W czwartek w Sejmie parlamentarzyści głosowali nad wotum nieufności wobec minister Pauliny Hennig-Kloski. Podczas burzliwej debaty premier Donald Tusk zwrócił się z mównicy w kierunku posłów PiS. - Płatni zdrajcy, pachołki Rosji - mówił. W pewnym momencie jeden z posłów opozycji podszedł do Tuska i postawił przed nim tabliczkę z wymownym napisem. Interweniował marszałek Hołownia.
We wtorek 7 maja przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych zeznawał Adam Bielan. Europoseł PiS w pewnym momencie starł się z przewodniczącym komisji Dariuszem Jońskim. - Odbieram pana wypowiedzi jako groźby - padło podczas przesłuchania.
Szykuje się poważna roszada w Sejmie. Poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa od poniedziałku 6 maja jest nowym marszałkiem województwa śląskiego. Oznacza to, że musi opuścić parlament, ale jego miejsce nie pozostanie puste. Zajmie je osoba, która w jesiennych wyborach uzyskała kolejny wynik na liście. Kto to taki? Sprawa wydaje się być przesądzona.
Już niebawem blisko 200 tys. osób będzie mogło cieszyć się z dodatku do wypłaty w wysokości 1000 zł. Wszystko zależy już tylko od Senatu i prezydenta, który musi złożyć podpis pod ustawą. - To dodatki, które pozwolą godnie żyć i pozwolą poczuć, że ta trudna praca jest w Polsce szanowana - podkreślała szefowa resortu pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podwyżki miałyby wejść w życie 1 lipca. Dotyczą konkretnych zawodów.
W czwartek 25 kwietnia szef MSZ Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie swoje exposé. Jego wystąpieniu przysłuchiwał się m.in. prezydent Andrzej Duda, którego reakcje i niecodzienną mimikę twarzy uchwyciły kamery. Zachowanie prezydenta postanowił skomentować Jerzy Owsiak. Założyciel WOŚP nie przebierał w słowach.
W czwartek 25 kwietnia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie swoje exposé. Wystąpieniu szefa MSZ przysłuchiwał się m.in. premier Donald Tusk, a także prezydent Andrzej Duda. Po swoim przemówieniu Sikorski odpowiadał na pytania posłów dotyczące polskiej polityki zagranicznej. W pewnym momencie doszło do spięcia z Grzegorzem Braunem z Konfederacji.
Piątkowe głosowania w Sejmie wywołały sporo emocji. Poseł Adam Gomoła zarzucił Jarosławowi Kaczyńskiemu, że ten "zamówił sobie wyrok" Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Lider Prawa i Sprawiedliwości bardzo szybko odniósł się do wypowiedzi młodego posła. Kaczyński zwrócił się bezpośrednio do Gomoły, mówiąc o "goebbelsowskiej propagandzie".
W piątek (12 kwietnia) w Sejmie ważyły się losy m.in. czterech projektów dotyczących aborcji. Posłowie mieli zdecydować, czy propozycje trafią do Komisji Nadzwyczajnej i będą dalej procedowane. Około godziny 15:00 odbył się blok głosowań w tej sprawie i wszystko stało się jasne. Czy były zaskoczenia?
Podczas trwającego posiedzenia Sejmu w czwartek 11 kwietnia posłowie debatują na temat zmiany prawa aborcyjnego. W pewnym momencie na sejmowej mównicy pojawiła się posłanka Konfederacji Karina Bosak, która nie mogła powstrzymać emocji. Żonie Krzysztofa Bosaka nagle załamał się głos, na co natychmiast zareagowali partyjni koledzy.
W czwartek 11 kwietnia w Sejmie rozpatrywane są cztery projekty zmian w prawach dotyczącym przerywania ciąży. Debata nad nimi rozpoczęła się tuż przed godziną 13, a głos zabrały m.in. przedstawicielki klubu Lewicy. Jedna z nich, Katarzyna Ueberhan, zdobyła się na wyjątkowo osobiste i odważne wyznanie. - Jestem jedną z nich - wykrzyczała, odnosząc się do sytuacji kobiet w Polsce, które dokonały aborcji.
Wpadka podczas środowego posiedzenia Sejmu. Posłowie Lewicy przebywali na zamkniętym spotkaniu klubu i nie mieli pojęcia, iż w wyniku błędu technicznego, ich spotkanie jest transmitowane w hotelu poselskim. Kancelaria Sejmu zabrała już głos w tej sprawie.
Grzegorz Braun usłyszał we wtorek 9 kwietnia zarzuty dotyczące znieważenia na terenie Sejmu RP grupy osób na tle religijnym. Mowa o incydencie ze zgaszeniem w Sejmie świec chanukowych, ale nie tylko. Polityk nie przyznał się do zarzucanych czynów.
W Sejmie pojawił się już projekt ustawy w sprawie większej ilości niedziel handlowych w miesiącu. Polska 2050 chce tym samym uwolnić handel w te dni, umożliwiając zakupy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W propozycji przewidziano także dodatkowe korzyści dla pracowników.
Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak przekazał smutną wiadomość. W wieku 85 lat zmarł były wojewoda poznański dr Marian Król. Był posłem na Sejm PRL IX kadencji, oraz na Sejm RP II kadencji. Działał w wielu organizacjach społecznych, a w 1983 roku witał w Poznaniu papieża Jana Pawła II.
Jarosław Kaczyński, stawiając się na komisji śledczej ds. Pegasusa, wywołał niemałe poruszenie. Emocje wzbudziły jednak nie tylko jego “zeznania”, ale także to, jak prezes PiS zaprezentował się wizualnie. Co prawda, na pierwszy rzut oka wszystko było w porządku, jednak nieco bardziej spostrzegawczy od razu zauważyli, że doszło do wpadki. Wystarczyło tylko spojrzeć na nadgarstek prezesa, a dokładniej na jego zegarek.
Jarosław Kaczyński stawił się w piątek 15 marca na posiedzeniu komisji śledczej do spraw Pegasusa. Już na samym początku doszło do spięcia. Prezes PiS odmówił złożenia fragmentu przyrzeczenia "będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome". Kaczyński zaznaczył, że najpierw powinien uzyskać zgodę od premiera Donalda Tuska.
Jak karmią w Kancelarii Premiera? Znany youtuber "Książulo" postanowił to sprawdzić. Popularny twórca niedawno testował m.in. jedzenie sejmowe. Tym razem na tapet wziął kuchnię w Kancelarii Donalda Tuska. Ceny mocno go zaskoczyły.
W trakcie trwającej dyskusji na temat Zielonego Ładu w Sejmie Marek Jakubiak mocno krytykował działania premiera Donalda Tuska, co nie podobało się wszystkim zebranym na sali plenarnej. Na koniec swojego wystąpienia poseł Kukiz'15 zwrócił się do jednego z polityków, który próbował go zagłuszyć. Padły bardzo niecodzienne słowa. Wszystko od razu podsumował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
W czasie wczorajszego posiedzenia Sejmu wielokrotnie odnoszono się do zamieszek, które miały miejsce tego samego dnia na proteście rolników. Ministrowi Marcinowi Kierwińskiemu zarzucano wydanie zgody na „zaatakowanie rolników”. „Banda prowokatorów atakuje polską policję kostką brukową, a wy atakujecie policję” – odpowiedział szef MSWiA. Chwilę później podszedł do niego poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Dzisiejszy protest rolników przed Sejmem przerodził się w starcia demonstrantów ze służbami. Stołeczna policja poinformowała, że w trakcie dzisiejszych wydarzeń przy ul. Wiejskiej rannych zostało kilku policjantów. W stronę funkcjonariuszy poleciała m.in. kostka brukowa. Policja informuje, że zatrzymanych zostało kilkanaście osób.
Gorąca atmosfera na proteście rolników w Warszawie. Demonstranci obrzucili policję petardami, a nawet kostką brukową. Musiała interweniować straż pożarna. Co najmniej dwóch uczestników protestu przedarło się na teren zielony wokół Sejmu. - Konieczne było wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego - informuje stołeczna policja.
W środę, 6 marca br. rozpoczęło się siódme posiedzenie Sejmu. Pierwszym punktem obrad było ślubowanie Moniki Pawłowskiej, która objęła mandat po Mariuszu Kamińskim. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wciąż uznają, że mandat byłego szefa MSWiA jest ważny. W związku z tym zdecydowali się wymowny gest.
Poruszające sceny w Sejmie. Chwile po rozpoczęciu siódmego posiedzenia niższej izby parlamentu marszałek miał do zebranych wyjątkową prośbę. Następnie wszyscy wstali z miejsc. W ten sposób uczczono zmarłego, byłego parlamentarzystę.
W poniedziałek 26 lutego przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej odbyło się przesłuchanie Piotra Wawrzyka. Były wiceminister spraw zagranicznych skorzystał z prawa do odmowy zeznań. Po przesłuchaniu Wawrzyk udzielił krótkiej wypowiedzi mediom, podczas której doszło do spięcia z posłem Konfederacji.
Za nami sejmowa debata w związku z wnioskiem o wotum nieufności wobec Adama Bodnara. Tymczasem jak wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla Gońca, negatywne zdanie o pracy ministra sprawiedliwości ma jedynie 22 proc. Polaków.
Siedmioro posłów Prawa i Sprawiedliwości ukaranych przez Szymona Hołownia To pokłosie “szturmu” na Sejm po wyjściu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z więzień. Siedem osób z partii Jarosława Kaczyńskiego dopuściło się względem Straży Marszałkowskim niedopuszczalnych rzeczy. Jaką karę przewidziano?
Saga związana ze skazaniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika trwa. Prawo i Sprawiedliwość upiera się, że obaj politycy nadal powinni zasiadać w Sejmie, a także wywiera presję na swoich członków, by odmówili przejęcia po nich mandatów. Niespodziankę partii Jarosława Kaczyńskiego może jednak sprawić znana z częstej zmiany poglądów Monika Pawłowska. Była posłanka ugrupowania ponoć poważnie zastanawia się nad powrotem na Wiejską i ma już w tym cichych sojuszników. Negocjacje są w toku.
W mediach społecznościowych wciąż trwa dyskusja na temat tańca grupy posłanek w Sejmie, wykonanego wraz z reprezentantkami Antyprzemocowej Sieci Kobiet. Wszystko w ramach akcji „Nazywam się Miliard”. Przemyśleniami na temat wydarzenia podzielił się popularny w internecie ksiądz Daniel Wachowiak. “To trzeba głupio i banalnie” – stwierdził.