Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął istotną decyzję dotyczącą wycofania z aptek i dalszego obrotu jednego z popularnych leków stosowanych podczas leczenia kaszlu. Przeprowadzona kontrola wykazała, że w obiegu znalazły się wadliwe serie preparatu, których stosowanie może stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia. Sprawdź, czy posiadasz go we własnej apteczce.
W 2017 roku do prawa farmaceutycznego została wprowadzona zasada “Apteka dla aptekarza”, której celem było blokowanie liczby aptek dla sieci przekraczających ich dopuszczalne limity. Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami punkt apteczny może zostać otwarty wyłącznie przez farmaceutów lub spółki farmaceutyczne, ale jeden podmiot może posiadać maksymalnie 4 apteki w całym kraju. Jak stwierdza portal Pacjenci, “to bardzo restrykcyjne prawo, a także kontrowersyjne i wzbudzające wiele emocji”.
Dwa miliony Polaków nie ma dostępu do leków w swojej gminie. Od wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym nazywanych "Apteka dla aptekarza 2.0" (AdA 2.0), czyli od września 2023 r., liczba aptek spadła o 257 placówek. Cierpią na głównie pacjenci z terenów wiejskich i mniejszych miasteczek, gdzie dostęp do leków jest mocno ograniczony, a ceny rosną. Według najnowszego raportu pt. "Sytuacja rynku aptek w Polsce i wybranych krajach Europy" liczba aptek w Polsce spada najgwałtowniej w całej Europie, tymczasem w bogatych państwach UE trend jest odwrotny.
To, co wydarzyło się przed jedną z warszawskich aptek, wyglądało jak sceny z dawnych lat. Tłum ludzi, długie godziny oczekiwania i jeden produkt, o który toczyła się prawdziwa walka. Dlaczego wszyscy przyszli właśnie tutaj? Czego tak desperacko szukali? I co tak bardzo zaskoczyło tych, którzy w końcu wyszli ze swoimi zakupami?
Brak zgody na wydawanie tańszych zamienników kilku ważnych leków, zamieszanie w przychodniach i aptekach - to wynik prac nad ostatnim wykazem leków refundowanych w Ministerstwie Zdrowia, a dokładniej w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji, który odpowiada za co kwartalną aktualizację listy leków refundowanych.
Polacy zmagają się z przyrostem zachorowań, szpitale są przepełnione, a jednocześnie w aptekach brakuje kluczowych leków. Zdaniem lekarzy luty ma być pod tym względem jeszcze gorszy. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało stanowcze działania w tej sprawie, znamy już szczegóły.
Lepiej niezwłocznie zajrzeć do domowej apteczki. Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował w piątek o wycofaniu z obrotu trzech serii dwóch leków. Apteki pilnie usuwają produkt z półek w związku z poważnym zagrożeniem, które w nich wykryto. Jeden z nich jest masowo stosowany wśród pacjentów. Teraz stwierdzono wadę, która może poważnie wpłynąć na jego bezpieczeństwo. W żadnym przypadku nie należy go jednak wyrzucać.
2025 rok przyniesie niemałe zmiany dotyczące realizacji recept w aptekach, na których zdecydowanie skorzystają pacjenci, przyjmujący leki na stałe. Udogodnienie to w znaczny sposób ułatwi im zakup koniecznych medykamentów.
Gdy w aptece przychodzi nam zrealizować przepisaną przez lekarza receptę, farmaceuci wymagają od nas podania numeru PESEL. Taka sytuacja może narazić nas na poważne i nieprzyjemne konsekwencje, gdy nasz PESEL zostanie zasłyszany przez potencjalnego oszusta, chcącego wykorzystać te poufne dane. Jak temu zapobiec? Jak się okazuje, jest ku temu sprawdzona metoda.
Szykuje się spora zmiana, którą odczuje zdecydowana grupa seniorów. Już niebawem dzięki tej decyzji rządu będą mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Chodzi o system recept. Wiadomo, co się zmieni i jak wpłynie to na życie emerytów.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat, chodzi o popularny syrop na kaszel dla najmłodszych. Powodem decyzji jest wystąpienie wady jakościowej. Konieczne było wstrzymanie sprzedaży leku w całym kraju.
Mycie okien potrafi męczyć, denerwować i odbierać chęć do dalszego sprzątania. Nic więc dziwnego, że wiele osób robi to tylko przed świętami, a niektórzy w ogóle dają sobie spokój. Jednak wystarczy jedna rzecz, by ta uporczywa czynność przestała sprawiać problemy. W dodatku jest do kupienia za kilka złotych w prawie każdej aptece.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat, chodzi o lek przepisywany pacjentom kardiologicznym. Poinformowano o wycofaniu z obrotu produktu, wszystko przez niepokojące wyniki badań. GIF informuje, że może on ”stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów”. Niektórzy pacjenci doznali już dreszczy i bólu w klatce piersiowej.
Nadchodzi duża zmiana w polskich aptekach. Już od 20 lipca 2024 roku w życie wejdzie rozporządzenie, które ma działać na rzecz bezpieczeństwa pacjentów. Nowe przepisy dotyczą sytuacji, w której otrzymują oni źle wypisane recepty, co mogło przysparzać poważnych problemów.
Już od 1 lipca czekają nas duże zmiany w aptekach. W życie wejdą bowiem nowe przepisy dotyczące recept. Niektóre z nich, wystawione przez lekarza według starego schematu, będą automatycznie odrzucane. Co trzeba wiedzieć?
Popularny lek znika z aptek w całym kraju. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wykrytych nieprawidłowościach w preparacie wykorzystywanym przez pacjentów zmagającym się z cukrzycą typu II. Mowa o producie leczniczym sprzedawanym pod nazwą Viglita (Vildagliptinum), 50mg.
Ibuprofen Dr. Max 400 mg w miękkich kapsułkach wycofany z obrotu - to popularny lek przeciwbólowy. Decyzja o wycofaniu leku ze sprzedaży ma rygor natychmiastowej wykonalności - informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie popularnego leku, który stosowany jest w terapii jednego z najczęstszych zaburzeń układu pokarmowego. Ze względu na stwierdzenie niższej zawartości substancji czynnej, produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Podano numery wycofanych serii.
Ogromne zmiany w aptekach. Zmienią się ceny wielu popularnych lekarstw. Powodem jest nowa lista leków refundowanych. Obowiązywać zacznie ona od 1 kwietnia 2024 r. Niektóre medykamenty mimo nowych regulacji będą droższe. Wyjaśniamy.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku Corsib. Preparat stosowany jest m.in. w przy leczeniu nadciśnienia. Z leku najprawdopodobniej będzie musiała zrezygnować duża ilość pacjentów. W Polsce na nadciśnienie choruje 10 mln osób.
Główny Inspektor Farmaceutyczny przedstawił decyzję, względem której z terenu całego kraju zostanie wycofany znany od lat lek przeciwbólowy APAP. Zakazane zostało wprowadzenie go do obrotu. Przyczyna jest poważna.
Wielkie zmiany dla pacjentów od 1 stycznia 2024 r. Nowy Rok przyniesie szereg modyfikacji dotyczących nie tylko leków dostępnych w aptekach. Zmieni się system przyjmowania na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia większą wagę zaczęli przykładać również do pacjentów onkologicznych. Co trzeba wiedzieć?
Lek przeciwbólowy pilnie wycofany z obrotu. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję na temat kilku serii znanego preparatu. Powód nie jest błahy. Doszło do wykrycia nieprawidłowości, która sprawia, iż żaden z pacjentów nie powinien go spożywać. Znamy dokładne numery widoczne na opakowaniach wycofywanego leku.
Apteki w całym kraju otrzymały pilny komunikat na temat popularnego leku. Doszło do fatalnej pomyłki, która może zakończyć się źle dla pacjentów przyjmujących preparat. Główny Inspektor Farmaceutyczny wskazuje wprost: “istnieje uzasadnione podejrzenie”.
Popularny lek znika z aptek w całym kraju. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, iż medykament stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz przewlekłej niewydolności serca musi zostać pilnie wycofany. Dotyczy to dwóch serii. Znamy powód.
Pilny komunikat skierowany do pacjentów. Jeden z leków dostępnych w aptekach jest pilnie wycofywany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Wśród osób, które zażyły lek wystąpiły ciężkie działania niepożądane.
Mimo iż od 1 września program bezpłatnych leków 75 plus rozszerzony został do wieku 65 plus, to wielu emerytów wciąż narzeka na swoją sytuację materialną i skarży się, że leki – pomimo zapowiedzi – wcale nie są ani darmowe, ani nawet tańsze. Seniorzy są wściekli i zawiedzeni. Swoim rozgoryczeniem odnośnie tej sytuacji podzielił się również w mediach społecznościowych znany dziennikarz TVP. Nie przebierał w słowach.
Darmowe leki dla seniorów były nadzieją emerytów, jednak według czytelnika Gazety Wyborczej skończyło się na ułudzie. Zdesperowany 71-letni emeryt z Rybnika zdradził, ile wydał na niezbędne leki w aptece. Swoją relację okrasił także przemyśleniami natury politycznej. 71-latek zostawił u farmaceuty krocie, a bezpłatnie nie dostał nawet reklamówki.