Sejm zdecydował ws. immunitetów Kaczyńskiego i dwóch posłów PiS. Zgoda na zatrzymanie i areszt tymczasowy

Wielkie zawirowania w partii Jarosława Kaczyńskiego. Sejm przystąpił w czwartek do bloku głosowań nad uchyleniem jego immunitetu, sprawą immunitetu Dariusza Mateckiego oraz wnioskiem o aresztowanie byłego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Poznaliśmy finał sprawy – zdecydowanie niekorzystny dla Prawa i Sprawiedliwości. Oto szczegóły.
Sejm głosował w sprawie posłów PiS. Zapadły kluczowe decyzje
W czwartek niższa izba parlamentu zebrała się w celu głosowania w sprawie immunitetów członków Prawa i Sprawiedliwości. Sejm większością głosów – 236 posłów “za”, 200 “przeciw”, a 3 wstrzymało się od głosu – poparł odebranie immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu na wniosek europosła Krzysztofa Brejzy, który zarzuca prezesowi PiS zniesławienie.
Chodzi o stwierdzenie Kaczyńskiego przed komisją ds. Pegasusa, że Brejza jest “znaczącym politykiem formacji opozycyjnej", dopuszczającym się ”poważnych, a przy tym odrażających przestępstw".
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Dariusz Matecki "nie zgadza się z zarzutami", ale sam odstąpił od skorzystania z immunitetu
Drugie głosowanie, choć czysto formalne, dotyczyło Dariusza Mateckiego. W środę sejmowa komisja regulaminowa spraw poselskich i immunitetowych zasugerowała odebranie immunitetu posłowi PiS i wydanie przez Sejm zgody na jego zatrzymanie oraz tymczasowe aresztowanie.
Prokuratura podejrzewa Dariusza Mateckiego o dopuszczenie się sześciu przestępstw. Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, a także zatrudnieniem Mateckiego na wysokim stanowisku w Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Jak podają media, posłowi grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Jeszcze przed głosowaniem, w chwili rozpatrywania przez Sejm wniosku komisji regulaminowej, Dariusz Matecki zrzekł się immunitetu, twierdząc, że chce być traktowany na równi z obywatelami i – jak podkreślił – jest niewinny.
Zrzekam się immunitetu poselskiego. Jest to konsekwencją moich poglądów – poseł nie powinien stać ponad obywatelem – mówił.
Poseł PiS uderzył jednak w Donalda Tuska słowami: “Jestem człowiekiem niewinnym, a zarzuty stawiane mi przez siłowo przejętą prokuraturę na osobiste zlecenie Donalda Tuska, który już na pierwszym posiedzeniu Sejmu z nienawiścią w oczach krzyczał do mnie, że będę siedzieć”. Dariusz Matecki uważa, że to akt zemsty premiera, który nie jest prawnie uargumentowany.
Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zaopiniowała w czwartek słowa posła, stwierdzając, że spełniają “wymogi formalnej poprawności” i są wiążące. Sejm odbył głosowanie, w którym za uchyleniem immunitetu Dariusza Mateckiego było 240 posłów, a przeciw 199 – nikt nie wstrzymał się od głosu. Tym samym wyrażono zgodę na zatrzymanie i areszt tymczasowy.
Były szef MON Mariusz Błaszczak również bez immunitetu
Immunitet odebrano ponadto Mariuszowi Błaszczakowi, przewodniczącemu Koła Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości oraz byłemu szefowi Ministerstwa Obrony Narodowej. Za uchyleniem immunitetu zagłosowało 245 posłów, przeciwnych było 187, a 6 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej Sejm rozpatrywał wniosek – który spłynął w lutym – na posiedzeniu niejawnym. W przypadku Mariusza Błaszczaka zarzuty prokuratury dotyczą przekroczenia uprawnień jako szefa MON, gdy w lipcu 2023 roku odtajnił, a we wrześniu 2023 roku publicznie ujawnił fragmenty Planu Użycia Sił Zbrojnych RP WARTA-00101. To dokument stworzony w 2011 roku, w którym uwzględniono plan obrony przed ewentualnym atakiem Rosji.
Błaszczak, nawiązując do tego dokumentu, zarzucał politykom PO, że potencjalnie zamierzali stawić opór inwazji na linii Wisły i “oddać napastnikowi połowę kraju”.
Jak twierdzi Mariusz Błaszczak, miał on pełne prawo ujawnić te informacje. “Za chwilę będziemy świadkami hucpy w polskim Sejmie, polegającej na tym, że pod zasłoną tajemnicy będzie omawiana sprawa uchylenia mojego immunitetu” – mówił przed głosowaniem.
Czytaj także: Nie żyje Tadeusz Kowalski. Tragiczne informacje obiegły Polskę





































