Seniorzy to określenie, którym definiuje się najstarsze jednostki w danym społeczeństwie. Trudno jest twierdzić, jakoby granica wieku dla seniorów była odgórnie narzucona – nie istnieją ramy prawne które by takową określały, a socjologowie nie są zgodni co do momentu, w którym dorosły przeistacza się w seniora. Wiele zależy również od kultury kraju czy regionu, do którego słowo „senior” chcemy odnosić.
Powszechnie przyjmuje się, że senior to osoba pomiędzy 60. a 70. rokiem życia. Niekiedy pojęcie seniorów utożsamiane jest emeryturą, ale nie jest to zasada. Seniorzy bardzo często realizują się zawodowo, dzięki czemu czują się potrzebni i zdrowi.
Seniorzy w wielu krajach – w tym w Polsce – mogą cieszyć się wieloma przywilejami, które nadaje im wiek. Z gospodarczego punktu widzenia, seniorzy którzy tymczasowo rezygnują z pobierania emerytury, mogą cieszyć się kwotą wolną od podatku zwiększoną nawet do ok. 85 000 złotych.
Niemniej, liczne są także przywileje dla seniorów, którzy cieszą się już zasłużonym odpoczynkiem na emeryturze. Zazwyczaj są to zniżki na komunikację miejską (autobusy, pociągi) czy zniżki na bilety umożliwiające dostęp do rozmaitych ośrodków kultury, takich jak muzea, teatry, kina czy ogrody zoologiczne.
Zainteresowania seniorów mogą być bardzo różne – wszak każdy z nas jest inny. Niemniej, jak udowadniają badania przeprowadzone przez Banki Żywności, aż 98% emerytów spędza wolny czas oglądając telewizję. 87% spotyka się z rodziną i przyjaciółmi, 81% chodzi do kościoła, a 80% czyta książki, gazety czy czasopisma.
Trudno apodyktycznie stwierdzić, co można robić jako senior – zasadniczo, seniorzy przebywający na emeryturze powinni jak najpełniej korzystać ze wszystkich możliwości, które daje im życie. Nie ma tu jednej recepty na szczęście, więc warto realizować się we wszelkich pasjach i zainteresowaniach, które nas satysfakcjonują.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że istnieje wiele instytucji (na przykład Miejskie Domy Kultury), które organizują rozmaite wydarzenia dedykowane seniorom. Niekiedy warto właśnie z nich skorzystać, by poszerzyć swoje horyzonty.
Pokaż więcej
Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy mogą składać wnioski o nowe świadczenie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze należą się sporej grupie Polaków, a ubiega się o nie już 600 tys. Polek i Polaków. Pierwsze wypłaty już niebawem, a maksymalna kwota może wynieść ponad 5,6 tys. zł brutto. Tymczasem ZUS opublikował właśnie ważny komunikat w sprawie dodatku.
Wizja niskiej emerytury spędza sen z powiek wielu Polaków. Świadczenie zależy bowiem od kilku czynników, którym znaczna część osób nie jest w stanie sprostać. Tymczasem rosnące koszty życia sprawiają, że coraz więcej seniorów bierze się za pracę zarobkową. Niektórzy decydują się na takie kroki przez błędy, jakie popełnili w przeszłości. Jedną z takich osób jest 60-letnia Dorota z Wrocławia. Kobieta nie mogła uwierzyć, kiedy otworzyła korespondencję z ZUS.
Nawet 819 złotych kary za niedopilnowanie formalności. Za abonament RTV muszą zapłacić wszyscy, którzy posiadają odbiorniki radiofoniczne oraz telewizyjne. Pamiętać o tym muszą również seniorzy, nawet jeżeli osiągną wiek, w którym zostają zwolnieni z opłaty. Wiele osób zapomina o jednej, ważnej formalności. Muszą się mieć na baczności, ponieważ w każdej chwili urzędnicy mogą przyjść na kontrolę.
Seniorzy w Polsce mogą korzystać z dwóch ważnych dokumentów, które otwierają drzwi do wielu zniżek i ulg - Karty Emeryta i Karty Seniora. Choć ich nazwy mogą brzmieć podobnie, w rzeczywistości są to dwa odrębne dokumenty, które dają różne korzyści. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać i jakie zniżki gwarantują?
ZUS apeluje do seniorów o czujność. Już w kwietniu rozpocznie się wysyłka dwóch dokumentów w związku z marcową waloryzacją emerytury. Na odwołanie się od jednego z nich będzie naprawdę mało czasu, dlatego warto od razu sprawdzić, jaki zapis w nim widnieje. Oto szczegóły.
Seniorzy chętnie korzystają z pobytów w sanatorium, w celu regeneracji i poprawy zdrowia. Niestety nie wszyscy emeryci mogą sobie na to pozwolić. Koszty zazwyczaj nie są na każdą kieszeń. Okazuje się jednak, że nie wszyscy muszą płacić za turnus. Niektórzy mogą skorzystać z pobytu bezpłatnie. Wyjaśniamy.
Jak informuje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od początku stycznia wypłynęło już grubo ponad pół miliona wniosków o nowe świadczenie, które wprowadził rząd. Polacy mogą liczyć na pierwsze pieniądze już od lipca. Wiadomo jakiej kwoty się spodziewać. Przedstawiamy ważne szczegóły.
Wysokości polskich emerytur od lat budzą kontrowersje. Okazuje się jednak, że są pewne sposoby, aby podwyższyć swoje przychody. Tak jest między innymi w przypadku 13. i 14. emerytury. Mowa o przelewie wyższym nawet o 400 złotych. Trzeba jednak wypełnić ważny wniosek. Jak to tego dokonać?
Na kontach seniorów pojawiają się już pierwsze emerytury po marcowej waloryzacji. W piątek, 7 marca pieniądze trafiły do 1,4 mln osób. Tymczasem Polki i Polacy będą mogli sprawdzić, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych aby na pewno dobrze wyliczył wysokość ich świadczeń. Jest na to banalny wręcz sposób.
Temat podniesienia wieku emerytalnego w Polsce w ostatnim czasie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. Wszystko przez niepokojące statystyki, które jasno wskazują, że w perspektywie lat system emerytalny może mieć spore problemy. Czy wyższy wiek emerytalny może temu zaradzić i jest nieunikniony? Z rządu pojawiła się stanowcza deklaracja. Wiadomo również, co z drugą w tym roku waloryzacją.
Wielkimi krokami zbliżają się wypłaty 13. emerytury. Dodatkowe świadczenie to bardzo ważny zastrzyk gotówki dla wielu seniorów. Wiele osób jednak wciąż nie zdaje sobie sprawy, że może ono zostać drastycznie pomniejszone. Istnieją także grupy seniorów, które nie dostaną z ZUS ani grosza. O kogo chodzi?
Mimo iż waloryzacja okazała się zdaniem wielu emerytów stosunkowo niska, to zmieniła wysokość nie tylko świadczenia podstawowego. Od 1 marca 2025 specjalny dodatek do emerytury, który pobiera obecnie kilkadziesiąt tysięcy Polaków, dzięki waloryzacji wzrósł do 354,86 zł miesięcznie. Wielu seniorów nawet nie zdaje sobie sprawy, że mogą otrzymywać te pieniądze. Wyjaśniamy szczegółowe zasady.
Wiemy już, ile wyniesie coroczna waloryzacja emerytur, a więc o ile wzrosną przekazywane seniorom świadczenia. To jednak nie koniec pozytywnych informacji, bo dochodzą do nich wyższe dodatki emerytalne, z których część przysługuje bez potrzeby składania kolejnych wniosków. Sprawdź, o jakich kwotach mowa.
Spora część Polaków narzeka na swoje emerytury. Jest jednak pewien mieszkaniec Pomorza, któremu wielu może pozazdrość świadczenia. Okazuje się, że mężczyzna w sumie przepracował ponad 50 lat, a na jego konto wpływa suma, która zaskoczy niejednego. Trudno uwierzyć, jaka przepaść dzieli go od osoby, która otrzymuje najniższą emeryturę w regionie. Oto szczegóły.
Emerytury dla wielu ludzi podstawowe środki do życia. Seniorzy w Polsce często narzekają jednak na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wysokości swoich świadczeń, dlatego każde dodatkowe pieniądze to dla nich świetna informacja. Już niedługo na emerytów czeka wielka dodatkowa wypłata - tzw. 13. emerytura. Znamy już dokładny harmonogram wypłaty świadczenia. Kiedy spodziewać się pieniędzy?
Seniorzy bardzo często nawet nie zdają sobie z tego sprawy, ale przepisy mówią jasno. Emerytura może zostać zmniejszona, jeśli nie spełni się istotnego obowiązku. Czas mamy tylko do 25. dnia miesiąca. Po tym terminie skarbówka będzie bezlitosna.
Wskutek niskiego wskaźnika waloryzacji, marcowe podwyżki emerytur dla wielu seniorów nie są zadowalające. Liczyli na zdecydowanie więcej. Jest jednak pewien sposób, dzięki któremu ZUS może znacznie zwiększyć wysokość podstawowej emerytury. Aby z niego skorzystać, konieczne jest okazanie choćby jednego dokumentu sprzed lat. Wyjaśniamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już niedługo zacznie wypłacać podwyższoną minimalną emeryturę. Warto pamiętać, że samo osiągnięcie wieku emerytalnego nie uprawnia nas do jej otrzymywania. Kluczowy jest tutaj okres składkowy. Powoduje to, że w przypadku mężczyzn i kobiet różnice wypłacanych świadczeń są diametralne.
W 2025 roku polscy seniorzy zyskali nową formę wsparcia finansowego, która ma pomóc im w codziennym utrzymaniu. Renta wdowia, bo o niej mowa, może stanowić znaczną ulgę dla osób, które straciły współmałżonka. Choć perspektywa dodatkowego świadczenia brzmi obiecująco, to droga do jego uzyskania wymaga spełnienia określonych warunków. Brak uwagi na pewne szczegóły może skutkować odrzuceniem wniosku. ZUS przekazał ważne wieści.
Nietypowa sytuacja z polskiego miasta. Policjant wystawił mandat pewnemu starszemu mężczyźnie. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie list, jaki w niedługim czasie po zdarzeniu otrzymał mundurowy. Jego autorką okazała się być żona mężczyzny, który został ukarany mandatem.
Seniorzy mogą skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca “500 plus” dla osób osób pobierających emeryturę. Jest jednak pewien warunek, który warto mieć na uwadze przed złożeniem wniosku. Oto szczegóły.
Emeryci i renciści mają szansę na wiele obniżek, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Na tym jednak nie kończą się udogodnienia i warto mieć je na uwadze, zanim zaplanujemy np. wyjazd do uzdrowiska. Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie legitymacji emeryta i w jakich sytuacjach może się nam ona przydać? Wielu będzie kompletnie zaskoczonych.
13. emerytura na stałe weszła już do kalendarza gwarantowanych świadczeń i dla wielu seniorów stanowi istotny zastrzyk gotówki do domowego budżetu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie oficjalnie potwierdził zmiany dotyczące 13. emerytury. Co dokładnie ulega zmianie? Przedstawiamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnym obowiązku emerytów i rencistów. Sprawa dotyczy sporej grupy osób, która musi pamiętać o pewnym istotnym terminie. Czasu pozostało niewiele. O co chodzi? Dokładnie wyjaśniamy.
W środę, 12 lutego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o ostatecznej wartości wskaźnika waloryzacji rent i emerytur. Wiadomo już zatem, o ile wzrosną świadczenia od 1 marca. Dla wielu osób zmiana będzie jedynie symboliczny, choć istnieje także spora grupa seniorów, którzy będą cieszyć się z podwyżki rzędu nawet 500 zł.
Minimalna emerytura w Polsce jest bardzo niska. Wynosi obecnie 1780,96 zł brutto, jednak spora liczba osób może liczyć na zdecydowanie większe pieniądze. Świadczenie zależy bowiem od kilku czynników, a jednym z głównych jest staż pracy. Na jaką kwotę od ZUS może zatem liczyć osoba, która przepracowała w swoim życiu aż 67 lat? Ogromną, a niedługo będzie jeszcze wyższa.
Celem waloryzacji jest dostosowanie wypłacanych świadczeń do zmieniających się warunków gospodarczych. Niestety wielu seniorów nie odczuje tych podwyżek, a ich emerytury zostaną podniesione zaledwie symbolicznie. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Na horyzoncie widać już zmiany w świadczeniach seniorów. Emeryci wyczekują potwierdzonych informacji w sprawie podwyżki ich comiesięcznych wypłat w marcu, jednak wielu z nich zapomina, że niektórzy mogą liczyć na dodatkowe środki w zupełnie innym miesiącu. Chodzi o nawet 500 zł miesięcznie.