiele wskazuje jednak na to, że marzenie te właśnie się oddala. Rząd ociąga się z wydaniem stosownego rozporządzenia, przez co wypłata ekstra pieniędzy będzie musiała zostać przesunięta w czasie. Poszkodowanych może być nawet milion beneficjentów.
Fatalne wiadomości dla seniorów płyną z Sejmu. Izba niższa parlamentu nie pochyli się już nad zmianami, wprowadzającymi rewolucję w zakresie wyboru sanatorium, do którego się udadzą. Choć Ministerstwo Zdrowia dumnie zapowiadało nowe przepisy od stycznia 2024 roku, jego plany najwyraźniej spaliły na panewce. Czy to oznacza, że schorowani Polacy znów będą musieli definitywnie pożegnać się z możliwością decydowania?
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego może okazać się wiadomością szczególnie korzystną dla emerytów. Dzięki wprowadzonym w czasie pandemii COVID-19 przepisom, seniorzy mają teraz możliwość otrzymania naraz z ZUS nawet 40 wypłat. Sęk w tym, że z podjęciem decyzji i złożeniem odpowiednich dokumentów trzeba się bardzo pospieszyć. Jak sprawić, by spora gotówka nie przeszła nam koło nosa?
Już w przyszłym roku zmianie ulegną zasady przyznawania 500 plus dla seniorów, czyli świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Co dokładnie się zmieni w kontekście osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej oraz zdrowotnej?
Fatalne skutki wypadku z udziałem hulajnogi elektrycznej w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). Pod koniec czerwca na jednej z ulic w mieście doszło do potrącenia przez 15-letniego chłopca jadącego jednośladem starszej kobiety. Seniorka z poważnymi obrażeniami ciała trafiła do szpitala, gdzie po kilkunastu dniach zmarła. Nastolatek za swój czyn odpowie teraz przed sądem rodzinnym.
Emerytura to coś, na co czeka wielu wchodzących w wiek senioralny Polaków. Decyzja o przejściu na nią wiąże się jednak z koniecznością dokonania mądrego wyboru, bo nie bez znaczenia jest chociażby to, w jakim miesiącu porzucamy zawodowe życie. Okazuje się bowiem, że na większe świadczenie mogą liczyć ci, którzy z pracy odchodzą nie w pierwszym półroczu, ale w lipcu. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Z wyjazdu do sanatorium nie zawsze przywozi się miłe wspomnienia, a wielu kuracjuszy dopiero na miejscu przekonuje się, że zamiast błogiego i taniego wypoczynku czeka ich prawdziwy koszmar. Czy to sformułowanie to przesada? Sądząc po przeżyciach niektórych sanatoryjnych pensjonariuszy, zdecydowanie nie. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany, więc niesprawiedliwość i mocno dyskusyjne warunki wkrótce mogą pójść w zapomnienie. Na razie jednak jest, jak jest, o czym z wielkim rozgoryczeniem opowiedziała uczestniczka turnusu w jednym z podkarpackich kurortów.
Program darmowych leków dla dzieci i młodzieży oraz seniorów po ukończeniu 65. roku życia ma zacząć obowiązywać szybciej, niż pierwotnie to zapowiadano. Jak oświadczył premier Mateusz Morawiecki, projektem za kilka dni zajmie się rząd, a po paru tygodniach zapisy wejdą już w życie. Objęte nimi ma zostać 4 tys. medykamentów.
Przed nami bardzo ciekawy tydzień w Sejmie. Posłowie zadecydują m.in. o tym, czy łaskawym okiem spojrzą na poprawki Senatu dotyczące 14. emerytury. Jeśli tak, na ekstra świadczenie będzie mogła liczyć większa liczba seniorów. Sęk w tym, że takiemu obrotowi spraw sprzeciwia się rząd Mateusza Morawieckiego, dla którego oznaczałoby to jeszcze większe wydatki.
Dodatek dla małżeństw z wieloletnim stażem? Jak najbardziej! Temat, który powraca co jakiś czas staje się coraz bardziej realny. Senat pozytywnie patrzy na obywatelski pomysł zakładający, że pary, które przekroczą próg 50 lat małżeństwa, będą mogły liczyć na jednorazowy zastrzyk gotówki.
79-letnia mieszkanka Piaseczna padła ofiarą oszustów i straciła blisko 100 tysięcy złotych. Kobieta odebrała telefon od podejrzanej osoby podającej się za jej córkę. „W płaczu i histerii poinformowała seniorkę, że spowodowała wypadek drogowy, a pieniądze uchronią ją przed aresztowaniem” - poinformowała policja.
Wszystkie zmiany muszą teraz poprzeć Sejm i prezydent, ale emeryci już mogą zacząć się cieszyć. Decyzją Senatu, seniorzy właśnie zyskali nadzieję na to, że większe grono z nich otrzyma pełną 14. emeryturę. To zasługa wprowadzenia przez izbę wyższą naszego parlamentu kilku znaczących mian w ustawie wprowadzającej tzw. “czternastkę” na stałe. Co jeszcze ma ulec modyfikacjom?