Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Tadeusz Rydzyk będzie wściekły. Chodzi o pieniądze
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.04.2024 16:39

Tadeusz Rydzyk będzie wściekły. Chodzi o pieniądze

Tadeusz Rydzyk
Fot. East News/Super Express/Piotr Lampkowski

Tadeusz Rydzyk już niedługo może otrzymać informację o tym, że musi płacić większe pieniądze w związku z wieczystym użytkowaniem dwóch działek w Toruniu. To reakcja na pismo i zapowiedź kontroli ze strony Michała Sztybla, nowego wojewody kujawsko-pomorskiego.

Tadeusz Rydzyk nie ma powodów do zadowolenia, chodzi o pieniądze

Urząd Miasta w Toruniu odpowiedział na pismo dotyczące opłat, jakie ponosi Tadeusz Rydzyk i jego fundacja Lux Veritatis. Michał Sztybel, który objął funkcję wojewody kujawsko-pomorskiego zwrócił uwagę na brak aktualizacji wartości dwóch działek oddanych na wieczyste użytkowanie.

Działki znajdują się w rejonie nazywanym w Toruniu “imperium Tadeusza Rydzyka”. Redemptorysta postawił na przekazanym w 2017 r. terenie Muzeum “Pamięć i Tożsamość”. Kwoty, jakie dotychczas trafiały do kasy miasta, wydają się rekordowo niskie. Niedługo może się to jednak zmienić.

Policjanci zostali wezwani do wypadku. Nie mogli uwierzyć, kto jest ofiarą

Tadeusz Rydzyk płaci za niską opłatę za wieczyste użytkowanie działek?

Tadeusz Rydzyk płaci roczną opłatę za dwie działki w wysokości zaledwie 5771,71 zł. Na tę kwotę składają się dwie opłaty: 210,88 zł za jedną działkę oraz 5560,83 zł za drugą działkę. Wynosi to dokładnie 0,3 proc. wartości.

ZOBACZ: Nadchodzi testament audiowizualny. Zmarły sam podzieli spadek

Wojewoda zapowiedział w piśmie wysłanym do toruńskiego magistratu “kontrolę działań podejmowanych przez prezydenta”. Zastępca Michała Zaleskiego, Zbigniew Fiderewicz, odpowiedział na insynuację, iż Tadeusz Rydzyk płaci za mało, gdyż nie dokonano aktualizacji wartości użytkowanych przez niego działek.

Zgodnie z art. 77 ustawy o gospodarce nieruchomościami aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego można przeprowadzać nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, przy czym ustawodawca nie wskazał maksymalnego terminu, po upływie którego winno to nastąpić. Pan wojewoda w komunikacie z dnia 11 kwietnia 2024 r. przekazał zalecenie przeprowadzania aktualizacji nie rzadziej niż raz na 6 lat - czytamy w odpowiedzi ratusza.

Już niedługo Tadeusz Rydzyk będzie musiał uiszczać większe pieniądze

6 lat od tego, gdy Tadeusz Rydzyk wpłacił pierwszą opłatę po ustaleniu jej wysokości, mija w 2024 r. Urząd miasta zapewnił, że wcześniej nie było potrzeby ponownego przeliczania użytkowych przez Lux Veritatis działek, gdyż nie obserwowało się wzrostu cen, a urzędnicy unikali nakładania na przedsiębiorców i osoby prywatne większych opłat w związku z problemami, które rozpoczęły się jeszcze w okresie pandemii. Jeszcze w 2023 r. Regionalna Izba Obrachunkowa podjęła temat wieczystego użytkowania działek i nie stwierdziła “w tym zakresie nieprawidłowości”.

ZOBACZ: Ile zarabia ksiądz? Niektórzy co miesiąc dostają ponad 9000 zł

[…] dopiero wzrost cen, który można było zaobserwować w 2023 r., pozwolił na zaplanowanie przeprowadzenia aktualizacji dla przedmiotowych nieruchomości w roku 2024, co niebawem nastąpi - zastrzegł Zbigniew Fiderewicz.

Dodatkowo wiceprezydent Torunia podkreślił, że wcześniej istniała realna obawa, iż koszt wyceny i aktualizacji wartości dwóch działek Tadeusza Rydzyka przerósłby wartość opłaty, jaką uiścić musiałby zakonnik. Kluczowym czynnikiem opóźniającym naliczenie nowej kwoty za wieczyste użytkowanie działek miało zostać ocenione jako bezpodstawne “z ekonomicznego punktu widzenia interesu skarbu państwa”.

Źródło: torun.pl, radiozet.pl