Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wyliczenia, zgodnie z którymi co piąty Polak zdecydował się na późniejsze przejście na emeryturę. Dzięki temu, osoby te miały zyskać wyższe świadczenia, nawet o 20 proc. Nieco innego zdania są natomiast eksperci, pokazujący własne, mniej korzystne dla seniorów rachunki. Kto ma rację?
Dla wielu osób przejście na emeryturę oznacza zasłużony odpoczynek, poświęcenie się pasjom oraz hobby, więcej czasu z bliskimi. Nie dla każdego oznacza to jednak pozytywną zmianę. - Gdy wszystko zwolniło, pojawiła się jakaś pustka - oznamia w rozmowie z Wirtualną Polską pani Helena. - Może pojawić się zarówno radość, ekscytacja, ale i smutek. Może też wystąpić epizod depresji - dodaje terapeutka Agnieszka Burcon.
Codzienność polskich seniorów nie jest kolorowa. Wielu z nich ledwo wiąże koniec z końcem, musząc samodzielnie dorabiać do skromnych emerytur i ponosić rosnące koszty utrzymania siebie, a niekiedy także całej rodziny. Tak właśnie jest w przypadku pani Ani, którą nasza redakcja spotkała w mroźny dzień na ulicach Warszawy. Gdy opowiedziała nam swoją wzruszającą historię, łzy dosłownie cisnęły się do oczu. Postanowiliśmy więc zdobyć się na gest i zrobić coś, czego kobieta nigdy by się nie spodziewała.
Średnia długość życia seniorów w Polsce się wydłuża - tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Choć informacja ta jest niezwykle pozytywna, to znacząco wpływa na wysokość przyznawanej emerytury. W związku z aktualizacją tablic trwania życia od kwietnia świadczenia dla świeżo upieczonych emerytów będą niższe od tych, których można się było spodziewać rok wcześniej.
Niektórzy emeryci lada dzień mogą wypatrywać na swoich kontach 13. emerytury. Jak podała Poczta Polska, pierwsze pieniądze trafią do świadczeniobiorców jeszcze pod koniec marca, a dokładniej ostatniego dnia aktualnie trwającego miesiąca. Kolejne wypłaty sukcesywnie będą dokonywane w następnych dniach. Publikujemy dokładny harmonogram wypłat.
Kolejna szansa dla emerytów na ekstra pieniądze. Senat zajmie się wkrótce projektem dotyczącym wypłaty świadczenia dla par, które wykażą się odpowiednio długim stażem pożycia małżeńskiego. Co istotne, pieniądze można by było otrzymać tylko jeden raz. Mowa jednak o niemałych kwotach, bo w propozycjach jest nawet 8 tys. złotych.
Rząd znów majstruje przy wypłacie dodatkowych świadczeń, ale proponowane przez niego zmiany nie spotkają się raczej z entuzjazmem beneficjentów. Co prawda już niedługo uchwalone mają zostać nowe przepisy dotyczące stałości tzw. czternastek, jednak pod ich płaszczykiem przemycony zostanie niemiły prezent stanowiący o terminie wypłat. Pytana o szczegóły minister Marlena Maląg już potwierdziła te doniesienia. Seniorzy się wściekną?
Od 2017 roku w polskim prawie obowiązuje powszechny wiek emerytalny dla kobiet na poziomie 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Spełnienie pewnych warunków pozwala jednak na wcześniejsze przejście na emeryturę. Najczęściej związane są one z wykonywaniem pracy w szczególnych okolicznościach, mających wpływ na zdrowie pracownika.
Wzruszające nagranie obiegło TikToka i z miejsca podbiło serca internautów. Starsza kobieta przyszła do ulubionej restauracji swojego zmarłego męża, aby uczcić jego urodziny. Zasmucona seniorka od razu przykuła uwagę obsługi lokalu, która postanowiła zrobić dla niej poruszającą rzecz. Patrząc na reakcję emerytki, trudno powstrzymać płynące do oczu łzy.
Choć ostatnio głośno mówi się o cenach biletów kolejowych, wysokość opłat za przejazdy komunikacją miejską w polskich metropoliach także nie sprzyja naszym portfelom. Nic więc dziwnego, że kto może, ten korzysta z obowiązujących ulg i upustów. Te, jak powszechnie wiadomo, przysługują np. uczniom i studentom. Niewielu wie jednak, że zupełnie za darmo podróżować mogą seniorzy, którzy spełniają określony warunek.
Zapisy regulujące przejście na emeryturę pozwalają seniorowi korzystanie z wielu możliwości gwarantujących uzyskanie wyższego świadczenia. Jego wyliczenie nie ma charakteru sztywnego i spełniając określone warunki każdy emeryt może złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, otrzymując dodatkowe środki.
Choć nie wszyscy o tym wiedzą, miesiąc, w którym decydujemy się przejść na emeryturę, może mieć kolosalne znaczenie. Jeśli tylko umiejętnie wybierzemy termin rezygnacji z zawodowego życia, możemy wiele zyskać. Jak informuje dziennik "Fakt", w 2023 r. okazje do włożenia do portfela nawet kilkuset złotych więcej będą aż trzy. Kiedy więc najlepiej na dobre porzucić pracę?
Oszuści nie śpią i cały czas czyhają na nasze oszczędności, posuwając się do coraz bardziej wyrafinowanych metod. Narażeni na działanie bezwzględnych naciągaczy są przede wszystkim seniorzy, których łatwo zastraszyć i zmanipulować, o czym przekonała się mieszkanka Białegostoku. Kobieta została zmuszona do wybrania z banku odłożonych pieniędzy w celu zapłacenia za usługę, której zakres różnił się od pierwotnie ustalonego. W ten sposób emerytka straciła nie tylko trzy tysiące złotych, ale i jakiekolwiek zaufanie do obcych ludzi.
Kończy się czas dany samorządom na dołączenie do programu "Senior plus edycja 2023". W jego ramach, władze gmin, powiatów i województw mogą ubiegać się o pokaźne kwoty na dofinansowanie tworzenia i prowadzenia placówek dla osób starszych. Łącznie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy na ten cel 60 mln złotych. A to przecież nie wszystko, co partia rządząca chce zaoferować seniorom w roku wyborczym.
Opieka nad osobami starszymi pozostaje w Polsce tematem marginalnym. Temat pojawia się cyklicznie przed wyborami, po czym znika na długi czas. - Jeśli nie zmienimy podejścia jako społeczeństwo, już w niedalekiej przyszłości ten błąd będzie nas dużo kosztował - ostrzega w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Tomasz Piłat z Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej.Dużym problemem Polaków jest to, że profesjonalna opieka nad seniorem kosztuje niemało. Zatrudnienie wykwalifikowanego opiekuna to koszt rzędu czterech tysięcy złotych miesięcznie. Dla wielu rodaków to miesięczne wynagrodzenie.
Koluszki. Nieuczciwa kobieta udawała, że chce pomóc seniorce, a tak naprawdę czyhała na jej pieniądze. Seniorka ma problem z poruszaniem się i chętnie przyjęła propozycję pomocy. Dopiero później zorientowała się, że jej torebka jest lżejsza o blisko 2 tysiące złotych. Policjanci wiedzieli, co muszą zrobić. Mikołajki powinny być miłym dniem dla wszystkich, ale w Koluszkach (woj. łódzkie) doszło do oburzającej sytuacji. Niewinna i nieświadoma niczego seniorka uwierzyła w bezinteresowność oraz dobre serce pewnej 43-latki.Niestety sporo ją to kosztowało. Przede wszystkim nerwów, które pojawiły się po powrocie do domu i przejrzeniu zawartości torebki.
5000 złotych miesięcznie w ramach świadczenia emerytalnego? Jest to możliwe w ramach tzw. emerytury honorowej. Wraz z ukończonym setnym rokiem życia seniorzy mogą liczyć na wyjątkową premię. Od 1 marca tego roku świadczenie dla każdego nowego stulatka wynosi 4944,79 zł brutto.
Seniorzy w Polsce nie mają łatwo. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), pod koniec 2020 roku, liczba seniorów (60 lat i więcej) w Polsce wyniosła 9,8 mln. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową oznaczałoby to, że aktualnie odsetek seniorów w naszym kraju wynosi ponad 25 procent. Postępujący proces starzenia się polskiego społeczeństwa, zdaniem GUS, ma doprowadzić do sytuacji, gdzie liczba kobiet i mężczyzn w wieku 60 lat i ponad, w 2050 roku wyniesie 13,7 mln, czyli około 40 procent populacji Polski. Mówimy więc o ogromnej liczbie naszych rodaków. Jak się miewa polski senior? Jak wyglądają blaski i cienie życia po 60-tce? Czy to kres, a może początek czegoś nowego? Na te niezwykle złożone i skompilowane pytania starałem się znaleźć odpowiedzi wraz ze swoimi rozmówcami.
Pieniądze dla emerytów. Nadchodząca waloryzacja może być dla wielu seniorów wyczekiwanym zastrzykiem gotówki, której w domowych budżetach zaczyna brakować. Szacunkowe wskazania wzrostu emerytury mówią nawet o zwiększeniu przelewów z ZUS o 227,50 zł na rękę. Poznaj najnowsze wyliczenia.Waloryzacja emerytury to co roku wyczekiwany przez seniorów moment. Ile pieniędzy więcej trafi na konta emerytów w marcu 2023 r.? Inflacja nie daje za wygraną i wzrost emerytur to jeden z kroków, jakie oczekują najstarsi Polacy. Chociaż Jarosław Kaczyński ujawnił sposób na walkę z drastycznym wzrostem cen, to seniorzy nie widza, by władza pomagała im związać koniec z końcem.Podwyżki emerytur już niedługo staną się faktem, ale należy pamiętać, że nie jest to dobry gest ze strony rządu. Większe pieniądze w ramach waloryzacji emerytur są obowiązkowe i wynikają z przepisów prawa.
Nie od dziś wiadomo, że finansowa sytuacja polskich seniorów nie jest najweselsza. Szczególnie w obliczu dzisiejszych podwyżek niemal na każdej płaszczyźnie oraz zimy za pasem. Pomimo waloryzacji, "trzynastek" oraz "czternastek", duża grupa Polaków ma liczne powody do zmartwień. Są jednak osoby, które mogą liczyć na podwójną emeryturę wypłacaną co miesiąc i dożywotnio. O kogo chodzi?Każdy z nas marzy, aby po przepracowanych latach stan naszych finansów pozostawał na odpowiednim poziomie. Niestety w naszym kraju nie każdy, po osiągnięciu progu emerytalnego, ma możliwość oddać się swoim pasjom i podróżom po świecie. Uniemożliwiają to przede wszystkim stawki emerytalne, a w ostatnim czasie trudna sytuacja społeczno - ekonomiczna wywołana w dużej mierze przez niesprawiedliwą agresję rosyjskiego dyktatora na Ukrainę. Określone grupy naszych rodaków mają szansę na podwójne świadczenie z tytułu emerytury. Oczywiście są warunki do spełnienia. Jakie?
W 2023 roku abonament RTV będzie jeszcze droższy i będzie kolejną cegiełką obciążającą domowe budżety Polaków. W wyjątkowo trudnej sytuacji będą zwłaszcza seniorzy, którzy teraz są zwolnieni z uiszczania opłaty, ale po waloryzacji emerytur i rent mogą wypaść z grona uprzywilejowanych. Warto więc wiedzieć, jakie dochody trzeba mieć, by dalej korzystać z ulgi. Konieczne będzie także dopełnienie wszelkich związanych z tym formalności.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.Abonament RTV od lat budzi liczne kontrowersje i wielokrotnie mówiono już o jego zniesieniu. Mimo tego, rządzący nie chcą zrezygnować z wyciągania z kieszeni Polaków kolejnych pieniędzy, co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że liczy się każda kolejna złotówka wspierająca działalność reżimowych mediów.Te, co prawda, co roku dostają od państwa porządny prezent w postaci 2 mld złotych, to jednak nie zaspokoją rosnących apetytów i jest przyczyną zgryzoty obarczonych licznymi zobowiązaniami finansowymi obywateli.Ci zmuszeni są do dokonania opłat pod rygorem surowych kar, a na łaskę ustawodawcy mogą liczyć nieliczni. W ubiegłym roku abonamentu nie pobierano np. od seniorów po 60-tce, których emerytura nie przekraczała 2583,74 zł brutto, natomiast w bieżącym - 2831,27 zł. Katalog uprawnionych może się jednak zmienić po tym, jak dojdzie do waloryzacji świadczeń.
Przez ostatnie kilka miesięcy ponad 80 proc. seniorów nie wykupiło wszystkich leków przepisanych im przez lekarzy na receptę. Z raportu zleconego przez Koalicję "Na pomoc niesamodzielnym" wynika, że największym problemem emerytów są gwałtownie rosnące ceny. Wielu z nich musi wybierać pomiędzy jedzeniem a medykamentami.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.Galopująca inflacja staje się coraz bardziej dotkliwa dla Polaków - szczególnie tych, którzy nie mogą liczyć na wysokie pensje. Tylko w sektorze zdrowia wydatki obywateli naszego państwa wzrosły o 7,4 proc. Wielu seniorów nie może leczyć się tak, jak radzą im lekarze.
Łamiący się głos i opis rzeczywistości starszych Polaków seniorki, która wzięła udział w sondzie ulicznej, przeprowadzonej przez redakcję Goniec.pl. Kobieta wprost do mikrofonu przyznała, że jeszcze w życiu nie bała się tak o przyszłość. - Takich jak ja, to jest więcej - dodała. Wskazała, że Polacy zdają sobie sprawę z tego, że "dobrze to nie jest". Rządzący powinni przemyśleć te słowa.Sonda uliczna przeprowadzona przez Goniec.pl udowodniła, że wśród Polaków pojawia się wisielczy nastrój. Powodem jest jedno: przyszłość. Mowa nie o odległych latach, a o nadchodzącej zimie i jesieni.Jedna z kobiet, która zgodziła się na wystąpienie przed kamerą Goniec.pl w bardzo spokojnych i przemyślanych słowach wytłumaczyła, że obecna sytuacja Polaków jest zła. Coraz większa ilość osób, szczególnie starszych, zdaje sobie z tego sprawę.
Alicja Węgorzewska i Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus dołączają do grona trenerów w programie „The Voice Senior”. Utalentowanych muzycznie seniorów poszukiwać będą w towarzystwie dotychczasowych jurorów – Maryli Rodowicz oraz Piotra Cugowskiego. Jakie jeszcze zmiany czekają widzów?
Kiedy wypłata "czternastek" dla seniorów? Jak wcześniej zapowiadano, przelew na konta świadczeniobiorców zaplanowano na koniec wakacji. Jednak okazuje się, że kto chce dostać czternastą emeryturę, musi się pospieszyć. Rząd zmienił kluczowy termin, a ten, kto go przegapi, może nie otrzymać dodatkowych pieniędzy.
Seniorzy coraz bardziej martwią się o swoją przyszłość. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w obawie przed dramatyczną sytuacją gospodarczą w kraju, rośnie poziom aktywności zawodowej osób w wieku emerytalnym. Na rynek pracy chętniej wchodzą także kobiety w wieku produkcyjnym.Życie polskiego seniora staje się coraz cięższe. Niskie emerytury i słaby dostęp do opieki zdrowotnej to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się najstarsi Polacy. W tym roku sen z powiek spędza wszystkim galopująca inflacja, która sprawia, że emeryci muszą z dnia na dzień odmawiać sobie coraz więcej.Mimo iż rząd stara się wspomóc osoby na emeryturze, planując m.in. podwyżki świadczeń i chcąc zapewnić na stałe wypłatę 14. emerytury, drożyzna bezwzględnie pochłania każdy dodatkowy grosz, jaki wpada do portfela.Dla wielu oznacza to niestety konieczność rezygnacji z należnego po ciężkich latach pracy odpoczynku i podjęcia się no nowo płatnego zajęcia, mającego zagwarantować godne życie. O swój byt obawiają się także osoby w wieku przedemerytalnym.
Emerytów jest coraz więcej i ekspert alarmuje, że dla państwa nie jest to dobra wiadomość. - Polska musi się na to przygotować, a rząd nic w tym kierunku nie robi - ocenił Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Stan ten wiąże się z jedną ważną kwestią: świadczenia wypłacane przez ZUS i KRUS będą coraz niższe. To fatalne wiadomości dla seniorów i emerytów.Chociaż obecni emeryci nieustannie słyszą od rządu zapewnienia, że systemowo otrzymywać będą kolejne pule pieniędzy, a ministrowie robią wszystko, by żyło im się lepiej, to ekspert nie ma wątpliwości, że decyzje te nie wpływają dobrze na przyszłość.Co więcej, brak reakcji ze strony rządu na dane dostarczane przez Główny Urząd Statystyczny, czy ekspertów i ekonomistów mogą zwiastować fatalne skutki. Przyszli seniorzy i emeryci mają powody do obaw.