Goniec.pl
pieniądze

Pixabay/gosiak1980

PKP Intercity zapowiada podwyżkę cen biletów

9 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Od 13 stycznia 2022 roku zdrożeją bilety na pociągi PKP Intercity. Koszty podzielone będą nadal według pięciu progów, znikną za to bilety weekendowe. Jak tłumaczy przewoźnik, nowa oferta dostosowana będzie do aktualnej sytuacji rynkowej.

PKP Intercity ogłosiły swoją pierwszą od ośmiu lat podwyżkę cen biletów kilka godzin po tym, jak GUS podał nowe dane dotyczące inflacji w grudniu 2021 roku. Jak uzasadniono, koszty podróży wzrosną z uwagi na wyższe koszty działalności: ceny energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zapleczy technicznych oraz zmianę oferty przewoźników regionalnych.

Piotr Molecki/East News

RMF FM: bunt w PiS. Premier może stracić stanowisko

CZYTAJ DALEJ

Większe promocje na osłodę droższych biletów

Jak wskazano w informacji przekazanej przez przewoźnika, od 13 stycznia cena bazowa w przypadku pociągów Express InterCity Premium wzrośnie o 19 złotych i będzie wynosiła 169 złotych. Jeśli chodzi o przejazd Express InterCity (EIC), zapłacimy za niego teraz 149 złotych. Tańsze wersje pociągów: IC oraz TLK odnotują wzrost ceny biletu o 9 złotych.

- Ceny biletów PKP Intercity obowiązujące od 13 stycznia br. podzielone będą nadal według pięciu progów. Pierwsze trzy to cena bazowa z upustem 15, 30 i 45 proc. Dotychczas rabat był niższy i wynosił 10, 20 i 30 proc. Ostatnie dwa progi (obowiązują wyłącznie w pociągach kategorii EIP i EIC) to stała oferta Promo Plus i Super Promo - napisano w informacji prasowej PKP Intercity.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak podaje przewoźnik, w przypadku pociągów EIP, przy cenie bazowej 169 złotych, cena w I progu to 143,65 zł, w II progu 118,3 zł, a w III progu 92,95 zł. Dla korzystających z oferty "Promo Plus" kupujący bilet poniesie koszt w wysokości 70 zł, a przy "Super Promo" jedynie 49 zł.

Nowa oferta zamiast biletów weekendowych

PKP Intercity wprowadza także nową ofertę, zwaną Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Obowiązywać ona będzie od północy we wtorek do czwartku do godz. 15 i umożliwi nieograniczoną liczbę przejazdów.

W ofercie Multiprzejazd za 119 zł będzie można podróżować pociągami TLK i IC w drugiej klasie lub za 159 zł w pierwszej klasie. Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w drugiej klasie kosztuje 239 zł, a w pierwszej klasie 396 zł. Nie będą zaś dłużej obowiązywały oferty biletów weekendowych.

Podwyżki dosięgnęły PKP Intercity

Przewoźnik tłumaczy swoją decyzję o zmianie cen biletów tym, że od ostatniej modyfikacji cennika istotnie zwiększyły się koszty działalności spółki (ponad 30 proc. w przeliczeniu na pasażera).

- O ponad 140 proc. wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych. Znacząco wzrosły ceny energii trakcyjnej - o około 65 proc. W ostatnich latach ceny biletów aktualizowali przewoźnicy regionalni - poinformowano.

Jak dodano, wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której bilety na pociągi dalekobieżne były tańsze w niektórych relacjach od biletów na połączenia przewoźników regionalnych operujących na tych samych trasach, którzy mieli dłuższe czasy przejazdu.

Jak dobrze znasz piosenki "Bajmu"? Niemal każdy wykłada się na 3. pytaniu, a to przecież największy HIT

Pytanie 1 z 3

Dokończ tekst piosenki "Biała armia": Jesteś sterem, białym żołnierzem; nosisz spodnie, więc walcz...

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: WP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Seria oszust trwa, bank i KNF alarmują, stracisz wszystkie pieniądze

Wiadomości

Kolejny bank na celowniku złodziei, seria oszustw trwa. Lepiej to wiedzieć

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

14. emerytura przegłosowana. Którzy posłowie głosowali przeciwko wsparciu dla emerytów?

Czytaj więcej >
Nie żyje bliski współpracownik Jana Pawła II, kardynał Angelo Sodano

Wiadomości

Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II

Czytaj więcej >
pogrzeb

Wiadomości

Nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Rząd planuje rewolucyjne zmiany

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kobieta znalazła pod wycieraczką w samochodzie chusteczkę. "Myślałam, że serce mi wyskoczy"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Są osoby, które mogą stracić prawo do wypłaty 500 plus. ZUS poinformował o zasadach

Czytaj więcej >