Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nadchodzi testament audiowizualny. Zmarły sam podzieli spadek
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.04.2024 22:58

Nadchodzi testament audiowizualny. Zmarły sam podzieli spadek

trumna, pogrzeb, ksiądz
Fot. Pixabay.com/dodo71

Nadchodzą zmiany w testamentach. Trwają prace nad wprowadzeniem zupełnie nowej formy przekazywania majątku po śmierci jego właściciela. Prawo spadkowe miałoby zostać rozszerzone o testament audiowizualny.

Nie tylko zasiłek pogrzebowy, szykują się zmiany w testamentach

Niedawno Polskę obiegła wiadomość o tym, że zwiększony zostanie zasiłek pogrzebowy. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko pieniądze przekazywane na pokrycie kosztów pogrzebu ulegną zmianie.

Na horyzoncie pojawiły się zmiany w testamentach. Spisywanie ostatniej woli zmarłego w obecności notariusza jest najpewniejszym sposobem rozwiązania kwestii majątkowych oraz podziału zgromadzonych dóbr. Już niedługo lista dostępnych opcji ma się powiększyć. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace.

Grzybowa anomalia w Polsce. "Przyroda zwariowała"

Pojawi się "testament audiowizualny"

Resort sprawiedliwości chce doprowadzić do nowelizacji Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Już niedługo pojawić ma się nowa forma testamentu. Ustawodawcy chcą wprowadzić “testament audiowizualny”.

ZOBACZ: Biedronka podjęła decyzję ws. promocji. Klienci już to zauważyli

Zmiany w Prawie spadkowym nie zostały jeszcze określone datą wprowadzenia, niemniej urzędnicy już nad nimi pracują. Nie jest wykluczone, iż nowe przepisy zaczną obowiązywać w czwartym kwartale 2024 r. Zapowiedź pojawiła się już w wykazie prac legislacyjnych rządu. Znamy już pierwsze założenia testamentu audiowizualnego.

Zmarły sam ogłosi swój testament, rodzina zobaczy specjalne nagranie

Ze wstępnych ustaleń dotyczących nowej formy testamentu wynika, iż rządzący chcą umożliwić Polakom przekazywanie swojej woli dotyczącej dysponowania zgromadzonym majątkiem poprzez wykorzystanie technik audiowizualnych.

ZOBACZ: Do 15 kwietnia wypłacają pieniądze na konto. Dostanie wielu Polaków

Autor testamentu będzie mógł nagrać się za pomocą kamery, ale urządzenie musi rejestrować zarówno obraz, jak i dźwięk. Co więcej, nagranie musi zostać zachowane w taki sposób, aby można było je później odtworzyć przed osobami uprawnionymi do ubiegania się o spadek.

W praktyce testatorzy często podejmują decyzje o sporządzeniu testamentu w ostatnich chwilach życia, kiedy sporządzenie go w “zwykłej” formie ustnej może być niemożliwe z powodu braku wystarczającej liczby świadków, którzy mogliby zapamiętać i w ten sposób utrwalić treść testamentu ustnego. Utrudnione może być także sporządzenie testamentu w formie pisemnej lub notarialnej, na przykład z uwagi na nagłość zdarzenia powodującego zagrożenie życia - czytamy w wyjaśnieniu propozycji zmian w kwestii testamentu.

Źródło: Tvn24.pl