Goniec.pl
Sondaż IBRiS potwierdza: PiS ma problem, jeden uścisk dłoni przekreśli większość w Sejmie

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sondaż IBRiS: PiS wygrywa wybory, ale koalicja opozycji może pozbawić go władzy

30 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Sondaż IBRiS dla Onetu to dla Jarosława Kaczyńskiego czerwona kartka. PiS i Solidarna Polska wygrywają wybory, ale w obliczu wyniku opozycji nic to nie znaczy, gdyż... koalicja będzie mieć w Sejmie więcej głosów. Do pogrążenia prezesa PiS wystarczy sojusz Donalda Tuska i Szymona Hołowni.

PiS, Solidarna Polska, Platforma Obywatelska, Polska 2050, PSL, czy Konfederacja? Najnowszy sondaż IBRiS przeprowadzony przez Onet pokazuje, że "gorące przywitania" Jarosława Kaczyńskiego w kolejnych miastach mogą symbolizować polityczne skutki przy urnach wyborczych.

Donald Tusk uderzył w Jarosława Kaczyńskiego, mówił o "dyrdymałach" i "fantazjach"

Donald Tusk się nie hamował. Powiedział co myśli o słowach prezesa PiS. "Fantazje" i "dyrdymały"

CZYTAJ DALEJ

PiS wygrałoby wybory, ale... Jarosław Kaczyński ma wszelkie powody do tego, by być wściekłym. Sondaż przedwyborczy pokazuje, że mimo największej ilości głosów zdobytej wśród ankietowanych, wystarczy jedno uściśnięcie dłoni, aby sprawy (w tym nocne głosowania i reasumpcje) w parlamencie przy ul. Wiejskiej w Warszawie nie szły po myśli wodza.

Sondaż IBRiS: PiS wygrywa wybory, ale traci większość

Sondaż IBRiS sprawił zapewne, że Jarosław Kaczyński w zaciszu żoliborskiej willi rwie włosy w głowie. Wszelkie próby uciszenia wewnętrznych tarć i skandali nie przyniosły efektów.

PiS z każdym dniem traci pewność utrzymania władzy. Najnowszy sondaż potwierdza, że możliwe, iż Jarosław Kaczyński zaczął zbyt późno objeżdżać kraj i ratować słupki poparcia.

Sytuacja nie jest prosta. Sondaż IBRiS dla Onetu pokazuje, że gdyby wybory odbyły się 26 lipca to PiS i Solidarna Polska otrzymałyby 34,9 proc. poparcia. Liczba posłów i posłanek zasiadających w ławach Sejmu jest w tym przypadku imponująca, ale... właśnie to "ale" jest powodem nocnych koszmarów Jarosława Kaczyńskiego.

Okazuje się, że chociaż opozycja nie może liczyć na równie wysoki wynik w sondażu, to... połączenie sił gwarantuje odsunięcie PiS od stawiania kropki nad i. Dane nie kłamią i wszystko wskazuje, że polityczna bijatyka o głosy Polaków dopiero się rozpoczyna.

PO i Polska 2050 Szymona Hołowni gonią PiS

Chociaż wiara w dogadanie się dwóch różnych ugrupowań obecnych w Sejmie wymaga wielkiego kredytu zaufania, to nadzieja umiera ostatnia. Sondaż IBRiS dla Onetu pokazuje, że wielu wyborców liczy, że sejmowe ławy dwóch partii staną się jednomyślną jednością.

W najnowszym sondażu Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie na poziomie 26,5 proc. Na trzecim miejscu podium znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Były gwiazdor TVN-u mógłby liczyć na 11,6 proc.

Jarosław Kaczyński jest przeciwnikiem podwyżek dla polityków, zgodził się z Donaldem Tuskiem

Jarosław Kaczyński zaskoczył wyznaniem o podwyżkach dla polityków. Przyznał rację Donaldowi Tuskowi

CZYTAJ DALEJ

Połączenie KO i Polski 2050 jasno pokazuje, że Jarosław Kaczyński miałby problemy z przepchnięciem ustaw budzących sprzeciw opozycji. Dlaczego? Łącznie dwa opozycyjne ugrupowania depczące PiS po wyborczych piętach miałyby 38,1 proc., a partia rządząca "zaledwie" 34,9 proc.

Kto jeszcze czyha na rządy PiS?

Nie tylko Koalicja Obywatelska i Polska 2050 Szymona Hołowni goni PiS. Jarosław Kaczyński może zostać zmuszony do oddania władzy jeszcze większej ilości polityków.

Najnowszy sondaż prognozuje, że do Sejmu wejdzie także koalicja partii lewicowych (ankietowani deklarują oddanie 9,5 proc. głosów), Konfederacja (5,6 proc. poparcia) oraz PSL-Koalicja Polska (5,1 proc. poparcia).

43,1 proc. ankietowanych deklaruje, że "zdecydowanie" pojawi się przy urnie w czasie wyborów parlamentarnych. 13,3 proc. przekazało, że "raczej" skreśli krzyżyk na karcie wyborczej. Z kolei aż 40 proc. ankietowanych przekazało, że w wyborach nie brałoby udziału.

Sondaż IBRiS dla Onetu wykonano 26 lipca na próbie 1100 osób. Błąd oszacowania 3 proc. Próg ufności 0,95 proc. Skorzystano z metody telefonicznej oraz standaryzowanego wywiadu kwestionariuszowego, wspomaganego komputerowo.

Nietypowe zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu

Przyłapali prezesa PiS w Sejmie, są zdjęcia. Trudno uwierzyć, co zrobił Jarosław Kaczyński

Nietypowe zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu. Prezes PiS nie zwracał uwagi na polityka przemawiającego z mównicy. Jego uwaga skupiona była zupełnie gdzie indziej. Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Onet

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >