Goniec.pl > Polska > Apteki świecą pustkami, chodzi o aż 45 leków. Fatalna wiadomość dla pacjentów
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 11.02.2023 08:57

Apteki świecą pustkami, chodzi o aż 45 leków. Fatalna wiadomość dla pacjentów

Apteka
Iberion/zdjęcie ilustracyjne

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podał zaktualizowaną listę leków, których dostępność może być w najbliższym czasie utrudniona. Jak wyliczył dziennikarz radia RMF FM, łącznie w aptekach może zabraknąć 45 różnych rodzajów leków, wsród których znajdując się m.in. przeciwpadaczkowe oraz przeciwcukrzycowe nowej generacji.

GIF podało listę leków. Brakuje wielu z nich

Zapewne niejeden pacjent, udając się do apteki, by zrealizować wypisaną przez lekarza receptę, usłyszał od jej pracownika, iż szczęśliwie udało mu się zakupić ostatnią sztukę potrzebnego lekarstwa.

Jeszcze do niedawna zdanie takie nie budziło większej grozy, jednak od momentu pandemii oraz znacznego ograniczenia chińskiego rynku farmaceutycznego, pacjenci w Polsce muszą zmagać się z niepewnością wynikającą z brakiem dostępności niektórych medykamentów.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co jakiś czas wysyła do lekarzy oraz farmaceutów zaktualizowaną listę trudno dostępnych lekarstw, oraz ich ewentualnych zamienników. Jak jednak zauważył dziennikarz radia RMF FM, sytuacja, pomimo niewielkiej poprawy względem poprzedniej listy, ciągle może budzić niepokój.

Według ustaleń stacji bowiem, na nowej liście GIF-u brakuje 45. różnego rodzaju lekarstw. Największe obawy mogą mieć osoby stosujące szczepionki odczulające, leki przeciwpadaczkowe oraz leki przeciwcukrzycowe nowej generacji, wg nowej listy, to właśnie tych środków najbardziej brakuje.

Nowa lista GIF. Niewielka poprawa

Jak odnotował dziennikarz stacji, na nowej liście jest o 8 lekarstw więcej w porównaniu z poprzednim dokumentem rozesłanym przez GIF. Nieco lepsza dostępność wybranych leków w aptekach ma dotyczyć w szczególności leków stosowanych w nadczynności tarczycy, niektórych aerozoli z glikokortykosteroidami oraz większości antybiotyków.

Nie oznacza to jednak, iż problemu z dostępnością lekarstw nie ma. W dalszym ciągu bowiem udając się do apteki można usłyszeć o braku wybranych antybiotyków, w tym zawiesin z cefuroksymem. Z kolei Naczelna Rada Aptekarska od dłuższego czasu zwraca uwagę na ograniczenia dostępności produktów stosowanych w immunoterapii swoistej.

Jak podkreśliła stacja RMF FM, w ostatnim czasie pojawiły się również problemy z dostępnością jednego ze znanych lekarstw na nadciśnienie, co miało mieć związek ze wstrzymaniem jego produkcji przez zagranicznego producenta. Problemem tym jednak miało już się zająć skutecznie Ministerstwo Zdrowia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: rmf24.pl

Tagi: apteka GIF