Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Wojna w Ukrainie. Spotkanie Duda-Harris. "Jesteśmy świadkami okrucieństw"

10 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Kamala Harris wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Belwederze. Duda stwierdził, że Ukraina zmaga się z "bandycką napaścią" i "zbrodniami wojennymi". Harris z kolei przyznała, że wydarzenia w Ukrainie to "okrucieństwo o niewyobrażalnych proporcjach". Wiceprezydent USA zdradziła, że do Polski trafiły dwa systemy Patriot.

Kamala Harris ma w planach jeszcze spotkanie z premierem Kanady Justinem Trudeau, który również przebywa w Polsce. Później Kamala Harris uda się do Rumunii.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Wojna w Ukrainie tematem spotkania Duda-Harris. Prezydent: "Musimy ratować Ukrainę, wszystkie ręce na pokład"

Kamala Harris przebywa z wizytą w Polsce. W czwartek rano spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie wiceprezydent USA pojechała do Belwederu na rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po spotkaniu Kamala Harris i Andrzej Duda wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. - To bardzo ważny moment w naszych relacjach i w sytuacji, z którą mamy do czynienia w zaprzyjaźnionej Ukrainie, gdzie Rosjanie mordują i bombardują cywilów. Nikt z nas się nie spodziewał, że będziemy mogli zobaczyć takie sytuacje w XXI wieku - przyznał Andrzej Duda, wspominając o ciężarnej kobiecie, którą wolontariusze wynosili ze zbombardowanego szpitala w Mariupolu.

KAY NIETFELD/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. MSZ Rosji zapowiada wyjście z Rady Europy

CZYTAJ DALEJ

- Nie ma żadnych wątpliwości, że z USA i pozostałymi sojusznikami NATO i całym wolnym, uczciwym światem stoimy po stronie Ukrainy i będziemy starali się zrobić wszystko, aby obronić Ukrainę - zaznaczył prezydent Polski. Dodał, że podczas spotkania z Kamalą Harris złożył podziękowania dla prezydenta Joe Bidena i Kongresu za wsparcie i sankcje. Podziękował także amerykańskim organizacjom, które starają się świadczyć pomoc humanitarną.

- Z dumą powiedziałem pani wiceprezydent, że uchodźcy nie zostali wysłani do obozów - tylko zostali przyjęci do polskich rodzin, pensjonatów i sanatoriów. Przyjęli ich zwykli Polacy, którzy otworzyli serca. Ogromnie za to moim rodakom dziękuję. To powód do dumy dla polskich władz - stwierdził.

Jednak głównym wątkiem rozmów były kwestie bezpieczeństwa. - Obecność pani wiceprezydent to dowód także na obecność USA w Polsce. To jasny sygnał, gdzie dzisiaj dzieją się ważne rzeczy w przestrzeni światowej i europejskiej. Musimy uratować Ukrainę. Wszystkie ręce na pokład - oznajmił Andrzej Duda i po raz kolejny zaapelował o jedność europejską i kolejne sankcje.

Andrzej Duda: "Nie możemy akceptować działań, mających cechy ludobójstwa"

Zdaniem prezydenta przedstawiciele wolnego świata muszą przyjąć twardą postawę. - Nie możemy akceptować działań, mających cechy ludobójstwa - oświadczył. W trakcie serii pytań od dziennikarzy przyznał, że w Ukrainie Rosja dokonuje "bandyckiej napaści" i dopuszcza się "zbrodni wojennych".

Prezydent przyznał, że w trakcie rozmowy omówiono także dalsze zakupy w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa. - Poprosiłem, aby programy zostały przyspieszone, aby nasze wojsko miały nowoczesny sprzęt jak najszybciej - stwierdził Andrzej Duda. Na koniec podziękował za demonstrację tego, że "jesteśmy wielką euroatlantycką wspólnotą".

Kamala Harris: "Jesteśmy świadkami okrucieństw o niewyobrażalnych proporcjach"

Na początku przemówienia Kamala Harris zwróciła się bezpośrednio do Polaków. - Świat ogląda Polskę. To są niesamowite akty hojności i dobra. Widzieliśmy zdjęcia zwykłych ludzi, który zapewniają wsparcie dla godności i samopoczucia osób, które są dla nich obce. Dziękuję za to w imieniu prezydenta Joe Bidena - oznajmiła.

Wiceprezydent USA przyznała, że jej wizyta w Polsce jest wyrazem długotrwałej przyjaźni. - Na szali są dzisiaj podstawowe zasady NATO i kwestia znaczenia suwerenności i integralności, w tym przypadku Ukrainy. Od co najmniej 24 godzin jesteśmy świadkami okrucieństw o niewyobrażalnych proporcjach - przyznała i również wspomniała o dramatycznym losie pacjentów szpitala w Mariupolu.

Kamala Harris zapewniła, że stanowisko USA i Polski jest jednolite - państwa zrobią wszystko w duchu solidarności, aby zapewnić wsparcie humanitarne Ukrainie. W trakcie rozmowy pojawił się także wątek art. 5 NATO. - Powtórzę to raz jeszcze, zobowiązanie USA do tego artykułu jest nienaruszalne. Będziemy bronić każdego centymetra NATO. Atak na jednego jest atakiem na wszystkich - oświadczyła.

Polska otrzymała systemy Patriot. Relacje są "głębokie, trwałe i silne"

Wiceprezydent wspomniała także o wsparciu wojskowym, którego USA udzieliły ostatnio Polsce, przerzucając 4,7 tys. żołnierzy. - Z przyjemnością ogłaszamy, że zdecydowaliśmy się przekierować dwie baterie Patriot. Te systemy zostały już dostarczone do Polski - oznajmiła.

Na amerykańskie wsparcie finansowe będzie mogła liczyć również Ukraina. - Mamy uczucie ogromnej wściekłości moralnej, gdy widzimy co dzieje się tym niewinnym ludziom. Dzisiaj ogłaszamy, że przekazujemy 50 mld dolarów z USA w ramach programu żywnościowego USA, aby wesprzeć działania humanitarne - przyznał. Poza tym USA przekaże Ukrainie i obywatelom regionu "13,5 mld dolarów na pomoc humanitarną i bezpieczeństwo".

Rozmowy Andrzeja Dudy i Kamali Harris koncentrowały się także na sankcjach i ich skuteczności - po to, jak wskazała wiceprezydent USA, żeby "wysłać jasny sygnał". - Już teraz widzimy, że rating Rosji jest na śmieciowym poziomie. To są poważne konsekwencje dla gospodarki - przyznała. - Jesteśmy przy Ukraińcach i podziwiamy naród ukraiński - podsumowała. W trakcie serii pytań od dziennikarzy przyznała, że "relacje między Polską a USA są głębokie, trwałe i silne".

To nie jedyne ważne spotkanie związane z wojną w Ukrainie, które zorganizowano w czwartek 10 marca. Dzisiaj konsultowali się także ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji - Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow. Więcej o przebiegu tych rozmów pisaliśmy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >