Goniec.pl > Wiadomości > Kolejne leki wycofane z obrotu w Polsce. Wiele nie posiada zamienników [LISTA]
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.08.2022 08:39

Kolejne leki wycofane z obrotu w Polsce. Wiele nie posiada zamienników [LISTA]

apteka
Iberion

Problemy z dostępnością niektórych produktów spożywczych odbijają się na nastrojach Polaków, ale prawdziwym problemem może okazać się nie gorzka herbata, ale pusta apteczka. Portal GdziePoLek opublikował listę leków, których wkrótce zabraknie w polskich aptekach. Wiele z nich nie posiada zamienników.

Polskie apteki podzielą niedługo los dyskontów, prezentując swoim klientom puste półki? Dużo na to wskazuje, bo w mediach coraz częściej słyszy się o tym, że brakuje podstawowych leków, których stosowanie dla wielu stanowi przykry obowiązek.

Polacy już dawno rozpoczęli lekową turystykę i jeżdżą przez pół kraju w poszukiwaniu niezbędnych medykamentów. To jednak wkrótce także może się zmienić, bo niektórych środków w Polsce po prostu nie będzie już na stałe.

Leki, które znikną z aptek [LISTA]

Jak dowiedział się portal GdziePoLek, niemałą liczbę pacjentów czeka niedługo konieczność zakończenia lub zmiany terapii. Wszystko dlatego, że kilku producentów i dystrybutorów leków zdecydowało o wycofaniu z polskiego rynku popularnych i chętnie przepisywanych przez lekarzy medykamentów, a masa z nich nie posiada zamienników.

Wśród preparatów znajdują się leki na schorzenia, które królują na liście chorób najczęściej dotykających Polaków, czyli m.in. nadciśnienie tętnicze, dna moczanowa i alergie. Poniżej prezentujemy dokładną listę produktów, które zostaną wycofane z aptek:

  • Mytelase - produkt leczniczy zwiększający kurczliwość mięśni szkieletowych stosowany w objawowym leczeniu miastenii.

  • Atenolol w dawkach 25 i 50 miligramów - lek stosowany u chorych z nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową, zaburzeniami rytmu serca z szybką czynnością serca. Oraz po zawale mięśnia sercowego - wczesna interwencja w ostrej fazie zawału.

  • Alfadiol - syntetyczna pochodna witaminy D stworzona dla pacjentów chorujących na zaburzenia gospodarki wapniowo–fosforanowej spowodowane chorobami nerek.

  • Butapirazol (w postaci czopków i maści) - leczenie wspomagające stanów zapalnych oraz bólu w: reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zapaleniu tkanek okołostawowych, dyskopatiach, ostrym napadzie dny moczanowej oraz zakrzepowym zapaleniu żył.

  • Pravator - leczenie pierwotnej hipercholesterolemii lub mieszanej dyslipidemii, jako leczenie wspomagające dietę.

  • Clatra w płynie - lek o działaniu przeciwhistaminowym, który pozwala zwalczać i łagodzić objawy alergii.

Polscy pacjenci postawieni pod ścianą

Brak leków w aptekach to nie problem, który powstał dzisiaj, ale w ostatnim czasie widać jego wyraźnie natężenie. Już w lipcu w aptekarskich zapasach na próżno było szukać Velafexu, którego producent wycofał z dostaw do Polski, czy leku Duac na trądzik, mającego wrócić dopiero w grudniu.

Oprócz tego, problem z dostępnością dotknął też leku kardiologicznego Atenolol Sanofi 25 i Atenolol Sanofi 50, których sprzedaż zakończono w marcu oraz kropli do nosa Sulfarinol, leku przeciw alergii Diphergan i antydepresantu Welbox.

Wydłużają się także co dwa miesiące publikowane ministerialne listy leków, które są zagrożone niską dostępnością. W lipcu w spisie znalazło się aż 215 pozycji, w tym leki przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe czy te stosowane w chorobach płuc.

Publikacja takiej listy przez ministra zdrowia ma za zadanie ograniczyć problem niekontrolowanego i nielegalnego wywozu leków z Polski, tak, aby poszkodowani nie byli polscy pacjenci, jednak skutki nie są imponujące.

Istotnym problemem jest również fakt, że niektórych z tych preparatów nie da się zastąpić, bo są one chronione patentowo. Z kolei jeśli dany lek posiada zamiennik, bardzo często dochodzi do efektu domina, powodującego, że problem z dostępnością dotyka w końcu także i jego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: WP, RadioZET