Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Polski Ład: emeryci chcą złożyć pozew zbiorowy. Nie są jedyni
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.01.2022 13:45

Polski Ład: emeryci chcą złożyć pozew zbiorowy. Nie są jedyni

Emeryci szykują się do pozwu zbiorowego, powodem Polski Ład
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emeryci szykują się do pozwu zbiorowego w związku z Polskim Ładem. Kancelaria "Dubois i Wspólnicy" przekazała, że pierwszy seniorzy już zgłosili się do nich z prośbą o reprezentowanie. - Rozpoczął się proces zawiązywania grupy uprawnionej do złożenia takiego pozwu - przekazała kancelaria.

Polski Ład miał być dla nauczycieli, funkcjonariuszy służb, czy emerytów polepszeniem sytuacji między innymi ze względu na wysokie ceny z racji rosnącej inflacji. Od pierwszych dni nowego roku przekazywane są jednak niekorzystne opinie dla zmian wprowadzonych PiS.

W Jarosława Kaczyńskiego i cały rząd Mateusza Morawieckiego uderzyły nie tylko piątkowe "Fakty" TVN, ale również sami emeryci, którzy są oburzeni mniejszymi pieniędzmi, jakie trafiają na ich konto. Seniorzy postanowili działać i szykują się do pozwu zbiorowego.

Emeryci chcą złożyć pozew, powodem zmiany w ramach Polskiego Ładu

Kolejne problemy Prawa i Sprawiedliwości w związku z Polskim Ładem? Emeryci są wściekli i niektórzy z nich nie zamierzają czekać na refleksję ze strony rządu.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

- Zgłosiły się już pierwsze osoby zainteresowane złożeniem pozwu zbiorowego oraz rozpoczął się proces zawiązywania grupy uprawnionej do złożenia takiego pozwu - przekazała kancelaria Dubois i Wspólnicy.

Prawnicy analizują teraz ewentualne wątpliwości i błędy ze strony PiS, które świadczą na niekorzyść emerytów. Szczególnie chodzi o fakt, że emerytura netto - czyli to, co faktycznie trafia do seniorów - w części wypadków zmalała.

Przedstawiciele kancelarii Dubois i Wspólnicy wskazują, iż możliwe, że doszło do naruszenia praw nabytych, a także samych norm konstytucyjnych. W szczególności chodzi o art. 2 Konstytucji, gdzie jasno określono zasady prawidłowej legislacji.

Polski Ład złamał Konstytucję?

Zarzuty wobec chwalonego przez PiS Polskiego Ładu są poważne. - Przepisy dotyczące danin publicznych, co wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny, nie mogą być wprowadzane z dnia na dzień. Obywatele nie mogą być takimi zmianami zaskakiwani - wyjaśnia wspólniczka Kancelarii Dubois i Wspólnicy, adwokat Elżbieta Buczek.

Emeryci, którzy rozważają pozew wz. Polskim Ładem mogli otrzymać dzięki drodze legislacyjnej broń do ręki w walce z państwem. - Ostatnie zmiany w Polskim Ładzie wprowadzano jeszcze pod koniec grudnia - dodaje adwokat Elżbieta Buczek.

- W przypadku tej ustawy vacatio legis powinno potrwać minimum 30 dni, a tak nie było - wyjaśnia wspólniczka Kancelarii Dubois i Wspólnicy. - Świadczenia emerytalne należy uznać za prawa nabyte. Ustawodawca, zmieniając na niekorzyść zasady opodatkowania świadczeń, naruszył konstytucyjną wartość, jaką jest zaufanie do państwa i stanowionego prawa - podkreśla adwokat.

Wszystko wskazuje na to, że emeryci, którzy na Polskim Ładzie stracili mają powody do dochodzenia swoich roszczeń. Pozew nie został jeszcze złożony, gdyż prawnicy skupiają się na dokładnej analizie.

Zobacz także naszą galerię:

Nie tylko emeryci chcą złożyć zbiorowy pozew

Już w pierwszym tygodniu stycznia rząd przyznał się, że w Polskim Ładzie pojawiły się błędy, które mogły wpłynąć negatywnie na pieniądze trafiające na konta Polaków, w tym nauczycieli.

Okazuje się, że nie tylko emeryci są rozczarowani Polskim Ładem. Portal money.pl wskazuje, że do pozwu szykują się również prawnicy. W ich przypadku możliwe jest naruszenie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- Ustawa jasno określa, w jakich sytuacjach świadczenie może zostać zmienione na niekorzyść świadczeniobiorcy. Polski Ład, co prawda, nie zmienia tych zasad wprost, ale robi to "tylnymi drzwiami", przy pomocy zmian podatkowych - wyjaśnia adwokat Elżbieta Buczek.

Mecenas Buczek z Kancelarii Dubois i Wspólnicy wskazuje, że zainteresowanie pozwami zbiorowymi jest duże. - Stawką jest tutaj unieważnienie niekorzystnych przepisów, ale nie tylko. Prawo można zmieniać. Jeśli pojawi się presja społeczna, to możliwe, że rząd podejmie decyzję np. o objęciu emerytów ulgą dla klasy średniej, co już może zniwelować negatywne skutki Polskiego Ładu. Pamiętajmy, że dla większości emerytów ważny jest każdy grosz - dodaje adwokat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl