Goniec.pl > Sejm

Sejm

sejm
13.11.2023 14:36 Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany

W poniedziałek 13 listopada odbywa się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Rozpoczęło się ono o godzinie 12.00, a otworzył je marszałek senior Marek Sawicki z PSL. Po nim głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Nietypowa sytuacja wydarzyła się podczas hymnu państwowego, co uwiecznił na zdjęciu dziennikarz Onetu, Kamil Dziubka.

Andrzej Duda
13.11.2023 12:56 Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy

13 listopada w poniedziałek o godzinie 12.00 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i rozpoczęciu obrad przez Marszałka Seniora Marka Sawickiego, głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

Władysław Kosiniak-Kamysz
09.11.2023 12:03 Skromna "oferta" PiS dla PSL. "Jedno ministerstwo damy Kosiniakowi, a drugie Kamyszowi"

Prawo i Sprawiedliwość w ostatnim czasie dwoi się i troi, aby przekonać do siebie polityków innych ugrupowań, tak, by móc tworzyć sejmową większość. Najwięcej mówi się o kuszeniu ofertami posłów PSL. Według Wirtualnej Polski PiS w zamian za poparcie mogłoby oddać ludowcom maksymalnie dwa ministerstwa. 

Paweł Zalewski
09.11.2023 11:59 Kiedy zostanie podpisana umowa koalicyjna? "Misja Morawieckiego służy skokowi na kasę"

Paweł Zalewski z Polski 2050 był gościem porannej rozmowy w Radiu RMF24. Poseł przyznał na antenie rozgłośni, że jego zdaniem jednym z najważniejszych zadań nowego rządu będzie odbudowanie polskiej dyplomacji, która - jak twierdzi - po rządach PiS-u jest w ruinie. Zalewski zdradził również ważną kwestię odnośnie umowy koalicyjnej pomiędzy opozycją. Padła data.

Andrzej Duda
26.10.2023 12:22 Prezydent Andrzej Duda ze specjalnym oświadczeniem. Podsumował przeprowadzone konsultacje, podał ważną datę

Prezydent Andrzej Duda w czwartek 26 października o godzinie 12.00 wystąpił ze specjalnym oświadczeniem. Podsumował przeprowadzone w ostatnich dniach konsultacje z przedstawicielami wszystkich komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Wskazał również datę posiedzenia nowego Sejmu.

Tusk Hołownia Kamysz
22.10.2023 22:20 Nieoficjalne: Tak ma wyglądać nowy rząd. Obsadzili funkcje premiera i marszałków

Nieoficjalne: w koalicji podzielone zostały najważniejsze funkcje. Newsweek dotarł do informacji na temat tego, kto ma zostać premierem. Donald Tusk z kluczową rolą w nowym rządzie.

sejm
18.10.2023 21:19 Kto wejdzie w skład nowego rządu? Giełda nazwisk ruszyła, są pierwsze przecieki

Wybory parlamentarne 2023 już za nami, a w mediach zaczynają pojawiać się pierwsze przecieki i plotki, jak mógłby wyglądać przyszły rząd. Kto zostanie premierem? Kto obejmie poszczególne resorty? Są pierwsze nieoficjalne ustalenia, które mogą wielu zaskoczyć.

Emilewicz Cymański Sejm
18.10.2023 09:24 Oni nie weszli do Sejmu. Duże zaskoczenie, zabraknie wielu znanych nazwisk

Wyniki wyborów 2023 pokazały, że nie wszyscy obecni posłowie i posłanki spełnili oczekiwania wyborców. Lista przegranych polityków, którzy nie zostali wybrani na kolejną kadencję, jest długa. - Teraz musi wejść w życie plan B - powiedział Tadeusz Cymański z PiS. Co do powiedzenia mają ustępujący z parlamentu politycy?

sejm
17.10.2023 20:25 Sensacja w nowym Sejmie. To już przesądzone, po 33 latach dojdzie do wielkiej zmiany

We wtorek 17 października Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Dla wielu posłów przyniosły one dosyć nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Wiadomo już, że w nowej kadencji Sejmu dojdzie do historycznej zmiany. Pierwszej od 33 lat.

Sejm pieniądze
17.10.2023 20:05 Ile naprawdę zarabiają posłowie? Oficjalne zarobki mogą być mylące

Wkrótce wielkie przetasowania w Sejmie i już wiadomo, że niektórzy wieloletni bywalcy gmachu przy Wiejskiej już się tam nie pojawią. Ich miejsce zajmą zupełnie nowe twarze, które do niedzieli zaciekle walczyły o ciepłą posadę w niższej izbie parlamentu. Stawka wyborów była ogromna, bo funkcja posła to nie tylko prestiż, ale i niemałe pieniądze. Najwyższa Izba Kontroli porządnie zlustrowała uposażenia polityków.

Sejm
17.10.2023 10:03 Wyniki wyborów: ile mandatów dostanie PiS? Tak wyglądać będą ławy w Sejmie

Znamy wyniki wyborów 2023. Dostarczenie przez Państwową Komisję Wyborczą danych ze 100 proc. okręgów wyborczych pozwoliło na sprawdzenie, ile mandatów otrzymają poszczególne partie. Opozycja się cieszy, ale Prawo i Sprawiedliwość ma powody do smutku.

Sejm Mikke Emilewicz Cymański
17.10.2023 08:23 Długa lista wielkich przegranych w wyborach 2023. Tych znanych osób nie zobaczysz już w Sejmie

Wyniki wyborów 2023 ujawniły wielkich przegranych głosowania. Politycy, którzy od wielu lat zasiadali w sejmowych ławach, nie otrzymali poparcia wyborców i zamiast ślubowania otrzymają odprawę parlamentarną. Na liście znanych nazwisk mamy nie tylko minister Mateusza Morawieckiego, ale również posłankę, zasiadającą w Sejmie od 32 lat.

Lewica
29.08.2023 13:45 Lewica chce dodatkowych pieniędzy dla emerytów i kombatantów. Projekt trafił do Sejmu

Projekt zmian w dodatkach pielęgnacyjnych i innych świadczeniach autorstwa Lewicy trafił właśnie do Sejmu. Politycy domagają się m.in. dodatku pielęgnacyjnego dla wszystkich emerytów i podniesienia do 1000 złotych dodatku kombatanckiego. 

jedzenie cennik
27.08.2023 22:47 Ceny wzrosły, ale nadal jest absurdalnie tanio. 20 zł za dwudaniowy obiad w Sejmie

Tani i smaczny obiad można zjeść za 20 złotych i to praktycznie w centrum stolicy. Zwykły Polak może jednak tylko o tym pomarzyć. Ceny barów mlecznych nie mają szans z cenami, jakie za posiłki płacą… posłowie w Sejmie. Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, ale mimo to nie kupią nigdzie kompotu za 1,50 zł.

Michał Kobosko
23.08.2023 15:09 [TYLKO U NAS] Michał Kobosko zdradza plany Polski 2050. Rewolucja w emeryturach to zaledwie początek

Polska 2050 właśnie zaprezentowała liderów swoich wyborczych list w jesiennych wyborach parlamentarnych. Lokomotywą w Warszawie ma być I Wiceprzewodniczący partii Michał Kobosko, który zmierzy się m.in. z Donaldem Tuskiem i Jarosławem Kaczyńskim. Tylko nam kandydat do Sejmu powiedział, co myśli o wyższej 14. emeryturze i jakie są priorytety jego ugrupowania na pierwsze 100 dni w parlamencie. Zapowiada się ciekawa politycznie jesień.

Sejm, Korwin śpi
17.08.2023 15:08 Przemysław Czarnek grzmiał w Sejmie. Przyłapali, co robił wtedy Janusz Korwin-Mikke

Dziś (17.08) w Sejmie odbyła się bardzo burzliwa debata. Przemawiał m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Mimo iż podnosił głos i żywo gestykulował, nie wybudził Janusza Korwin-Mikkego, który w tym czasie ucinał sobie drzemkę…

Beata Maciejewska
02.08.2023 18:07 Posłanka Nowej Lewicy zawieszona. Pogrążyły ją nagrania

Posłanka Nowej Lewicy Beata Maciejewska została zawieszona. Powodem są nagrania, które były dyrektor jej biura przekazał liderom partii. Polityczka odpiera zarzuty, jednak przedstawiciele ugrupowania wykluczają jej start w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Spekuluje się, kto może zająć jej miejsce.

Dariusz Klimczak
29.07.2023 13:35 Poseł PSL-u podszedł do mównicy z gaśnicą. Zadał ministrowi ważne pytanie

Po sieci krąży TikTok nagrany przez ministra rolnictwa Roberta Telusa, który posługuje się gaśnicą. Zadrwić z tego postanowił poseł PSL-u Dariusz Klimczak, który wszedł z gaśnicą na sejmową mównicę. Zadał członkowi rządu bardzo istotne pytanie.

Joanna Senyszyn
29.07.2023 12:39 Gest Joanny Senyszyn zirytował Ryszarda Terleckiego. "Boże, brzydzę się"

W Sejmie trwa trzecia próba sforsowania przepisów określanych jako “Lex Czarnek”, tym razem pod postacią projektu “Chrońmy dzieci”. Głos w sprawie zabrała Joanna Senyszyn, która odwołała się m.in. do skandalicznych rekolekcji w Toruniu. Wicemarszałek Ryszard Terlecki zareagował w… niecodzienny sposób.

cmentarz
28.07.2023 22:36 Ważne zmiany w prawie spadkowym. Niektórzy stracą swoje prawa

W trakcie piątkowego (28 lipca) posiedzenia, Sejm przyjął kilka poprawek Senatu dotyczących prawa spadkowego. Zmiany mają na celu m.in. lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych. Nowelizacja wprowadza jednocześnie pewne ograniczenie dotyczące dalszych krewnych spadkodawcy. Dokument trafi na biurko prezydenta.

Napoje energetyczne
14.07.2023 12:07 Zapadła decyzja ws. napojów energetycznych. Będzie zakaz sprzedaży dla niepełnoletnich

Posłowie zdecydowali wczoraj (13.07), że osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogły kupować napojów energetycznych w szkołach i innych placówkach oświatowych, a także w automatach. Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym głosowało 278 posłów, przeciw było 12, zaś 162 wstrzymało się od głosu.

Sejm
14.07.2023 11:47 Awantura w Sejmie. Mateusz Morawiecki oskarżał opozycję o zdradę, posłowie krzyczeli

Podczas sejmowej debaty nad sprawozdaniem z wydatków budżetowych za 2022 rok doszło do awantury. Mateusz Morawiecki oskarżył opozycję o prowadzenie "antypolskiej i antyeuropejskiej polityki". Politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zareagowali okrzykami. Zrobiło się głośno i chaotycznie. 

sejm
14.07.2023 10:56 "Ustawa Kamilka" przegłosowana. Nie wszyscy ją poparli

Wczoraj w Sejmie posłowie zdecydowali o uchwaleniu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tzw. „ustawę Kamilka”. Ma ona wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą, przewiduje szereg nowych rozwiązań, m.in. wdrożenie standardów ochrony dzieci, obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy czy wprowadzenie kwestionariusza oceny ryzyka. Przeciwko nowym przepisom zagłosowali jedynie posłowie z Konfederacji oraz Wolnościowcy, którzy wcześniej ją opuścili.

dowód osobisty
13.07.2023 19:38 Zacznie się już w piątek. Wielkie ułatwienie dla milionów Polaków

Od piątku (14 lipca) w życie wchodzą ogromne zmiany. Zapomnij o noszeniu w kieszeni dowodu osobistego, wystarczy, że będziesz mieć ze sobą telefon. Rewolucja dotyczy wagi aplikacji mObywatel.

Sejm Wołyń
11.07.2023 20:28 Sejm RP przyjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej

W 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej Sejm przyjął ustawę upamiętniającą ofiary zbrodni. Poparli ją wszyscy obecni posłowie. "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - podkreślono.

Sejm
11.07.2023 16:27 Awantura na posiedzeniu sejmowej komisji. "Ponad 100 poprawek"

We wtorek 11 lipca odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli poddać pod głosowanie ponad sto poprawek do projektu zmian w prawie oświatowym, które wpłynęły tuż przed rozpoczęciem posiedzenia. Opozycja, powołując się na opinię Biura Legislacyjnego Sejmu twierdzi, że jest to niezgodne z regulaminem.

Jacek Sasin
11.07.2023 13:28 Afera wokół miecza za 250 tys. zł dla o. Rydzyka. Jacek Sasin o "pajacowaniu" w Sejmie

Sprawa przekazania o. Tadeuszowi Rydzykowi miecza z czasów Mieszka I wartego 250 tys. budzi wielkie emocje. Do sprawy odniósł się Jacek Sasin, który złożył podarek od spółki skarbu państwa na ręce zakonnika z Torunia. Stwierdził, że posłowie, którzy domagają się wyjaśnień, “pajacują".

800 plus
09.07.2023 19:58 800 plus od 2024 r. Rząd nie planuje waloryzacji świadczenia aż do 2030 r.

Wszystko wskazuje na to, że na początku 2024 roku na konta polskich rodzin trafi 800 złotych, zamiast dotychczasowych 500. Nowelizacja ustawy dotycząca 500 plus została przegłosowana w Sejmie i trafiło do Senatu. Co jednak ciekawe, kolejne potencjalne podwyżki mogą prędko nie nastąpić. Niepokojące informacje w kontekście powszechnej drożyzny i szalejącej inflacji nie przypadną do gustu wszystkim Polakom.