Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Część seniorów dostanie niższą emeryturę. To kara za jedną rzecz
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.10.2023 17:19

Część seniorów dostanie niższą emeryturę. To kara za jedną rzecz

pieniądze
Iberion

Od lat trwa gorąca dyskusja na temat zasadności opłacania abonamentu RTV, jednak póki co obowiązek taki nałożony jest na posiadaczy telewizorów i radioodbiorników ustawowo. Oczywiście, Polacy wciąż unikają uiszczania opłaty, licząc na to, że zaoszczędzą trochę gorsza, ale ta taktyka nie zawsze może okazać się skuteczna. Wielkie problemy spotkać mogą np. seniorów, od miesięcy zalegających z płaceniem. W ich przypadku brak wywiązania się z obowiązku, może rzutować nawet na wysokość emerytury.

Polacy masowo nie płacą abonamentu RTV

O obowiązku płacenia abonamentu RTV regularnie przypominają Poczta Polska, a także przeróżne media. Tym razem temat postanowił odświeżyć serwis Interia, który alarmuje, że kontrole mają charakter stały, ale nie są przeprowadzane w każdym przypadku.

Czasem bywa i tak, że Poczta od razu wysyła wezwanie do zapłaty, a jeśli okazuje się, że nagminnie nie uiszczamy koniecznych opłat i jesteśmy przy tym emerytami, istnieje bardzo skuteczny sposób, by nas zdeprymować.

I choć w czasach szalejącej inflacji świadczenia seniorów i tak przeważnie pozwalają na jedynie skromne życie, to mogą zostać jeszcze uszczuplone. W jakim celu? Właśnie na poczet niezapłaconego abonamentu RTV.

Oburzające sceny tuż po "Wiadomościach" TVP. Widzowie zobaczyli skandaliczny komunikat

Ile wynosi stawka za abonament RTV?

Czym jest abonament RTV? To nic innego jak opłata za posiadanie radia lub telewizora albo też obu naraz. Powinna być ona regulowana w cyklu miesięcznym do 25. dnia lub z góry za cały rok i wówczas możemy liczyć na 10-procentową zniżkę.

Obecnie za posiadanie telewizora (lub radia i telewizora) stawka wynosi 27,3 zł miesięcznie, a za posiadanie samego radia 8,70 zł miesięcznie. Niby to nie tak wiele, jednak rzesze Polaków i tak migają się od płacenia.

ZOBACZ: Z cmentarza można wrócić z dużym mandatem. Kary sięgają 5 tys. złotych

Jak podaje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na koniec 2022 roku abonament RTV opłacało tylko 828 tys. (34,7 proc.) uprawnionych i był to wynik o 72 tys. gorszy względem poprzedniego roku.

Poczta Polska wysyła wezwania do zapłaty abonamentu RTV

Wszyscy posiadający odbiornik i niepłacący abonamentu RTV muszą liczyć się z konsekwencjami swoich decyzji. Wiele osób myśli błędnie, że kłopoty wiążą się bezpośrednio z wizytą w domu kontrolera, ale nie jest to do końca prawda.

W przypadku chociażby seniorów, do kontroli wcale nie musi dojść, aby w skrzynce na listy znalazło się polecenie zapłaty. Otrzymają je ci, którzy zarejestrowali sprzęt, ale abonamentu RTV nie uregulowali.

Seniorzy mogą stracić część emerytury

Ile czasu Poczta Polska czeka na zapłacenie abonamentu? W przypadku wezwania do zapłaty, adresat ma jedynie 7 dni na dopełnienie formalności. Jeśli tego nie zrobi, sprawa trafi do urzędu skarbowego.

ZOBACZ: Chodzą po osiedlach i naciągają ludzi. Uważajcie na fałszywych “dekarzy”

I tu zaczynają się prawdziwe problemy. Skarbówka może sama ściągnąć od dłużnika odpowiednią kwotę na kilka sposobów. Jeśli chodzi o seniorów, najczęściej okrojona zostaje ich emerytura.

Powodów do obaw nie mają tylko ci emeryci, którzy wyłączeni są z obowiązku opłacenia abonamentu RTV. Są to osoby, które:

- ukończyły 75. rok życia,

- są zaliczone do I grupy inwalidzkiej,

- są weteranami będącymi inwalidami wojennymi lub wojskowymi,

- przekroczyły 60. rok życia i mają prawo do emerytury, która jednak nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Źródło: Interia