Goniec.pl > Polska > GIS wycofuje popularny lek dla kobiet. Powodem nieznane zanieczyszczenie, "może stanowić zagrożenia dla zdrowia"
Natalia Janus
Natalia Janus 29.06.2022 17:43

GIS wycofuje popularny lek dla kobiet. Powodem nieznane zanieczyszczenie, "może stanowić zagrożenia dla zdrowia"

apteka
Iberion

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał wycofanie z aptek w całej Polsce serii leku ułatwiającego rozpoczęcie porodu. Chodzi o tabletki Angusta 25 mcg. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Stwierdzono zanieczyszczenie produktu.

Seria leku na wywołanie porodu Angusta wycofana ze sprzedaży

Decyzję o wycofaniu Angusta Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął 28 czerwca. Jak czytamy w komunikacie, w ramach działań zapobiegawczych podmiot odpowiedzialny, czyli Norgine B.V. z siedzibą w Holandii, zaproponował wycofanie z obrotu leku Angusta tabletki 25 mcg, 8 tabletek, numer serii B26789, przeznaczonej na rynek polski. Termin ważności wycofanej serii to 30.09.2023 r. Wykryto w niej nieznane zanieczyszczenie.

GIF podkreśla, że "obecnie nieznana jest przyczyna wystąpienia wyniku poza specyfikacją dla nieznanego zanieczyszczenia oraz wpływ niezgodności na jakość produktu leczniczego oraz bezpieczeństwo jego stosowania, nie można wykluczyć, iż dalsze pozostawienie przedmiotowego produktu w obrocie może stanowić zagrożenia dla zdrowia pacjenta".

W związku ze wskazanym powyżej ryzykiem wystąpienia wady jakościowej, GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wymienionej wyżej serii leku Angusta.

Czym jest lek Angusta?

Lek Angusta jest stosowany, by ułatwić rozpoczęcie procesu porodu. Substancją czynną jest mizoprostol. Jak czytamy w ulotce, mizoprostol należy do grupy leków zwanych prostaglandynami. Związki te wywierają podwójne działanie podczas porodu. Jedno polega na rozluźnieniu szyjki macicy tak, aby dziecko mogło łatwiej urodzić się przez pochwę. Drugie polega na wywołaniu skurczów, które pomogą w wypchnięciu dziecka z macicy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: abczdrowie.pl