Goniec.pl
Rzecznik rządu potwierdza: w 2022 roku nie będzie pieniędzy w ramach czternastej emerytury

materiały własne Iberion

Rzecznik rządu zabrał głos w sprawie 14. emerytury. Świadczenie nie zostanie wypłacone

9 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Emeryci nie dostaną w tym roku czternastej emerytury. Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził wcześniejsze słowa Tadeusza Kościńskiego. - To nie w naszej kompetencji, żeby decydować - stwierdził minister finansów.

Nie będzie dodatkowych pieniędzy dla emerytów. Rząd nie wypłaci w roku 2022 tzw. czternastki. Potwierdził to Piotr Müller.

konferencja KPRM

Rząd przedstawił korekty po wejściu w życie Polskiego Ładu. Kto zyska?

CZYTAJ DALEJ

Wątpliwości dotyczące czternastej emerytury jako pierwszy wyraził minister finansów Tadeusz Kościński. - Czternastej emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować - powiedział w sobotę 8 stycznia szef MF.

Rząd nie wypłaci emerytom czternastki

Polski Ład mimo deklaracji, że będzie dla emerytów bardzo korzystny, wywołał sporo problemów. Część seniorów już teraz zapowiada, że gotowa jest wytoczyć pozew zbiorowy po tym, jak na ich konto trafiły mniejsze pieniądze.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Okazuje się, że rząd może zmierzyć się z jeszcze większą nieprzychylnością ze strony emerytów. Niektórzy będą bowiem zdziwieni informacją, że w 2022 roku rząd nie wypłaci czternastej emerytury.

- O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku - stwierdził Tadeusz Kościński na antenie TVP Info. Przypomnijmy, że niedawno minister finansów przekazał inne złe wiadomości dotyczące inflacji, która zdaniem polityka w najbliższym czasie nie spadnie.

Głos w kwestii "czternastki" zabrał rzecznik rządu. W sobotę rzecznik rządu zaskoczony był nie tylko informacją, że premier Mateusz Morawiecki ma zostać zdymisjonowany po szeregu błędów w Polskim Ładzie, który obniżył pensje m.in. nauczycieli (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).

Sprawdź także naszą galerię:

Uwaga, emeryci, lepiej sprawdzić portfele. Będą ważne zmiany

Slajd 1 z 7

Nadchodzi rekordowa waloryzacja emerytury

Waloryzacja emerytury będzie rekordowa

Seniorzy mają powody do zadowolenia z racji prognoz na temat nadchodzącej waloryzacji emerytury. Eksperci szacują, że zatrzyma się ona na poziomie 6,15 proc. Co to oznacza? Emeryci mogą spodziewać się sporego zastrzyku gotówki. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się, ile zyskasz na waloryzacji. fot.materiały własne Iberion

Piotr Müller potwierdza brak "czternastek"

Słowa Piotra Müllera to dla wielu seniorów cios. Rzecznik rządu nie pozostawił wątpliwości co do kwestii wypłaty pieniędzy w ramach czternastej emerytury.

- Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa - stwierdził na Twitterze wyraźnie zdziwiony Piotr Müller. - Na stałe w system wpisana jest 13. emerytura. Podobnie jak obniżony wiek emerytalny - dodał rzecznik rządu.

W poście nie zabrakło zwrócenia uwagi, że Polski Ład obniża podatki, co jest zdaniem Piotra Müllera jednoznaczne z wyższą emeryturą trafiającą do kieszeni seniorów. - Od marca waloryzacja - podekreślił na koniec polityk.

Emocje wśród emerytów tylko rosną

Chociaż podczas konferencji prasowych w środę 5 stycznia rząd przyznał się, że doszło do błędów w Polskim Ładzie, a to przyniosło ze sobą nieprawidłowe naliczenia niektórych pensji, to emocje związane ze zmianami oraz nieustannie rosnącą inflacją nadal są duże. Zwłaszcza wśród emerytów, którzy liczą każdy grosz.

Goniec.pl przeprowadził sondę na warszawskim bazarze, gdzie rozmowa między emerytką i emerytem przerodziła się w regularną kłótnię. Powodem było popieranie rządów PiS, przez które seniorka oskarżona została o "sprzedanie" głosów za trzynastą emeryturę.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, tvp.info

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Polski Ład i pieniądze: pierwsze nowe emerytury ZUS wypłaci seniorom już w tym tygodniu

Pieniądze

Polski Ład wchodzi w życie 1 stycznia, ale nowe emerytury ZUS zacznie wypłacać już od czwartku

Czytaj więcej >
materiały własne Iberion

Pieniądze

Od 1 stycznia ZUS będzie obsługiwał 500 plus i RKO

Czytaj więcej >
pieniądze spora ilość

Pieniądze

Banki masowo informują klientów o zmianach stóp procentowych

Czytaj więcej >
W grudniu ZUS wypłaci pieniądze emerytom szybciej

Pieniądze

W grudniu ZUS wypłaci emerytury szybciej niż zwykle

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ranking kredytów gotówkowych online – jak wybrać najlepszą ofertę?

Czytaj więcej >
Od stycznia zmiany w 500 plus: pieniądze wypłacać będzie ZUS, tam trafią również wnioski o przyznanie świadczenia

Pieniądze

ZUS wydał komunikat na temat zmian w 500 plus. Rodzice nie złożą już wniosków tradycyjnie

Czytaj więcej >