Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Opublikowano nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności. "To jest polowanie"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 12.07.2023 18:14

Opublikowano nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności. "To jest polowanie"

Apteka, leki
East News/BURGER/PHANIE

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę antywywozową, czyli leków i preparatów, których nie wolno wywozić za granicę. Co istotne, część pozycji znajdujących się na liście nie ma zamienników. A sytuacja jest poważna. Brakuje wielu antybiotyków i środków przeciwcukrzycowych.

 

Jest nowa lista antywywozowa

Ministerstwo Zdrowia co 2 miesiące publikuje listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Nowa lista antywywozowa będzie obowiązywać od 15 lipca. Produktów z listy nie może on być wywożony poza granice Polski. Na wykazie figurują leki, których brakuje w co najmniej pięciu procentach aptek w danym województwie. Z reguły są to leki praktycznie niedostępne na terenie całego kraju.

- Listy antywywozowe są dla mnie działaniem z opóźnieniem. Co z tego, że jakiś lek pojawi się na liście, skoro już go nie ma. To niewiele zmienia z perspektywy pacjenta. Farmaceuci doskonale zdają sobie sprawę, jakich produktów brakuje - przekazała cytowana przez WP farmaceutka Paulina Front.

Śmierć trzylatka w żłobku. Prokuratura wszczęła śledztwo, jest pierwsza decyzja

Lista jest jeszcze dłuższa niż w maju

Kobieta mówi wprost: “To jest polowanie”. - Już się do tego tak przyzwyczaiłam, że jak jakiś lek się pojawia, to od razu bierze się karton, o ile to możliwe. Nigdy nie miałam aż tylu leków "zabunkrowanych" w magazynie, z lęku, że zaraz wszystkiego zabraknie - przekazała.

Na lipcowej liście antywywozowej znalazło się 207 pozycji - o 25 więcej niż w wykazie opublikowany w maju. - Oceniamy, że w dalszym ciągu jest problem z częścią antybiotyków. Na szczęście lato, sezon urlopowy działa tu na plus, zapotrzebowanie na leki jest dużo niższe - odnotował w rozmowie z WP abcZdrowie Tomasz Barszcz, wiceprezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Problem dotyczy m.in. morfiny

Na liście antywywozowej od kilku miesięcy brakuje podobnych leków. W aptekach brakuje m.in. leków zawierających morfinę oraz leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Pisaliśmy o tym już w grudniu ub. roku. Morfina znajduje się w kilkudziesięciu lekach, a można przyjmować ją w różnych postaciach - tabletek, kropli czy w formie ampułkowej, wtedy pacjent otrzymuje ją dożylnie lub podskórnie. Z ampułkami nie ma większego problemu, ogromne niedobory dotyczą tabletek, które pacjenci zażywają m.in. samodzielnie w domach czy hospicjach domowych. 

Źróło: WP abcZdrowie