Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Sąd

Sąd

Sąd – co to jest? Podstawowe informacje

Sąd, zgodnie ze swoją nazwą, stanowi niezwisły organ prawny, reprezentujący władzę sądowniczą danego państwa. Jest on obecny we wszystkich współczesnych systemach demokratycznych, choć jego struktura organizacyjna, rola oraz sposób działania, różnić się mogą w zależności od detali systemu prawnego obowiązującego w danym państwie. Niemniej, obszar działania oraz zasady moralne jakimi sąd powinien się kierować, we wszystkich przypadkach pozostają takie same, a różnice bardzo często wynikają z tradycji.

Podstawową rolą sądu jest rozstrzyganie sporów pomiędzy podmiotami na podstawie aktualnych przepisów prawnych – Konstytucji, Kodeksów czy ustaw. Obowiązany jest również do decydowania o rodzajach i zakresie uprawnień przysługujących zainteresowanym podmiotom, oraz wykonywania innych czynności, do których obowiązany jest osobnymi przepisami, umowami międzynarodowymi czy prawem międzynarodowym. Swoje zadania wykonuje poprzez proces sądowy, który w zależności od przedmiotu sprawy może przybierać różne formy.

Organizacja sądów w Polsce

Fundament dla funkcjonowania i organizacji struktur systemu sądowego w Polsce stanowi Konstytucja RP. Artykuł 175 stanowi o podziale podmiotowym. Zgodnie z nim, naczelny organ władzy sądowniczej w naszym kraju stanowi Sąd Najwyższy. Do pozostałych rodzajów sądów należą sądy powszechne, sądy wojskowe i sądy administracyjne.

Sąd powszechny jest sądem właściwym dla rozstrzygania wszystkich sporów, których przedmiot nie jest zarezerwowany dla pozostałych sądów (sąd wojskowy czy sąd administracyjny). Podzielić go można również ze względu na instancje, a więc kolejność ważności w hierarchii. Najniższy szczebel stanowi sąd rejonowy, drugi jest sąd okręgowy, a trzeci sąd apelacyjny. Trzeba przy tym pamiętać, że bez względu na przedmiot sprawy, najwyższą pozycję w polskim systemie sądowym zajmuje Sąd Najwyższy.

W sądach rejonowych, okręgowych i apelacyjnych tworzy się także odpowiednie wydziały, właściwe dla rozpoznawanego przedmiotu sprawy. Przykład może stanowić wydział karny, wydział cywilny, czy chociażby wydział ksiąg wieczystych.

Sądy międzynarodowe i sądy Unii Europejskiej

Rozwój stosunków międzynarodowych wymógł na poszczególnych państwach konieczność powoływania ponadnarodowych struktur sądowych – zarówno w ramach regionalnych porozumień, takich, jak Unia Europejska, jak i w szerszym (ogólnoświatowym) rozumieniu. 

Sądy międzynarodowe często mają charakter mediacyjny czy arbitrażowy, znacznie różniąc się od tradycyjnych sądów. W związku ze swoim charakterem niższa jest także ich skuteczność i de facto wyłącznie wola obu stron sporu może doprowadzić do egzekucji wyroku. Niemniej, w przypadku niezastosowania się jednej ze stron (państwa) do postanowień sądu, społeczność międzynarodowa może na tę stronę wywierać nacisk w postaci rozmaitych sankcji, a nawet alienacji.

Podstawową instytucję sądowniczą UE stanowi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Radzie Europy podlega także Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jeśli zaś chodzi o sądy stricte międzynarodowe, to wymienić warto Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (główny organ sądowy ONZ) czy Międzynarodowy Trybunał Karny.

Pokaż więcej

kajdanki ksiądz
15.05.2024 11:07 Święcany. Wikary aresztowany. 13-latek miał wrócić do domu cały roztrzęsiony

Dopuszczenie się szeregu przestępstw zarzucono 33-letniemu wikaremu ze Święcan (woj. podkarpackie). Kapłan miał m.in. gromadzić materiały pornograficzne z nieletnimi i naruszyć nietykalność cielesną 13-latka. W niedzielę sąd podjął decyzję o aresztowaniu oskarżonego na okres trzech miesięcy. Głos w sprawie ks. Dominika R. zabrała także Rzeszowska Kuria.

gruzowisko, strażacy
10.05.2024 13:54 Nie żyje 8-osobowa rodzina, w tym 4 dzieci. Jest decyzja sądu

Zapadł wyrok ws. wybuchu gazu, który doprowadził do śmierci ośmiu osób. Aż cztery osoby z bilansu ofiar śmiertelnych zdarzenia ze Szczyrku to dzieci. Za eksplozję odpowiada sześć osób. Część z oskarżonych nakłaniania świadków do składania nieprawdziwych informacji.

Lech Wałęsa
25.04.2024 09:54 Wnuk Wałęsy nie wyjdzie z więzienia. Oddalono kasację

Wnuk Lecha Wałęsy przebywa w więzieniu. W środę (24.04) Sąd Najwyższy rozpatrzył skargę kasacyjną. Sędzia nie miał dobrych wiadomości dla 26-letniego Bartłomieja W. Pozostanie on w więzieniu. Sprawa dotyczy pobicia i rozboju z 2018 r.

ksiądz
23.04.2024 21:54 Polski ksiądz z Kanady stanie przed sądem. Poszło o kazanie

Polski ksiądz z Kanady stanie przed sądem z powodu wygłoszonego kazania. Ks. Marcin Mironiuk z Edmonton podczas mszy świętej nazwał “kłamstwami” doniesienia o nieoznaczonych grobach dzieci rdzennych Amerykanów przy szkołach, gdzie były przymusowo osadzane. Poruszył również temat Jedwabnem.

łóżka szpitalne
07.04.2024 21:43 Dziecko zmarło. Lekarz nie poniesie kary

Pani Sandra i jej mąż sześć lat temu pochowali długo wyczekiwaną córeczkę. Dziewczynka zmarła zaledwie cztery dni po tym, jak przyszła na świat poprzez cesarskie cięcie. Rodzice dziecka uważają, że żyłoby, gdyby nie błędy lekarskie popełnione przez doktora Adama J., co potwierdził także wyrok sądu lekarskiego. Niestety, mimo iż lekarz został uznany winnym, kary nie poniesie. Dlaczego?

lpr śmigłowiec
13.03.2024 16:17 Nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ojciec ma do sądu jedną prośbę

W sierpniu ubiegłego roku doszło do niebywałej tragedii. W Boćkach (woj. podlaskie) ojciec potrącił swoje 11-miesięczne dziecko. Jego życia nie dało się uratować. Sprawa miała ruszyć w tę środę, jednak została odroczona o kolejne miesiące. Tymczasem obrońca oskarżonego wystosował specjalny wniosek do sądu.

świeczka, policjant
09.03.2024 15:19 Świebodzin. Nowe fakty ws. śmierci niemowlęcia, jest decyzja sądu

Nowe fakty ws. śmierci 7-miesięcznego dziecka ze Świebodzina. W sobotę (09.03) sąd podjął decyzję na temat dalszego losu 26-letniego ojca chłopca. Robert P. nie przyznaje się do tego, by był odpowiedzialny za zgon syna.

Miradowo wypadek
07.03.2024 15:39 Dramatyczny wypadek na Pomorzu. Policja dobrze znała kierowcę

Groźny wypadek w Miradowie na Pomorzu. W wyniku zdarzenia do szpitala trafiły dwie ciężko ranne osoby. Jak się okazało, kierowca, który doprowadził do nieszczęścia, w ogóle nie powinien był wsiadać za kierownicę. 33-letni mężczyzna już wcześniej figurował w policyjnych kartotekach. 

konferencja prasowa
04.03.2024 17:35 Zmarł Tomasz Guzowski. Rodzina chce pozwać Łukasza Mejze

W poniedziałek 4 marca nad ranem zmarł Tomasz Guzowski, przedsiębiorca z Zielonej Góry, który 3 lata temu brał udział w głośnej konferencji prasowej z ówczesnym wiceministrem sportu Łukaszem Mejzą. Dużą uwagę mediów wzbudziła wówczas scena, gdy Guzowski wstał z wózka inwalidzkiego, pokazując efekty rzekomego leczenia. Teraz bliscy zmarłego zapowiadają proces przeciwko Łukaszowi Mejzie. Twierdzą, że terapia była fikcją. 

Artur T.
22.02.2024 18:34 Tata Kamilka z Częstochowy trafił do aresztu. Może być jeszcze gorzej

Artur T., biologiczny ojciec tragicznie zmarłego Kamilka z Częstochowy, trafił do więzienia za przywłaszczenie 100 złotych. Pełnomocnik mężczyzny tłumaczył, że "brakowało mu na życie i prezenty dla synów". Teraz jak się okazuje, Arturowi T. mogą grozić poważniejsze konsekwencje. Wszystkiemu winna Magdalena B.? Pełnomocnik mężczyzny wyjaśnia.

Tomasz Komenda
21.02.2024 19:11 Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Przypominamy jego sprawę

Tomasz Komenda zmarł rano, 21 stycznia. W więzieniu spędził 18 lat, zanim został uniewinniony. Przypominamy, jak potoczyły się tragiczne wydarzenia związane ze zbrodnią miłoszycką.

autobus, wypadek
20.02.2024 21:34 W wypadku polskiego autokaru zginęło 12 osób. Jest wyrok

Przełom w sprawie wypadku polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medjugorie. Sąd wydał wyrok wobec organizatora wycieczki. Przypomnijmy, że w czasie wypadku na autostradzie A4 w Chorwacji zginęło 12 osób. Dowody przeciwko Jarosławowi M. nie pozostawiły żadnej wątpliwości w ocenie sędziego rozpatrującego sprawę.

kościół policja
16.02.2024 16:54 Bijatyka podczas mszy. Żona zaatakowała kochankę męża

Skandal w kościele w Bolton nieopodal Manchesteru. Dwie przyjaciółki pobiły się w świątyni z powodu zazdrości jednej z nich o męża. Jakby tego było mało, bójka przybrała tak nieoczekiwany obrót, że skończyła się zakładaniem 39-latce szwów. To pamiątka po tym, jak zdesperowana przeciwniczka odgryzła jej kawałek brody na oczach dzieci i kuzynów.

Michał Adamczyk
07.02.2024 22:51 Kolejny problem "milionera z TVP". Został pozwany przez byłą żonę

Michał Adamczyk, były dziennikarz TVP i dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, ma kolejny problem. Fakt donosi, że “milioner z TVP” nie może dojść do porozumienia z byłą żoną. 7 lutego br. w sądzie rejonowym dla Warszawy-Mokotowa miała odbyć się rozprawa w sprawie zwiększenia alimentów na córkę.

Biedronka
29.01.2024 19:59 Pracownica Biedronki straciła pracę przez zachowanie klienta. Kobieta poszła do sądu

Pracownica Biedronki poszła do sądu, gdyż została zwolniona z kradzież klienta. Mężczyzna nie skasował zgrzewki mleka, a pracodawca posądził kasjerkę, że uczestniczyła w nieuczciwym procederze na szkodę sklepu. Poraża to, ile obowiązków powierzono wówczas kobiecie.

policja dziecko
28.01.2024 13:51 Mysłowice. Chłopczyk miał udusić się w wersalce. Matka zrzuciła winę na 4-letniego synka

W maju 2022 r. w Mysłowicach doszło do ogromnej tragedii, w wyniku której zmarł 2-letni Marek. Chłopiec, jak zeznała jego matka, udusił się w wersalce, gdzie zamknąć miał go zaledwie 4-letni brat. Śledczy nie dali wiary tej wersji wydarzeń i o zabójstwo oskarżyli Magdalenę W. Kobieta wkrótce usłyszy wyrok w tej porażającej sprawie.

ksiądz cmentarz kobieta
22.01.2024 12:34 Skandal na cmentarzu, proboszcz usłyszał wyrok. "Znieważył miejsca spoczynku i szczątki ludzkie"

Proboszcz z Nowej Wsi Ełckiej usłyszał nieprawomocny wyrok sądu. Sprawa dotyczy wydarzeń na cmentarzu z wiosny 2021 r. Ksiądz Andrzej B. został uznany za winnego. Chodzi o zniszczenie grobów Mazurów. Cała sprawa wywoływała wielkie emocje.

telefon pieniądze
22.01.2024 11:42 Abonament już nie tylko za telewizor i radio? Zaskakujące doniesienia, mają płacić niemal wszyscy

Nie tylko telewizor i radio wymaga opłacania abonamentu RTV? Wyrok sądu jasno wskazuje, że pieniądze w ramach obowiązkowej daniny mogą być pobierane również od wszystkich posiadających telefony i tablety. Kontrolerzy Poczty Polskiej rozszerzą zakres swoich działań?

policja, Konin, znicze
20.01.2024 14:38 21-latek został śmiertelnie postrzelony. To policjant użył broni. Nagły zwrot w głośnej sprawie

Policjant z Konina odpowiada przed sądem za śmiertelne postrzelenie 21-letniego Adama. Funkcjonariusz w 2019 r. użył broni wobec uciekającego mężczyzny, gdy ten odwrócony był do niego plecami. Sąd Okręgowy w Kaliszu poinformował strony, iż możliwa jest zmiana kwalifikacji czynu wobec oskarżonego Sławomira L.

Kamiński i Wąsik
09.01.2024 16:00 Jakie warunki w przypadku osadzenia czekają na Kamińskiego i Wąsika? Służba Więzienna ujawnia

W związku z decyzją sądu o postanowieniu doprowadzenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do aresztu, politycy PiS mogą w każdej chwili zostać zatrzymani. To, w jakich warunkach będą przebywać w przypadku osadzenia, ujawnił Zespół Prasowy Służby Więziennej.

kajdanki
06.01.2024 09:41 Zabiła miesięczną córeczkę, próbowała zabić dwóch synów. Sąd nie miał dla niej litości

Sąd Okręgowy w Warszawie nie miał litości dla 33-letniej kobiety, która zabiła swoją miesięczną córeczkę i próbowała zamordować dwóch synów. Uratował ich dramatyczny SMS do babci, w którym pisali, że "mama chce ich pozabijać". 5 stycznia zapadł wyrok w sprawie głośnej tragedii, która rozegrała się na warszawskim Wilanowie we wrześniu 2022 roku.

małżeństwo z Warszawy
29.12.2023 18:18 Zostawili dzieciom list i uciekli. Niebywałe, co wyszło na jaw tuż po decyzji sądu

Wczoraj informowaliśmy o decyzji warszawskiego sądu w sprawie małżeństwa Anety i Adama J., którzy w maju br. porzucili swoje dzieci i uciekli z Polski. Para została pozbawiona władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem. Teraz na jaw wychodzą nowe szczegóły. Małżeństwo znów jest poszukiwane.

małżeństwo
28.12.2023 21:56 Zostawili dzieciom list i uciekli. Jest decyzja sądu ws. małżeństwa z Warszawy

Powraca głośna sprawa małżeństwa z warszawskiego Mokotowa. Para w nocy z 20 na 21 maja br. opuściła swoje mieszkanie, zostawiając w nim dwóch nieletnich synów. Małżeństwo napisało list pożegnalny i uciekło. Para została odnaleziona kilka tygodni później w czeskiej Pradze. Teraz sąd podjął decyzję w ich sprawie.

więzienie dziecko kobieta
18.12.2023 19:21 Sąd nie miał litości dla Magdaleny C., gdy usłyszał, dlaczego zabiła 3-letnią córeczkę

Sąd nazwał Magdalenę C. najgorszą matką świata. O zbrodni dokonanej na 3-letniej dziewczynce w maju 2021 r. mówił cały kraj. Szczegóły morderstwa dziewczynki wyszły na jaw, gdyż skazana ujawniła swoje motywy w rozmowie z koleżanką z celi, która również została skazana za zabójstwo dziecka. Zuzia zmarła w dramatycznych okolicznościach. To nie była szybka śmierć.

Biedronka sklep
05.12.2023 18:28 Wstyd na całą Polskę. Wyszło na jaw, co kasjerka i klientka robiły w Biedronce

Klientka Biedronki została skazana prawomocnym wyrokiem. Kobieta razem z kasjerką Biedronki opracowała specjalny system kradzieży, który wydawał się im genialny. Proceder wyszedł jednak na jaw, a sprawa trafiła przed sąd. W wyroku stwierdzono, iż personalia obu kobiet mają zostać podane do publicznej wiadomości.

chodnik upadek zima śnieg
04.12.2023 17:56 Nie odśnieżysz chodnika i stracisz ogromne pieniądze. Mowa nawet o 80 tys. zł

Nie odśnieżysz chodnika i dostaniesz mandat. Trzeba jednak pamiętać, że możesz zapłacić jeszcze więcej, w niektórych sprawach padają kwoty rzędu 80 tysięcy złotych kary. Wszystko przez zalegający przy posesji śnieg lub lód. Nie zawsze odśnieżać mają samorządy, gdyż przepisy jasno stanowią, iż obowiązek ten ciąży również na osobach prywatnych. Wyjaśniamy.

Lech Wałęsa
23.11.2023 15:05 Lech Wałęsa wygrał z Polską w Strasburgu. Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował

W czwartek 23 listopada Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zdecydował w sprawie Lecha Wałęsy. W związku z decyzją ETPC Polska została zobowiązana do działań legislacyjnych.

Tomasz Lis
22.11.2023 20:28 Tomasz Lis został skazany? Wyrok zapadł bez jego obecności na sali sądowej

Tomasz Lis został skazany. Wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa uznał dziennikarza winnego, ale wyrok nie jest prawomocny. Sprawa dotyczy okresu, gdy dziennikarz był naczelnym magazynu Newsweek.