Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Seniorzy

Seniorzy

seniorzy
19.05.2024 20:28 Nowe limity dla emerytów. Zacznie się już w czerwcu

Wiele osób, które pobiera emeryturę lub rentę, nadal decyduje się jeszcze na dodatkowe dorabianie do otrzymywanego świadczenia. Już niebawem, wszyscy, którzy to robią, będą mieli powody do zadowolenia. Od czerwca zwiększają się limity, do których będzie można dorabiać do emerytury bez obaw, że ZUS zawiesi, lub zmniejszy wypłacane świadczenie.

seniorzy pieniądze
18.05.2024 15:50 Seniorzy nie będą zachwyceni. Taką emeryturę będą dostawać w 2025 roku

Ministerstwo Finansów przedstawiło najnowsze prognozy dotyczące waloryzacji emerytur w przyszłym roku. Niestety, wszystko wskazuje na to, że nie będzie ona tak korzystna, jak w ubiegłych latach. Seniorzy nie będą mogli już liczyć na dwucyfrową waloryzację, ile dokładnie wyniesie?

seniorzy
10.05.2024 19:08 Pojechał do sanatorium i mocno się zdziwił. Musiał zapłacić horrendalne kwoty

Niemal wszyscy seniorzy bardzo chwalą sobie wypoczynek w uzdrowiskach. Wybierając się jednak do sanatorium, warto pamiętać, że NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów za turnus rehabilitacyjny. Za dodatkowe udogodnienia trzeba zapłacić z własnej kieszeni. W niektórych sanatoriach kuracjusze zmuszeni są do zapłaty nawet za… lodówkę.

seniorzy
08.05.2024 12:06 Ważne informacje dla seniorów. Zacznie się jesienią

Ministra edukacji Barbara Nowacka i ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowały o nowym projekcie, mającym na celu wsparcie emerytów. Już tej jesieni ma ruszyć ”Szkoła międzypokoleniowa”, która w założeniu pozwoli na integrację między młodszymi i starszymi. Placówki mają zostać otwarte na zajęcia z udziałem seniorów, które dotyczyć będą np. obsługi cyfrowego sprzętu.

pieniądze senior
06.05.2024 17:39 Tyle mają wzrosnąć emerytury w 2025 r. Seniorzy będą rozczarowani

Na te wiadomości czekało wielu seniorów. Z przyjętego przez rząd Wieloletniego Planu Finansowego dowiedzieliśmy się, ile może wynieść podwyżka rent i emerytur w 2025 roku. Niestety, to koniec dobrych wieści, bowiem wnioski są więcej niż pesymistyczne. Najstarsi Polacy nie dość, że otrzymają symboliczne bonusy, to jeszcze próżno będą wypatrywać drugiej waloryzacji.

pieniądze
05.05.2024 13:58 Chcesz dostać 14. emeryturę? Musisz spełnić te warunki

Już niebawem na konta wielu seniorów wpłynie bardzo długo wyczekiwany przelew z ZUS. Mowa o 14. emeryturze, która nie trafia jednak do wszystkich. Aby otrzymać ten specjalny dodatek, trzeba spełnić określone warunki. O jakich kryteriach mowa i ile w tym roku wynosi "czternastka"? Wyjaśniamy.

pieniądze
28.04.2024 19:13 Ważny komunikat z ZUS. Ci seniorzy muszą zwrócić 13. emeryturę

Wypłaty 13. emerytury ZUS zakończył 25 kwietnia. Teraz okazuje się jednak, że nie wszyscy powinni byli dostać pieniądze i część osób pobierających świadczenia… będzie je musiała zwrócić.  

pieniądze
23.04.2024 10:19 Ważne świadczenie dla emerytów może być opóźnione. Podano nowy termin

Seniorzy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Minister ds. polityki senioralnej przekazała nowe informacje w sprawie bonu senioralnego. Jak zaznaczyła, ”bardziej realnym” terminem jego wejścia w życie jest 2026 rok, jednak projekt ustawy jest już gotowy.

pieniądze
11.04.2024 13:39 Niepokojące informacje dla seniorów. Ekspert ostrzega

Już niedługo parlament zajmie się projektem wprowadzającym program “Aktywny rodzic”. Dzięki niemu rodzice małych dzieci będą mogli wrócić do pracy, powierzając opiekę nad pociechami np. babciom. Ekonomista Pracodawców RP zauważa jednak, że przepisy nie są zbyt precyzyjne i budzą liczne wątpliwości. Czy pieniądze można będzie darować także dziadkom? To wcale nie jest takie pewne.

emeryt
30.03.2024 10:15 13. emerytura niższa nawet o 200 zł? Ci seniorzy będą zmartwieni

13. emerytura, której pierwsze wypłaty rozpoczęły się już w piątek 29 marca to powód przedświątecznej radości wielu seniorów. Kwota, która wypłacana jest w wysokości minimalnej emerytury, dzięki waloryzacji osiągnęła w tym roku poziom 1780,96 zł. Część seniorów nie będzie jednak zadowolona, ponieważ przez waloryzację mogą przekroczyć ważny limit i otrzymać niższe świadczenie. Nawet o 200 zł. 

kierowca
28.03.2024 21:10 Będą duże zmiany dla kierowców 65+. Kto zapomni, straci prawo jazdy

Komisja Europejska wprowadza ważne zmiany w przepisach, dotyczące prawa jazdy. Kierowcy, którzy mają ukończone 65 lat, a wciąż chcą cieszyć się w pełni jazdą samochodem i przedłużyć ważność swojego prawa jazdy, będą musieli spełnić ten obowiązek.

sklep
20.03.2024 19:53 Emerytka zaskoczona po wizycie w sklepie. "To trzeba nagłośnić"

”Myślałam, że ktoś ze mnie zażartował” – tak sytuację skomentowała kobieta, która przeżyła spore rozczarowanie po zakupach w jednym z osiedlowych sklepów. Po powrocie do domu pani Grażyna spojrzała na paragon i przetarła oczy ze zdumienia. Znalazły się tam nietypowe pozycje.

ZUS pieniądze
09.03.2024 21:14 Fatalne informacje dla emerytów. Stracą pomimo podwyżek

W marcu seniorzy otrzymają rewaloryzowane świadczenie. Minimalna emerytura wzrosła o 192 zł. Jak się okazuje, podwyżka emerytur nie będzie jednak tak korzystna, jakby się wydawało. Wszystko przez inflację, która zabierze część z ich wypłaty. Niektórzy będą stratni nawet o 200 zł.

13. emerytura
04.03.2024 10:22 13. emerytura. Wiadomo, kiedy pieniądze trafią na konta seniorów

Już niebawem 13. emerytura 2024 trafi na konta polskich seniorów. Kiedy dokładnie zostanie ona wypłacona i ile wyniesie brutto? Otrzymają ją wszyscy emeryci i renciści, którzy będą mieli prawo do pobierania świadczenia na dzień 31 marca 2024 roku. 

emeryci
29.02.2024 12:54 Zapytaliśmy emerytów, jak im się żyje. Odpowiedzi mocno zaskoczyły

Czy polscy emeryci są zadowoleni z wysokości swoich świadczeń? To postanowiliśmy sprawdzić w najnowszej sondzie Goniec.pl. Nasz reporter Eryk Błaszak porozmawiał z mieszkańcami Warszawy na temat tego, jak żyje im się po latach ciężkiej pracy. Odpowiedź była jedna, jednak argumenty mocno zaskoczyły.

senior pieniądze
28.02.2024 11:51 Marcowa waloryzacja emerytur i rent. Seniorzy będą zawiedzeni

Marcowa waloryzacja świadczeń z ZUS i KRUS za pasem. Już niedługo na konta emerytów i rencistów trafiać więc będą nowe, wyższe świadczenia, ale to koniec dobrych wiadomości. Zgodnie z danymi z polskiej gospodarki, emerytury po raz ostatni podlegać będą dwucyfrowej podwyżce i to niższej niż w ubiegłym roku. Jakich kwot mogą spodziewać się seniorzy?

pieniądze
28.02.2024 08:32 Nawet 2121 zł miesięcznie. Ze wsparcia skorzysta wielu Polaków

Doskonała wiadomość dla wielu seniorów. Rząd szykuje się do wdrożenia dedykowanych im rozwiązań, które już jakiś czas temu obiecała ustanowić Koalicja Obywatelska. Dzięki temu najstarsi Polacy będą mogli liczyć na niemałe wsparcie finansowe. Projekt ustawy jest już gotowy i zakłada pomoc nawet na poziomie 2121 zł miesięcznie.

pieniądze kalendarz
27.02.2024 15:19 Emerytura może być wyższa. Lada dzień mija kluczowy termin

Dobra wiadomość dla niektórych seniorów. Część z nich może liczyć na wyższą emeryturę. Wystarczy tylko, że złożą wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Wyjaśniamy, komu się to opłaca i kiedy najlepiej załatwić wszelkie formalności. Jeden z najkorzystniejszych terminów kończy się lada dzień.

pieniądze
27.02.2024 09:12 "15. emerytura". Nie wszyscy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Polscy seniorzy mogą na razie spać spokojnie. W tym roku po raz kolejny na ich konta powędruje bowiem 13. i 14. emerytura. Co więcej, niektórzy szczęśliwcy będą mogli liczyć także na inny zastrzyk gotówki, który przez polityków PiS nazwany został “piętnastką”. O co chodzi? Wyjaśniamy nie tylko to, ale również, kto może szykować się na nadchodzące przelewy.

kobieta
17.02.2024 19:00 Straciła męża i oszczędności życia. Właśnie spełniło się jej marzenie

Seniorka przeżyła prawdziwą tragedię. W rozmowie z Gońcem nie ukrywała, że obwinia samą siebie za to, co ją spotkało. Pani Ewa została oszukana i straciła oszczędności życia, przez co nie mogła kupić sobie aparatu słuchowego, którego tak bardzo potrzebuje. Historia kobiety poruszyła serca Polaków. Jedna z czytelniczek okazała niesamowitą pomoc.

policjantka kobieta poczta
08.02.2024 22:09 Policjantka pokazała zdjęcie z poczty. Ostrzega Polaków

Policjantka Małgorzata Sokołowska dodała zaskakujący post na Instagramie. Jak się okazuje, była świadkiem niebezpiecznej sytuacji w budynku poczty. Funkcjonariuszka na przykładzie jednej z seniorek zaapelowała do starszych osób i ich bliskich w ważnej sprawie. „Okazja czyni złodzieja” – napisała.

park kobieta ksiązka senior
02.02.2024 19:05 Nie tylko trzynastka i czternastka. Emerycie, te zniżki ci się należą

Seniorzy często nie zdają sobie sprawy z każdej przysługującej im zniżki. Ich zakres jest spory, od darmowych leków po obniżkę cen przejazdów. Jak się okazuje, jest jeszcze kilka innych przykładów na oszczędzenie pieniędzy. O jakich ulgach, które na pewno wspomogą domowy budżet, warto jeszcze wiedzieć?

emerytka
20.01.2024 12:16 [TYLKO U NAS]: Chciała ratować córkę przed więzieniem. W jednej chwili straciła dorobek życia

Pani Ewa ma 85 lat i nigdy w życiu nie podejrzewała, że znajdzie się w tak beznadziejnej sytuacji. Pod koniec grudnia do kobiety zadzwoniła oszustka, która podała się za wnuczkę i wyłudziła od seniorki dorobek całego życia. W tym samym czasie emerytka mierzyła się z powolną utratą męża, który gasł na jej oczach, dlatego nie wahała się, gdy powiedziano jej, że ich córka może trafić do więzienia. Teraz łodzianka żyje nadzieją, iż policja złapie sprawców oszustwa i ostrzega, by nigdy nie tracić czujności. Zapraszamy na reportaż Gońca.

policja kłódka
19.01.2024 14:13 Dramat 90-latki w Częstochowie. Błagała o pomoc przez zamknięte na kłódkę drzwi

Horror w jednym z bloków w Częstochowie. W znajdującym się tam lokalu od dłuższego czasu mieszkała zamknięta na kłódkę 90-latka. Krzyk kobiety i błaganie o pomoc niepokoiły jej sąsiadów, którzy próbowali interweniować u przeróżnych organów, ale te zwlekały z działaniem. Sprawą zajęły się dopiero, gdy jedna z mieszkanek zamieściła w sieci porażające nagranie.

starsza osoba park ławka
12.01.2024 18:15 Bon senioralny. Wspaniałe wieści dla seniorów. Już niedługo mogą dostać nawet 2100 zł miesięcznie

Jest nowy pomysł rządu Donalda Tuska ws. pomocy emerytom. Bon senioralny jest propozycją Marzeny Okły-Drewnowicz, która stoi na czele ministerstwa ds. senioralnych. Specjalne świadczenie na rzecz najstarszych osób wymagających opieki ma na celu odciążenie dorosłych, którzy opiekują się swoimi rodzicami. Może wynosić nawet 2121 zł, jednak nie polega ono na wypłacie środków.

seniorka policja
23.11.2023 22:58 Policjanci zakuli seniorkę w kajdanki. Powód zaskakuje

Niespodziewany finał równie niespodziewanej interwencji policji w Bytomiu. Mieszkanka miasta miała wybrać się z synem na groby, ale do jej drzwi zapukali nagle mundurowi, których pod zarzutem zakłócania ciszy wezwała sąsiadka kobiety. Seniorka twierdzi, iż została brutalnie potraktowana przez funkcjonariuszy, oni zaś, że nie stosowała się do wydawanych poleceń. Kto ma rację? To sprawdzi już prokuratura.

straż miejska Elbląg
19.11.2023 08:44 Radio Maryja uratowało emerytce życie. Sąsiadka nie wahała się zawiadomić służb

Mieszkanka jednego z bloków w Elblągu została uratowana tylko dzięki swojemu niecodziennemu rytuałowi. Starsza kobieta zwykła bowiem dosyć głośno słuchać Radia Maryja. Pewnego dnia seniorka przestała jednak wyłączać odbiornik, a jednocześnie nie wychodziła z domu i nie odpowiadała na pukanie do drzwi. Do akcji wkroczyła wówczas jej sąsiadka, która, na całe szczęście, zaalarmowała służby.

pieniądze
27.10.2023 17:29 Dodatkowe 300 złotych miesięcznie z ZUS. Wystarczy, że spełnisz jeden z dwóch warunków

Ważna wiadomość nie tylko dla seniorów. Choć powszechnie uznaje się, że dodatek pielęgnacyjny należy się tylko najstarszym Polakom, wcale nie jest to prawda. O ekstra 300 złotych miesięcznie mogą starać się także inne osoby, pod warunkiem, że spełniają ściśle określone kryteria. Jak one brzmią? Wyjaśniamy.