Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tadeusz Rydzyk z kolejnymi kłopotami. Wstrzymano dotację
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 14.02.2024 16:23

Tadeusz Rydzyk z kolejnymi kłopotami. Wstrzymano dotację

Rydzyk
PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanna Scheuring-Wielgus przyznała na antenie TVP Info, że umowa dotycząca Muzeum "Pamięć i Tożsamość" jest niekorzystna dla resortu kultury. Posłanka Lewicy ujawniła, że wstrzymano dotację, o którą prosił Tadeusz Rydzyk.

Tadeusz Rydzyk z kolejnymi problemami. Scheuring-Wielgus potwierdza

Joanna Scheuring-Wielgus w rozmowie na antenie TVP Info pytana była m.in. o audyty, jakie prowadzone są w ośrodkach kultury przez ministerstwo. Posłanka Lewicy podkreśliła, że prześwietlane są nie tylko instytucje, które podlegają pod ministerstwo, ale także "wydatki dla organizacji i instytucji, które przez te osiem lat były hojnie dotowane przez ministra Piotra Glińskiego".

To, co ja odkryłam to strumień pieniędzy, który szedł do organizacji religijnych, bardzo radykalnych, konserwatywnych albo takich, w których pracują "znajomi królika", czyli znajomi np. pana Glińskiego albo jego kolegów z PiS - mówiła Scheuring-Wielgus.

Wiceminister w MKiDN zaznaczyła, że kultura to przestrzeń, "gdzie powinniśmy dostarczać pieniędzy i wspierać wszystkich artystów".

Artyści niestety nie byli dotowani, w takiej ilości, w jakiej powinni być, a były np. dotowane, to było dla mnie szokujące, takie organizacje jak Fundacja Świętego Benedykta, albo Towarzystwo Salezjańskie, które dostało przez te ostatnie lata ok 14 mln zł - zdradziła.

Polityczne egzekucje w PiS. Lecą głowy w partii

Tadeusz Rydzyk z kłopotami. Ministerstwo wstrzymało dotację

Joanna Scheuring-Wielgus zapytana o głośną w ostatnich dniach sprawę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu zdradziła, że wstrzymano dotację dla Tadeusza Rydzyka.

Na razie wstrzymaliśmy kolejną dotację, o którą prezes Rydzyk za pośrednictwem swojego kolegi księdza prosił, dlatego że papiery są sprawdzane. Umowa tak jest napisana, że jest z korzyścią dla prezesa Rydzyka, ale nie jest z korzyścią dla MKiDN - podkreśliła.

ZOBACZ: Tadeusz Rydzyk gorzko o Polakach. “Nie tylko ja tego doświadczam”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało w styczniu, że szef resortu Bartłomiej Sienkiewicz odmówił zabezpieczenia dodatkowych środków na rok 2024. Mowa o kwocie ponad 13 mln zł na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Taka decyzja została podjęta ze względu na ograniczone środki inwestycyjne w ustawie budżetowej na rok 2024. O dofinansowanie do szefa resortu kultury zgłosił się dyrektor muzeum, o. Jan Król.

Uczelnia Tadeusza Rydzyka zwróciła 100 tys. zł.

Ostatnie dni to zdecydowanie nie jest najlepszy okres dla Tadeusza Rydzyka. Wczoraj Onet donosił, że uczelnia redemptorysty - Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - zwróciła Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej dotację w kwocie 100 tys. zł.

ZOBACZ: Ojciec Rydzyk z kolejnymi kłopotami? Będzie kontrola dokumentów

Wszystko to pokłosie żądania od kandydatów na studia zaświadczeń od proboszczów. Sprawą zajął się resort funduszy i polityki regionalnej, a decyzję o zwrocie podjęła wcześniej także Komisja Europejska i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które było odpowiedzialne za rozdysponowanie środków. Mowa o dotacji na otwarcie studiów o kierunku "Informatyka medialna twoją szansą na sukces!" realizowanych w latach 2017-2020.


Źródło: TVP Info/PAP