Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał zaktualizowaną listę leków, których dostępność może być w najbliższym czasie utrudniona. Jak wyliczył dziennikarz radia RMF FM, łącznie w aptekach może zabraknąć 45 różnych rodzajów leków, wsród których znajdując się m.in. przeciwpadaczkowe oraz przeciwcukrzycowe nowej generacji.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu wadliwej partii leku w saszetkach Febrisan. Informację o niebezpiecznie wysokich wskaźnikach paracetamolu oraz kwasu askorbowego przekazał sam producent.
Wydłuża się lista leków, których brakuje w polskich aptekach. Jeszcze 2 tygodnie były to 63 medykamenty - dziś jest ich już 113. Brakuje przede wszystkim antybiotyków. Lekarze i farmaceuci otrzymują informacje o tym, gdzie brakuje konkretnych preparatów, dzięki czemu sprawniej mogą przepisywać i wydawać te leki, które są dostępne.
Coraz więcej medykamentów jest w Polsce trudno dostępnych, w szczególności w mniejszych miejscowościach, dlatego wielu chorych jest skazanych na "turystykę lekową". Dominik Lewandowski, wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych, wyjaśniał w rozmowie z portalem Wirtualna Polska przyczyny tej sytuacji. Zaznaczył, że brakuje przede wszystkim antybiotyków stosowanych w stanach ostrych.
Wirtualna Polska donosi, że w polskich aptekach brakuje najsilniejszych leków przeciwbólowych, a niektóre hospicja pożyczają od podopiecznych ostatnie opakowania medykamentów, by starczyło ich dla innych chorych. Osoby z chorobami nowotworowymi, po operacjach i z poważnymi schorzeniami zwyrodnieniowymi nie dostają leku wcale albo nie mają wyboru i poddaj się mniej skutecznym terapiom sprzed 20 lat.
Dramatyczna sytuacja w aptekach. Media informują, że pacjenci rozpoczęli prawdziwe polowanie na leki, a farmaceuci nie nadążają z odbieraniem telefonów i obsługą długich kolejek klientów. Kłopoty z dostępnością preparatów, spowodowane przerwą w łańcuchach dostaw, nie dotyczą zresztą tylko Polski. Podobne zmartwienia mają także inni Europejczycy, w tym nasi południowi sąsiedzi, Czesi.
Problemy z dostępnością leków stają się faktem. Główny Inspektor Farmaceutyczny zwrócił się do lekarzy z jasnym przekazem dotyczącym recept. Apteki świecą pustkami. Wiemy, jakich leków nie kupisz, a jakich zaczyna brakować.Leki zniknęły z aptek i pacjenci zaczynają mnie problemy z realizacją recept. Wszystko wskazuje na to, że niedługo sukcesem będzie samo otrzymanie recepty od lekarza.Główny Inspektor Farmaceutyczny zwrócił się do lekarzy w całej Polsce z wiele mówiącą sugestią. Wykaz leków, których zużycie należy ograniczyć jest powalająca.
Temat brakujących leków nie jest nowy. W ostatnim czasie lekarze i farmaceuci wielokrotnie podnosili kwestię realnych braków wśród wybranych grup lekarstw, z którymi zmagają się polskie apteki. Jednak zdaniem Ministerstwa Zdrowia... nie ma się czym niepokoić. W tej sprawie odbyła się dzisiaj konferencja prasowa. Wiceminister zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny i prezes URPL wyjaśniali, skąd się biorą przejściowe braki niektórych preparatów oraz jak można im zaradzić. - W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 16 tys. produktów leczniczych i ok. 55 tys. opakowań. Żadna apteka nie może mieć wszystkich produktów leczniczych, ale nie ma problemu z systemowym brakiem leków - oznajmił podczas dzisiejszej konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odpowiedzialny bezpośrednio za kwestie preparatów farmaceutycznych.
Przez ostatnie kilka miesięcy ponad 80 proc. seniorów nie wykupiło wszystkich leków przepisanych im przez lekarzy na receptę. Z raportu zleconego przez Koalicję "Na pomoc niesamodzielnym" wynika, że największym problemem emerytów są gwałtownie rosnące ceny. Wielu z nich musi wybierać pomiędzy jedzeniem a medykamentami.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.Galopująca inflacja staje się coraz bardziej dotkliwa dla Polaków - szczególnie tych, którzy nie mogą liczyć na wysokie pensje. Tylko w sektorze zdrowia wydatki obywateli naszego państwa wzrosły o 7,4 proc. Wielu seniorów nie może leczyć się tak, jak radzą im lekarze.
Problemy z dostępnością niektórych produktów spożywczych odbijają się na nastrojach Polaków, ale prawdziwym problemem może okazać się nie gorzka herbata, ale pusta apteczka. Portal GdziePoLek opublikował listę leków, których wkrótce zabraknie w polskich aptekach. Wiele z nich nie posiada zamienników.Polskie apteki podzielą niedługo los dyskontów, prezentując swoim klientom puste półki? Dużo na to wskazuje, bo w mediach coraz częściej słyszy się o tym, że brakuje podstawowych leków, których stosowanie dla wielu stanowi przykry obowiązek.Polacy już dawno rozpoczęli lekową turystykę i jeżdżą przez pół kraju w poszukiwaniu niezbędnych medykamentów. To jednak wkrótce także może się zmienić, bo niektórych środków w Polsce po prostu nie będzie już na stałe.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał wycofanie z aptek w całej Polsce serii leku ułatwiającego rozpoczęcie porodu. Chodzi o tabletki Angusta 25 mcg. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Stwierdzono zanieczyszczenie produktu.
Rynekzdrowia.pl poinformował, że od lipca zapowiadają się wielkie zmiany w refundacji leków. Jak czytamy, dotyczą one przede wszystkim utworzenia nowych programów lekowych, również w chorobach rzadkich. Refundowane będą też nowe substancje.