Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Polityka > Wybory do Parlamentu Europejskiego. KO wygrała, Kaczyński mówi o sukcesie
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 09.06.2024 22:17

Wybory do Parlamentu Europejskiego. KO wygrała, Kaczyński mówi o sukcesie

Tusk i Kaczyński
fot. Sergei Gapon, Adam Burakowski, East NEws

Liderzy dwóch największych ugrupowań zabrali głos po opublikowaniu sondażowych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. Donald Tusk ogłosił, że Polska stała się liderem Europy, natomiast Jarosław Kaczyński nawiązywał do 2004 roku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. ”Polska liderem”

Donald Tusk po zwycięstwie Koalicji Obywatelskiej sprawiał wrażenie zadowolonego i usatysfakcjonowanego. Można to zrozumieć, gdy zauważy się, że końcówka kampanii wyborczej w związku z wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy, była dla obozu rządzącego wyjątkowo skomplikowana. Tymczasem PO samodzielnie zwyciężyło nad PiS-em pierwszy raz po dziesięciu latach przerwy. 

My będziemy umieli walczyć o interesy Polski w Europie jak nikt. Mamy wykwalifikowanych, kompetentnych, uczciwych eurodeputowanych. Europa zobaczy, że Polska ma twarz naszych kandydatów. Kandydatów Polski uczciwej, przyzwoitej, demokratycznej. A nie tych, którzy chcieli uciec od wymiaru sprawiedliwości i szukać tam schronienia. To jest bardzo ważne – mówił premier

Premier nawiązał również do trudnej sytuacji w pozostałych częściach Europy. Zdaniem Donalda Tuska, na tle krajów takich jak Niemcy i Francja, wyrasta do rangi lidera.

Rządzący w Niemczech nie mają powodu do satysfakcji. Rządzący we Francji mają raczej powody do dramatycznego smutku. Z tych wielkich, ambitnych państw, z liderów Unii Europejskiej, Polska pokazała, że tu triumfuje demokracja, tu triumfuje uczciwość, tu triumfuje Europa. Dzięki wam, dzięki tym wszystkim głosom jestem tak poruszony (…) Jesteśmy liderem Unii Europejskiej – mówił Donald Tusk

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Znamy wyniki exit poll

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. ”Droga do zwycięstwa”

Choć obserwując wyniki wyborów oraz miny polityków, którzy podczas wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego stali za jego plecami, można było jednoznacznie stwierdzić, że PiS ma powody do niezadowolenia, słowa prezesa partii zdawały się temu przeczyć. Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu wyników exit poll, mówił o drodze do zwycięstwa w wyborach prezydenckich. 

To jest dla nas wielkie zadanie. My w tym ostatnim okresie jesteśmy ciągle mniej więcej na tym samym poziomie. I wiemy w tej chwili, patrząc na te wstępne wyniki, co trzeba uczynić żeby ten poziom podnieść. Jeśli będziemy potrafili zrobić to wszystko, co wynika z tego, co żeśmy dzisiaj zobaczyli, to droga do zwycięstwa jest otwarta.  Ja przypomnę państwo rok 2004. Wtedy podczas wygłaszania wyników tych pierwszych wyborów europejskich, wydawało się, że jest źle. Ale ja wtedy też mówiłem, że to jest wyzwanie. I zwyciężyliśmy – mówił Kaczyński

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki exit poll

Wybory do Parlamentu Europejskiego według sondażowych wyników exit poll przeprowadzonych przez IPSOS na zlecenie TVN24, wygrała Koalicja Obywatelska. Drugie miejsce zajął PiS, a trzecie Konfederacja. Dalej uplasowały się Trzecia Droga i Lewica. Szczegółowe wyniki exit poll prezentują się następująco:

Koalicja Obywatelska – 38,2 proc. (21 mandatów)

PiS – 33,9 proc. (19 mandatów)

Konfederacja – 11,9 proc. (6 mandatów)

Trzecia Droga – 8,2 proc. (4 mandaty)

Lewica – 6,6 proc. (3 mandaty)

Bezpartyjni - 0,8 proc. (0 mandatów)

Polexit - 0,3 proc. (0 mandatów)