Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Benedykt XVI na ostatnich zdjęciach przed śmiercią. "Wręczył każdemu medal"
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 31.12.2022 14:06

Benedykt XVI na ostatnich zdjęciach przed śmiercią. "Wręczył każdemu medal"

Jeszcze na początku grudnia Benedykt XVI cieszył się dobrym zdrowiem.
Flickr/EpiskopatNews

Ostatniego dnia roku kalendarzowego odszedł Benedykt XVI. Choć zaawansowany wiek emerytowanego papieża odcisnął swoje piętno na ostatnich miesiącach jego życia, to jeszcze na początku grudnia można było dostrzec jego dobre zdrowie na udostępnionych w Internecie zdjęciach.

Ostatnie zdjęcia Benedykta XVI

Wierni na całym świecie wstrzymali w środę oddech po prośbie jaką wystosował do nich papież Franciszek. Głowa Kościoła Katolickiego zwróciła się z apelem o modlitwę w intencji "bardzo chorego" Benedykta XVI.

Już wtedy wiadome było, iż stan emerytowanego papieża gwałtownie się pogorszył, zaś jego zaawansowany wiek stawiał przed wielką próbą wiary modlących się o powrót duchownego do zdrowia.

Już w listopadzie wierni mogli zaobserwować pierwsze niepokojące symptomy związane ze zdrowiem emerytowanego papieża. Fundacja jego imienia zamieściła podówczas zdjęcie swojego patrona, który spędzał emeryturę w klasztorze Matter Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich.

Fotografia ta była tym bardziej zaskakująca, iż od pewnego czasu Benedykt XVI raczej stronił od mediów i publicznych wystąpień. Co więcej, siedzący na wózku inwalidzkim papież wzbudził niemałe zmartwienie wśród wiernych.

Ta sama fundacja podzieliła się również relacją ze spotkania, które emerytowany papież odbył z przedstawicielami świata nauki w związku z przyznaniem dwóch Nagród Ratzingera znanych bardziej jako "teologiczny Nobel".

- Podczas spotkania [...] naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i zilustrować mu swoje własne dzieło. Na koniec przesłuchania emerytowany papież wręczył każdemu tom i medal - podano na stronie fundacji im. Benedykta XVI.

Zamieszczone przez fundację zdjęcia zostały wykonane na początku grudnia i jak na razie są ostatnimi fotografiami, przedstawiającymi 95-letniego papieża przed śmiercią.

Stolica piotrowa przygotowuje się do uroczystości pogrzebowych, które będą nieco odmienne od tych zarezerwowanych dla urzędujących papieży. Zważywszy, iż Benedykt XVI zrzekł się pełnienia obowiązków głowy Kościoła Katolickiego, jego ostatnia droga będzie miała inny charakter.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: Benedykt XVI