Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kto prezydentem po Dudzie? Aleksander Kwaśniewski wskazał dwa nazwiska
Maria Glinka
Maria Glinka 15.05.2022 16:52

Kto prezydentem po Dudzie? Aleksander Kwaśniewski wskazał dwa nazwiska

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Za trzy lata kończy się ostatnia kadencja Andrzeja Dudy. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że nie pojawiła się żadna "nowa" postać w polskiej polityce, która jego zdaniem mogłaby ubiegać się o najwyższy państwowy urząd. Mimo tego wskazał dwa typy.

Były prezydent podzielił się swoimi spostrzeżeniami w trakcie transmisji na żywo, którą zorganizowała jego córka. Aleksandra Kwaśniewska regularnie prowadzi rozmowy z użytkownikami na Instagramie, w trakcie których padają pytanie dotyczące m.in. polityki czy spraw społecznych.

Kto po Dudzie? Aleksander Kwaśniewski wskazuje

W jednej z relacji na żywo Aleksandra Kwaśniewska odczytała pytanie jednego z internautów, który chciał dowiedzieć się, kto będzie startował w wyborach prezydenckich w 2025 r. "po naszej stronie". Aleksander Kwaśniewski wskazał dwa, dobrze znane nazwiska.

- Ja myślę, że Trzaskowski by chętnie powtórzył to doświadczenie, tym bardziej że był bardzo blisko - stwierdził były prezydent. - Wydaje mi się, że Szymon Hołownia nie złożył broni - dodał. Na typowanie jego córka zareagowała słowami "czyli po prostu powtarzamy". Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Szymon Hołownia wzięli bowiem udział w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

- To są stosunkowo młodzi ludzie, to też nic nowego na świecie. Mitterrand został prezydentem Francji przy trzecim podejściu, Chirac chyba przy trzecim albo czwartym, tak że to nie są jakieś nieznane kazusy - tłumaczył Aleksander Kwaśniewski.

Brakuje "nowych" postaci w polskiej polityce

Jednak były prezydent zaznaczył, że do kolejnych wyborów prezydenckich zostało jeszcze sporo czasu, a na ten moment nie dostrzegł w polskiej polityce żadnej "nowej" twarzy, która mogłaby powalczyć o fotel prezydenta. Wówczas córka zasugerowała, że Polacy mogą być już zmęczeni tymi samymi postaciami.

- Być może znajdzie się ktoś, kto będzie umiał przekonująco mówić o kwestiach klimatu, niezbędnych działaniach w tym kierunku, znajdzie wspólny język z młodymi wyborcami - stwierdził Aleksander Kwaśniewski. - Na razie jak mówimy o kandydatach, to mówimy o zbiorze ludzi, których bardzo dobrze znamy - dodał. Przypomnijmy, że Andrzej Duda jest prezydentem Polski od 2015 r., a jego druga i ostatnia kadencja skończy się w 2025 r. W trakcie ostatnich wyborów pokonał Rafała Trzaskowskiego, zdobywając 51,03 proc. poparcia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl, goniec.pl, rp.pl