Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tadeusz Rydzyk nie dostanie więcej pieniędzy. Rząd wysłał mu pismo
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.02.2024 22:50

Tadeusz Rydzyk nie dostanie więcej pieniędzy. Rząd wysłał mu pismo

Rydzyk
Jakub Kaminski/East News

W piątek 23 lutego na antenie Radia Maryja w programie "Aktualności dnia" gościła Lidia Kochanowicz-Mańk, która pełni funkcję dyrektor finansowej Fundacji "Lux Veritatis". Kobieta nazywana przez media "księgową Rydzyka" na antenie rozgłośni oficjalnie potwierdziła ostatnie doniesienia, które są wyjątkowo niepokojące dla ojca Rydzyka.

"Księgowa Rydzyka" zabrała głos w sprawie muzeum

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odmówił w styczniu przyznania dotacji na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Powodem ograniczone środki w ustawie budżetowej. Przedstawiciele muzeum starali się o dofinansowanie w wysokości ponad 13 mln zł.

Goszcząca w piątek na antenie Radia Maryja dyrektor finansowa Fundacji "Lux Veritatis" Lidia Kochanowicz-Mańk podkreślała, że pieniądze z budżetu państwa "idą na budowę muzeum, które będzie służyło wszystkim Polakom".

Nie jest to w żadnym wypadku inwestycja, która ma przynosić jakiekolwiek dochody, ponieważ z art. 1 ustawy o muzeach wynika, że muzeum nie prowadzi działalności zarobkowej, bo nie do tego jest powoływane - mówiła "księgowa Rydzyka".

Dowódca białoruskich ochotników: jesteśmy gotowi bronić Polski

Ojciec Rydzyk o muzeum: Torunianie powinni się cieszyć

Ojciec Tadeusz Rydzyk zdradzał, że uzyskanie pozwolenia na budowę muzeum nie należał do najprostszych, jednak finalnie mieszkańcy powinni się cieszyć, ponieważ zyskuje Toruń.

To, że staraliśmy się o to muzeum, nie było proste. To trzeba było uzasadnić itd., ale była chęć budowy. […] Tu chodzi o wychowanie dzieci i młodzieży. […] Torunianie powinni się cieszyć, że coś w Toruniu się dzieje. To jest też dla miasta, dla Polski. Toruń zyskuje - mówił Rydzyk na antenie Radia Maryja.

ZOBACZ: Tadeusz Rydzyk gorzko o Polakach. “Nie tylko ja tego doświadczam”

W podobnych słowach na antenie Radia Maryja mówiła w piątek dyrektor finansowa Fundacji "Lux Veritatis".

Żeby muzeum służyło Polakom, trzeba je dotować i je utrzymywać, ponieważ to jest dobro i dziedzictwo kultury narodowej i służy Polakom. Nigdy żadne muzeum w Polsce czy na świecie nie jest placówką dochodową, bo nie taki jest cel jego założenia - podkreśla Lidia Kochanowicz-Mańk.

Rydzyk otrzymał pismo od ministra kultury

W czwartek 22 lutego zgodnie z decyzją ministra kultury, instytucja redemptorystów otrzymała oficjalne pismo z informacją o zaprzestaniu dotacji. Potwierdziła to na antenie rozgłośni Rydzyka dyrektor finansowa Fundacji "Lux Veritatis".

Jest to bardzo trudne, ponieważ chcę powiedzieć, że w ubiegłym roku, 5 października, ówczesny minister kultury, pan prof. Piotr Gliński, przekazał nam pismo, w którym poinformował nas, że ówczesna Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na rok 2024, w którym to projekcie środki dla muzeum zostały zabezpieczone - powiedziała.

Jak podkreśla Lidia Kochanowicz-Mańk, w najbliższym czasie przedstawiciele muzeum będą musieli "przemyśleć tę sprawę, pomyśleć, co możemy zrobić, w jaki sposób to dzieło dokończyć, tę wystawę udostępnić, gdyż jest ona prawie ukończona. Potrzebne są jeszcze środki".

Źródło: Goniec.pl/Radio Maryja

 

Postawili się Putinowi, teraz mówią: "jesteśmy gotowi bronić Polski!" Zobacz wywiad z ochotnikami walczącymi przeciwko Rosji: