Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje emerytowany papież Benedykt XVI
Irmina Jach
Irmina Jach 31.12.2022 10:49

Nie żyje emerytowany papież Benedykt XVI

Benedykt XVI nie żyje
Autorstwa © H. Elvir Tabakovic, Can. Reg. / Propstei St. Michael, Paring, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101992091

W wieku 95 lat w Watykanie zmarł Benedykt XVI, który jako pierwszy papież od blisko 600 lat w 2013 roku zrzekł się urzędu. W ostatnim czasie duchowny był ciężko chory. Papież Franciszek apelował do wiernych o modlitwy w jego intencji.

- Z bólem zawiadamiamy, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI - poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Nie żyje Benedykt XVI

W sobotę 31 grudnia, przeżywszy 95 lat, zmarł emerytowany papież Benedykt XVI, który w 2005 roku zastąpił na stanowisku głowy Kościoła Katolickiego św. Jana Pawła II. - Proszę Pana, by go pocieszył i wspierał w jego świadectwie miłości do Kościoła do samego końca - mówił chwilę wcześniej papież Franciszek.

W piątek po południu Watykan przekazał, że papież emeryt poprzedniego dnia w swoim pokoju uczestniczył we mszy świętej. Rzecznik Watykanu Matteo Bruni oświadczył jednocześnie, że stan Benedykta XVI jest stabilny. Teraz przekazano, że Benedykt XVI zmarł.

Pontyfikat inny niż wszystkie pozostałe

Joseph Ratzinger, znany szerzej jako Benedykt XVI, urodził się 16 kwietnia 1927 w niemieckim Marktl, nieopodal granicy z Austrią. 19 kwietnia 2005 roku został wybrany 265. papieżem, zastępując na tym stanowisku zmarłego 17 dni wcześniej św. Jana Pawła II.

Jego powołanie na Biskupa Rzymu nie było zaskoczeniem, bowiem już pod koniec pontyfikatu Karola Wojtyły uważano, że to on zostanie jego następcą. Prawdziwe trzęsienie ziemi wywołała jednak ogłoszona w lutym 2013 roku decyzja o abdykacji. Zaznaczmy przy tym, że Ratzinger był pierwszym od ok. 600 lat zwierzchnikiem Kościoła Katolickiego, który zrezygnował z zaszczytnej funkcji.

Od 28 lutego 2013 r., czyli przejścia na emeryturę, Benedykt XVI nosił tytuł emerytowanego biskupa Rzymu i coraz rzadziej pojawiał się publicznie. Zamieszkał w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich, zapowiadając wtedy, że będzie żył "ukryty dla świata".

Mimo coraz większych kłopotów zdrowotnych, m.in. z chodzeniem, jeszcze kilka tygodni temu z byłym papieżem spotkała się grupa osób, które podkreślały, że choć jego ciało było słabe, umysł wciąż pozostał bystry.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: