Goniec.pl > Polska > Matura historia 2022. Kiedy jest matura z historii? O której rozszerzona matura z historii?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 25.04.2022 12:52

Matura historia 2022. Kiedy jest matura z historii? O której rozszerzona matura z historii?

matura historia 2022
Unsplash/MChe Lee

Matura z historii 2022 zbliża się wielkimi krokami. Jest to jeden z najtrudniejszych egzaminów maturalnych i w efekcie niewielu uczniów się go podejmuje. Kiedy i o której rozpocznie się tegoroczna rozszerzona matura z historii?

Uczniowie zdający maturę rozszerzoną z historii wybierają kierunki humanistyczne. Wysoki wynik z tego przedmioty może dać wstęp na takie kierunki jak prawo czy psychologia.

Matura historia 2022. Kiedy jest matura z historii? O której rozszerzona matura z historii?

Matura z historii 2022 odbędzie się, jak co roku, w jednym z późniejszych terminów. Kalendarz maturalny od lat wygląda dość podobnie i w tym roku egzamin został zaplanowany na ostatnie dni pisemnych zmagań.

Kiedy i o której odbędzie się matura rozszerzona z historii? Egzamin zaplanowany jest na 17 maja 2022 na godzinę 9:00, czyli w sesji porannej. Należy pamiętać, żeby pojawić się co najmniej pół godziny przed maturą na miejscu, by móc spokojnie usiąść w sali i dokonać wszelkich formalności.

Czy odbędzie się matura podstawowa z historii? Od kilku lat egzamin podstawowy z przedmiotów nieobowiązkowych nie ma już racji bytu. Wszystkie przedmioty dodatkowe są z automatu przedmiotami rozszerzonymi i można z nich zdawać jedynie egzamin rozszerzony.

Egzamin ma jedynie formę pisemną i potrwa 180 minut. W jego skład wejdą pytania otwarte skupione na interpretacji źródeł historycznych, pytania testowe (m.in. "prawda/fałsz") oraz wypracowanie.

Matury rozszerzonej z historii nie można też nie zdać - nie ma minimalnej liczby punktów, która będzie świadczyła o zdaniu lub niezdaniu matury. W tym wypadku liczy się każdy wynik otrzymany przez maturzystę.

Do matury rozszerzonej z historii mogą przystąpić uczniowie, którzy zadeklarowali wcześniej swój zamiar podczas deklaracji maturalnych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl