Goniec.pl > Wiadomości > W Polsce brakuje coraz więcej leków. Trudności są przede wszystkim z kupnem antybiotyków
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 14.01.2023 09:23

W Polsce brakuje coraz więcej leków. Trudności są przede wszystkim z kupnem antybiotyków

Apteka
Iberion

Wydłuża się lista leków, których brakuje w polskich aptekach. Jeszcze 2 tygodnie były to 63 medykamenty - dziś jest ich już 113. Brakuje przede wszystkim antybiotyków. Lekarze i farmaceuci otrzymują informacje o tym, gdzie brakuje konkretnych preparatów, dzięki czemu sprawniej mogą przepisywać i wydawać te leki, które są dostępne.

W Polsce brakuje leków

Coraz więcej medykamentów jest w Polsce trudno dostępnych, w szczególności w mniejszych miejscowościach, dlatego wielu chorych jest skazanych na "turystykę lekową". Lista leków, których brakuje w aptekach albo mogą być trudności z ich dostępem, wydłuża się. Najnowszy wykaz przygotował Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Na liście jest 113 preparatów, a 2 tygodnie temu były to "tylko" 63 leki.

Wydłużenie się listy to konsekwencja ogromnego popytu na antybiotyki. Brakuje przede wszystkim antybiotyków z amoksycyliną, ale także leków przeciwcukrzycowych i przeciwwirusowych, które teraz, w okresie grypowym i infekcji grypopodobnych, są nad wyraz potrzebne.

Lekarze i farmaceuci wiedzą o problemie

Lista już została przekazana do Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej. Lekarze i farmaceuci dostają informacje o tym, w których województwach brakuje poszczególnych preparatów, co ma ułatwić im zalecanie leków, które obecnie są dostępne. - Zarówno lekarze, jak i farmaceuci powinni korzystać z wykazu, gdy do ich gabinetu albo do apteki przyjdzie pacjent. Pacjent powinien zostać poinformowany o możliwości zastosowania zamiennika lub odpowiednika leku, którego brakuje. Jeżeli lekarz lub farmaceuta tego nie zrobi, pacjent może poprosić o to sam - przekazała rzecznika Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Edyta Janczewska.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że produkcja leków przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i antybiotyków wzrośnie. W środę (11.01) na rynek trafił zapas antybiotyków (kilkadziesiąt tysięcy sztuk) z magazynów Agencji Rezerw Strategicznych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RMF FM

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: apteka