Goniec.pl
emerytura

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Morawiecki chce 14. emerytury, Tusk - podwójnej waloryzacji. Dwa pomysły na pomoc emerytom

26 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Opozycja ma swój pomysł na poprawienie sytuacji materialnej emerytów. Rząd chciałby, by 14. emerytura była świadczeniem wypłacanym corocznie, ale Donald Tusk zapowiedział, że lepsze byłoby wprowadzenie drugiej waloryzacji świadczenia. Projekt "waloryzacji drożyźnianej" złożyła już w Sejmie Lewica.

- Bardzo chciałbym, by 14. emerytura była co roku - powiedział w wywiadzie dla "Super Expressu" Mateusz Morawiecki. Premier wraz z resztą posłów będzie w czwartek głosować nad losem 14. emerytury.

East News - zdj. ilustracyjne, Screen Twitter/Daria Klimza

Śląsk: śmigłowiec gasił pożar, wpadł do zbiornika wodnego. Maszyna jest prawie całkowicie zatopiona

CZYTAJ DALEJ

Niemniej ponownie tzw. czternastka jest świadczeniem jednorazowym, co znaczy, że aby pieniądze trafiły do emerytów, za rok będzie potrzebne kolejne głosowanie. Opozycja, w tym sam Donald Tusk, twierdzi, że jest lepszy sposób na pomoc seniorom.

Zamiast jednorazowej transzy pieniędzy, która ponad progiem 2900 zł emerytury jest zmniejszana, były premier zaproponował drugą waloryzację. Pozwoliłoby to na stałe zwiększenie miesięcznych pieniędzy przelewanych przez ZUS na konta seniorów.

14. emerytura czy dodatkowa waloryzacja?

Założenia projektu ustawy, o którym w czwartek 26 maja debatować będą posłowie, zakłada, że 14. emeryturę w wysokości 1217,98 zł netto trafi do emerytów i rencistów ze świadczeniami nie wyższymi niż 2900 zł brutto.

Co ważne, powyżej tego progu następuje proporcjonalne zmniejszanie należnych w ramach dodatkowego świadczenia rocznego pieniędzy. Rząd założył, że minimalna kwota wypłaty 14. emerytury nie może być niższa niż 50 zł.

Donald Tusk zapowiedział, że złoży projekt, który będzie dla emerytów lepszy. Seniorzy mieliby dostawać nie jedną podwyżkę emerytury w roku, a dwie. Podwójna waloryzacja na stałe podniosłaby ich świadczenia emerytalne.

Opozycja chce podnieść emerytury

W środę z mównicy sejmowej padło pod adresem PO oskarżenie, że jedynym emerytem, którym partia pomogła w czasie swoich rządów, jest sam Donald Tusk. Niemniej opozycja, niewzruszona tym stwierdzeniem, kontynuuje tłumaczenie, dlaczego podwójna waloryzacja jest lepsza niż oferowana przez rząd 14. emerytura.

- Propozycja ta zakłada wrześniową waloryzację, jeśli inflacja wyniosłaby 5 proc. Zakładając, że inflacja wyniosłaby 12 proc., waloryzacja świadczeń byłaby na poziomie 7 proc. - tłumaczyła Joanna Frydrych z Koalicji Obywatelskiej.

Emerytury będą coraz niższe, a emerytów będzie coraz więcej

Złe wiadomości dla przyszłych emerytów. Mogą dostać mniejsze pieniądze i pracować dłużej

CZYTAJ DALEJ

14. emerytura to tylko jednorazowy zastrzyk pieniędzy

Podwójna waloryzacja, lub jak określa to Lewica "waloryzacja drożyźniana", byłaby zdecydowanie korzystniejsza dla osób z emeryturą wyższą niż 3000 zł. Wynika to z faktu, że takie osoby albo w ogóle nie otrzymają 14. emerytury, albo otrzymają ją w małej kwocie. Najubożsi seniorzy natomiast zyskają, jeśli zostanie im wypłacona tzw. czternastka.

- Czternastki może i są wyższe, ale nie podnoszą na stałe emerytury. Tymczasem druga waloryzacja sprawiłaby podniesienie świadczenia, potem kolejna podwyżka byłaby już od wyższej kwoty - powiedział Andrzej Radzikowski szef OPZZ, które także popiera pomysł drugiej waloryzacji rent i emerytur.

Zgodnie z danymi przedstawianymi przez wiceministra rodziny Stanisława Szweda 14. emeryturę w pełnej kwocie (1217,98 zł netto) otrzyma około 7,7 milionów emerytów. Kolejne 1,3 miliona osób trzyma dodatkowe świadczenie w formie pomniejszonej.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl, goniec

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >
Sobotnia promocja w Biedronce, klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 złotych

Pieniądze

Sobotnia akcja w Biedronce. Klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 zł, jest warunek

Czytaj więcej >