Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Od lipca ogromne zmiany w refundacji leków. Powstanie pięć nowych programów lekowych
Natalia Janus
Natalia Janus 16.06.2022 16:07

Od lipca ogromne zmiany w refundacji leków. Powstanie pięć nowych programów lekowych

apteka
Iberion

Rynekzdrowia.pl poinformował, że od lipca zapowiadają się wielkie zmiany w refundacji leków. Jak czytamy, dotyczą one przede wszystkim utworzenia nowych programów lekowych, również w chorobach rzadkich. Refundowane będą też nowe substancje.

Zmiany od 1 lipca 2022 r. Powstanie pięć nowych programów lekowych

Kolejne zmiany na liście leków refundowanych wejdą w życie już 1 lipca 2022 roku. Rynekzdrowia.pl pisze, że w nowym projekcie znalazło się wiele nowości, w tym zupełnie nowe programy lekowe. Oto kilka z nich:

 • B.131. leczenie pacjentów z idiopatyczną wieloogniskową chorobą Castlemana - to rzadka choroba, która charakteryzuje się nienowotworowym powiększeniem węzłów chłonnych, czemu towarzyszą zaburzenia immunologiczne, które doprowadzają do wystąpienia objawów stanu zapalnego, nadmiernej proliferacji limfocytów oraz uszkodzenia różnych narządów

 • B.132. stosowanie letermowiru w celu zapobiegania reaktywacji cytomegalowirusa (CMV) i rozwojowi choroby u dorosłych, seropozytywnych względem CMV pacjentów, którzy byli poddani zabiegowi przeszczepienia allogenicznych krwiotwórczych komórek macierzystych

 • B.133. profilaktyczne leczenie chorych na migrenę przewlekłą

 • B.134. zapobieganie powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym obejmującym kości z zastosowaniem denosumabu

 • B.135. leczenie nintedanibem choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową

Zmiany od 1 lipca 2022 r. Nowa lista substancji refundowanych

Od 1 lipca będą refundowane również nowe substancje:

 • Sylvant (siltuximabum) w leczeniu pacjentów z idiopatyczną wieloogniskową chorobą Castlemana

 • Prevymis (letermowir) w zapobieganiu reaktywacji cytomegalowirusa (CMV) 

 • Aimovig (erenumabum) w profilaktycznym leczeniu chorych na migrenę przewlekłą (B.133)

 • Ajovy (fremanezumabum) w profilaktycznym leczeniu chorych na migrenę przewlekłą (B.133)

 • Xgeva (denosumabum) w zapobieganiu powikłaniom kostnym u pacjentów onkologicznych

 • Inrebic (fedratynib) w programie leczenia mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej (B.81)

 • Rinvoq (upadacitinibum) w leczeniu aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (B.33), leczeniu aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów (łzs) (B.35) oraz aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (zzsk) (B.36)

W Polsce co piąta apteka jest zadłużona

Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długu wynika, że co piąta apteka w Polsce jest zadłużona. Zadłużenie aptek od 2016 r. sukcesywnie rosło. Przełomem była pandemia, gdy długi gwałtownie podskoczyły, przekraczając 100 mln zł. W 2021 r. aptekom udało się spłacić większość tych zobowiązań, ale obecnie znów widzimy wzrost zadłużenia. W sumie długi obecnie ma 2413 aptek, a ich zaległości wynoszą aż 82,8 mln zł.

Krajowy Rejestr Długu przedstawił najnowsze dane dotyczące zadłużenia aptek. Spółka zwróciła uwagę na to, że w związku z wojną na Ukrainie - "dzięki ofiarności Polaków kupujących leki bez recepty i środki opatrunkowe dla Ukraińców" - a także z powodu szerszego dostępu pacjentów do lekarzy po zniesieniu obostrzeń pandemicznych - apteki zwiększyły sprzedaż. Tak jednak było w marcu. W kwietniu i maju sprzedaż zaczęła spadać. - Nie poprawi to sytuacji placówek farmaceutycznych, które zmagają się z problemami finansowymi. Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że co piąta apteka jest zadłużona. Ich łączne zaległości sięgają 82,8 mln zł - informuje KRD.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rynekzdrowia.pl, goniec.pl