Goniec.pl
Emeryci szykują się do pozwu zbiorowego, powodem Polski Ład

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polski Ład: emeryci chcą złożyć pozew zbiorowy. Nie są jedyni

8 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Emeryci szykują się do pozwu zbiorowego w związku z Polskim Ładem. Kancelaria "Dubois i Wspólnicy" przekazała, że pierwszy seniorzy już zgłosili się do nich z prośbą o reprezentowanie. - Rozpoczął się proces zawiązywania grupy uprawnionej do złożenia takiego pozwu - przekazała kancelaria.

Polski Ład miał być dla nauczycieli, funkcjonariuszy służb, czy emerytów polepszeniem sytuacji między innymi ze względu na wysokie ceny z racji rosnącej inflacji. Od pierwszych dni nowego roku przekazywane są jednak niekorzystne opinie dla zmian wprowadzonych PiS.

Mateusz Morawiecki

Chaos w Polskim Ładzie. Czołowi politycy mogą stracić posady

CZYTAJ DALEJ

W Jarosława Kaczyńskiego i cały rząd Mateusza Morawieckiego uderzyły nie tylko piątkowe "Fakty" TVN, ale również sami emeryci, którzy są oburzeni mniejszymi pieniędzmi, jakie trafiają na ich konto. Seniorzy postanowili działać i szykują się do pozwu zbiorowego.

Emeryci chcą złożyć pozew, powodem zmiany w ramach Polskiego Ładu

Kolejne problemy Prawa i Sprawiedliwości w związku z Polskim Ładem? Emeryci są wściekli i niektórzy z nich nie zamierzają czekać na refleksję ze strony rządu.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

- Zgłosiły się już pierwsze osoby zainteresowane złożeniem pozwu zbiorowego oraz rozpoczął się proces zawiązywania grupy uprawnionej do złożenia takiego pozwu - przekazała kancelaria Dubois i Wspólnicy.

Prawnicy analizują teraz ewentualne wątpliwości i błędy ze strony PiS, które świadczą na niekorzyść emerytów. Szczególnie chodzi o fakt, że emerytura netto - czyli to, co faktycznie trafia do seniorów - w części wypadków zmalała.

Przedstawiciele kancelarii Dubois i Wspólnicy wskazują, iż możliwe, że doszło do naruszenia praw nabytych, a także samych norm konstytucyjnych. W szczególności chodzi o art. 2 Konstytucji, gdzie jasno określono zasady prawidłowej legislacji.

Polski Ład złamał Konstytucję?

Zarzuty wobec chwalonego przez PiS Polskiego Ładu są poważne. - Przepisy dotyczące danin publicznych, co wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny, nie mogą być wprowadzane z dnia na dzień. Obywatele nie mogą być takimi zmianami zaskakiwani - wyjaśnia wspólniczka Kancelarii Dubois i Wspólnicy, adwokat Elżbieta Buczek.

Emeryci, którzy rozważają pozew wz. Polskim Ładem mogli otrzymać dzięki drodze legislacyjnej broń do ręki w walce z państwem. - Ostatnie zmiany w Polskim Ładzie wprowadzano jeszcze pod koniec grudnia - dodaje adwokat Elżbieta Buczek.

- W przypadku tej ustawy vacatio legis powinno potrwać minimum 30 dni, a tak nie było - wyjaśnia wspólniczka Kancelarii Dubois i Wspólnicy. - Świadczenia emerytalne należy uznać za prawa nabyte. Ustawodawca, zmieniając na niekorzyść zasady opodatkowania świadczeń, naruszył konstytucyjną wartość, jaką jest zaufanie do państwa i stanowionego prawa - podkreśla adwokat.

Wszystko wskazuje na to, że emeryci, którzy na Polskim Ładzie stracili mają powody do dochodzenia swoich roszczeń. Pozew nie został jeszcze złożony, gdyż prawnicy skupiają się na dokładnej analizie.

Zobacz także naszą galerię:

Rekordowa waloryzacja emerytur. Seniorzy mogą liczyć na duże pieniądze

Uwaga, emeryci, lepiej sprawdzić portfele. Będą ważne zmiany

Seniorzy, nadchodzi waloryzacja emerytur. W tym roku będzie ona rekordowa w związku z inflacją. Na jakie pieniądze liczyć mogą emeryci? Wyjaśniamy.

Zobacz galerię >

Nie tylko emeryci chcą złożyć zbiorowy pozew

Już w pierwszym tygodniu stycznia rząd przyznał się, że w Polskim Ładzie pojawiły się błędy, które mogły wpłynąć negatywnie na pieniądze trafiające na konta Polaków, w tym nauczycieli.

Okazuje się, że nie tylko emeryci są rozczarowani Polskim Ładem. Portal money.pl wskazuje, że do pozwu szykują się również prawnicy. W ich przypadku możliwe jest naruszenie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- Ustawa jasno określa, w jakich sytuacjach świadczenie może zostać zmienione na niekorzyść świadczeniobiorcy. Polski Ład, co prawda, nie zmienia tych zasad wprost, ale robi to "tylnymi drzwiami", przy pomocy zmian podatkowych - wyjaśnia adwokat Elżbieta Buczek.

Mecenas Buczek z Kancelarii Dubois i Wspólnicy wskazuje, że zainteresowanie pozwami zbiorowymi jest duże. - Stawką jest tutaj unieważnienie niekorzystnych przepisów, ale nie tylko. Prawo można zmieniać. Jeśli pojawi się presja społeczna, to możliwe, że rząd podejmie decyzję np. o objęciu emerytów ulgą dla klasy średniej, co już może zniwelować negatywne skutki Polskiego Ładu. Pamiętajmy, że dla większości emerytów ważny jest każdy grosz - dodaje adwokat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jacek Jaworek nie jest jedyny, policja opublikowała komunikat

Wiadomości

Jacek Jaworek nie jest jedyny, ważny komunikat policji i trzy nazwiska, które powinieneś znać. "Możesz pomóc ich namierzyć"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne kazanie na mszy dla dzieci w Lublinie. Ksiądz mówił o samobójstwach i medalikach, które "parzą szatana"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nocna tragedia na DK11. Osobówka zmiażdżona przez ciężarówkę. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stany Zjednoczone zareagowały na oskarżenia ws. Nord Stream. "To rosyjska dezinformacja"

Czytaj więcej >
Facebook/Ratownictwo Medyczne Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego

Wiadomości

Kujawsko-pomorskie: Wjechał prosto pod pociąg, w samochodzie nie był sam. Z pojazdu niewiele zostało

Czytaj więcej >
dolnoslaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Poszli na grzyby do lasu. Musiała interweniować policja, ważny apel do Polaków

Czytaj więcej >