Goniec.pl > Wiadomości > Te słowa nie spodobają się Putinowi. Rosyjski konsul potępia inwazję?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 11.05.2022 09:25

Te słowa nie spodobają się Putinowi. Rosyjski konsul potępia inwazję?

Rosyjski konsul potępia wojnę na Ukrainie?
Insgtagram: @ruscg_edinburgh

Na instagramowym profilu jednego z rosyjskich konsulatów pojawił się nietypowy post, który raczej nie w smak władzom Kremla. Internauci zobaczyli zdjęcie kobiet trzymających kartkę z napisem: I SUPPORT UKRAINE (z ang. „Wspieram Ukrainę”) oraz opis potępiający wojnę. Wpis szybko jednak został usunięty, a administratorzy konta na Instagramie gęsto się tłumaczą.

Kontrowersyjny (z punktu widzenia Rosji) wpis opublikował Konsulat Generalny Rosji w Edynburgu. Jak informuje amerykański portal Business Insider, autor posta, którym rzekomo miał być sam konsul generalny, zamieścił w jego opisie ostrą krytykę pod adresem wojny w Ukrainie.

Ja, AI Jakowlew, Konsul Generalny Rosji w Edynburgu, kategorycznie potępiam operację militarną Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przeciwko suwerennemu, niepodległemu państwu Ukrainy. W pełni popieram wszelką pomoc dla Sił Zbrojnych Ukrainy z krajów UE - napisano w opisie zdjęcia opublikowanego na oficjalnym koncie konsulatu na Instagramie.

Mimo że wpis ostatecznie szybko zniknął z sieci, to internauci zdążyli wykonać zrzuty ekranu. Te z kolei błyskawicznie rozniosły się po sieci. Sam konsul wypiera się, aby to był autorem posta.

Kontrowersyjny wpis rosyjskiego konsula

Rzecznik konsulatu przekonywał w rozmowie z portalem Business Insider, że instagramowe konto instytucji zostało zhakowane i to właśnie haker o nieznanej na razie tożsamości nie tylko opublikował kontrowersyjny wpis, lecz także praktycznie uniemożliwił jego usunięcie.

Rzecznik przekonywał w rozmowie z Business Insider, że próby usuwania postu trwały prawie godzinę. Mimo że ostatecznie udało się go pozbyć, zdążył w międzyczasie zebrać ponad tysiąc polubień.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: o2.pl