Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ile zarabia ksiądz? Niektórzy co miesiąc dostają ponad 9000 zł
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.04.2024 18:44

Ile zarabia ksiądz? Niektórzy co miesiąc dostają ponad 9000 zł

pieniądze, ksiądz
Fot. materiały własne, parafia w brzegu

Ile zarabia ksiądz? Informacje na temat zarobków niektórych z kapłanów zostały ujawnione w Sejmie. Pieniądze, na jakie liczyć mogą duszpasterze, nie są małe. Niektórzy miesięcznie otrzymują ponad 9 tysięcy zł miesięcznie.

Księża zarabiają nie tylko w kościele

Ksiądz nie musi pracować tylko na terenie parafii. Kapłani mają prawo do wykonywania pracy jak normalni obywatele. Najczęściej duszpasterze pojawiają się w szkołach, czy uczelniach, gdzie wykonują zawód zgodny ze swoim wykształceniem.

Niektórzy kapłani oprócz posługi mogą pochwalić się także państwową posadą. Nie jest zaskoczeniem informacja o tym, iż księża zasilający struktury państwowych instytucji oraz służb mundurowych pracują na etacie i otrzymują regularne wynagrodzenie. Ile zarabia taki ksiądz? Pensja nie jest stała i waha się w zależności od ustaleń i możliwości danej instytucji.

Sanepid ostrzega przed popularną herbatą. "Stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia"

Ile zarabia ksiądz na etacie w KAS?

Niedawno Marcin Łoboda, szef krajowej Administracji Skarbowej pojawił się w Sejmie. Urzędnik przedstawił informacje na temat księży pracujących w KAS w ramach wykonywania zadań kapelana. W stosunku do 2023 r. pracę straciło aż 2 kapłanów.

ZOBACZ: Pracodawca może wymagać opłacania abonamentu RTV. Po kontroli karę dostanie pracownik

Zgodnie z przekazanymi wiadomościami, obecnie w KAS pracuje 11 kapelanów. Zgodnie z przepisami są oni funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, a co za tym idzie: przysługuje im wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Marcin Łoboda podkreślił, że pensje kapelanów są różne. Najmniejsze pieniądze, jakie trafiają do księdza pracującego w KAS na etacie to aż 5714 zł brutto.

Niektórzy dostają ponad 9 tys. zł pensji miesięcznie

Niemniej niektórzy otrzymują co miesiąc zdecydowanie wyższe przelewy. Największe pieniądze, jakie w ramach KAS otrzymuje kapelan to aż 9120 zł brutto.

ZOBACZ: Czy mając nieślubne dziecko, można przyjąć komunię? Ksiądz odpowiada

Pieniądze wypłacane księżom w ramach wykonywania przez nich pracy dla instytucji państwowej to koszta pochodzące z budżetu. Oznacza to, że na wynagrodzenia dla kapelanów wojskowych, czy kapłanów zasilających szeregi Państwowej Staży Pożarnej, składają wszyscy podatnicy. Szef KAS poinformował, że tylko w 2023 r. wypłacono 1,3 mln zł w ramach pensji dla księży na etacie.

Źródło: superbiz.se.pl