Goniec.pl > Wiadomości > Rzeczniczka MSZ Rosji oskarża Polskę. Zarzuca "brak obiektywizmu i bezstronności"
Maria Glinka
Maria Glinka 28.04.2022 18:36

Rzeczniczka MSZ Rosji oskarża Polskę. Zarzuca "brak obiektywizmu i bezstronności"

Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55390599
Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55390599

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zarzuciła Polsce brak bezstronności w trakcie pełnienia prezydencji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). W wypowiedzi, którą cytuje agencja TASS, podkreśliła, że nikt nie dał Polsce "upoważnienia do otwartego wspierania jednej ze stron konfliktu".

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ krytykowała OBWE jeszcze przed wojną w Ukrainie. Przekonywała, że misja obserwacyjna w Ukrainie jest wykorzystywana "jako narzędzie możliwej prowokacji".

Rzeczniczka MSZ o działaniach Polski: "to odchodzenie od zasad obiektywizmu"

Maria Zacharowa skrytykowała ocenę działań Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE w Ukrainie, której dokonała Polska. Jej zdaniem świadczy ona "o odchodzeniu od zasad obiektywizmu i bezstronności".

Oznacza to, że oskarżyła Polskę o nieprzestrzeganie wcześniejszych zapewnień ze strony OBWE. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ przekonywała, że SMM w Ukrainie "w każdych okolicznościach działa zgodnie z zasadami obiektywizmu, profesjonalizmu i bezstronności".

- Teraz polska prezydencja OBWE posunęła się do stwierdzenia, że bezstronność nie wchodzi w rachubę - oceniła Maria Zacharowa, cytowana przez rosyjską agencję TASS.

Zacharowa: "historia osądzi wszystkich"

W dalszej części wypowiedzi tłumaczyła, że należy odróżnić dwie kwestie - osobiste przemyślenia i stanowisko całego państwa. - Jeśli wygłaszacie takie oświadczenia jako obywatele swojego kraju, to jest to wasza sprawa, historia osądzi wszystkich - wskazała.

- Ale jeśli robisz to w imieniu i na rzecz organizacji międzynarodowej jako jej przewodniczący, nie masz prawa wygłaszać takich oświadczeń - stwierdziła, nawiązując do szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua. - Chodzi nie tylko o wypowiedzi, ale nawet takie myśli i pomysły - dodała.

Na koniec Maria Zacharowa raz jeszcze zwróciła się do polskich rządzących. - Przewodniczą Państwo organizacji, która ma jasno określony mandat i uprawnienia - przypomniała.

SMM w Ukrainie została powołana w marcu 2014 r. na prośbę rządu w Ukrainie. Zgodę wyraziły wszystkie państwa członkowskie OBWE (57 krajów). Misja ma charakter cywilny, a jej przedstawiciele pełnią służbę bez broni we wszystkich regionach Ukrainy.

To nie pierwszy raz, kiedy Maria Zacharowa zaatakowała słownie nasz kraj. Zaledwie dwa tygodnie temu skrytykowała przejęcie przez Warszawę budynków, w których przed laty mieszkali rosyjscy dyplomaci ("Szpiegowo").

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl, forsal.pl