Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Matura informatyka 2022. Co jest na maturze z informatyki? Wymagania na maturę z informatyki
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 26.04.2022 11:48

Matura informatyka 2022. Co jest na maturze z informatyki? Wymagania na maturę z informatyki

matura informatyka 2022
Unsplash/Kevin Ku

Jakie są wymagania na maturę z informatyki w 2022 roku? Jeden z ostatnich egzaminów maturalnych jest dość osobliwy - składa się z dwóch części i znacząco wykracza poza powszechnie pojmowane zajęcia z informatyki. Jaką wiedzę trzeba mieć, by uzyskać z niej dobry wynik?

Matura z informatyki odbędzie się w piątek 20 maja w sesji porannej, zacznie się więc o godzinie 9:00. Od lat funkcjonuje już jedynie w poziomie rozszerzonym i uczniowie nie mogą jej zdawać na poziomie podstawowym.

Matura informatyka 2022. Co jest na maturze z informatyki? Wymagania na maturę z informatyki

Matura z informatyki jest jedną z najtrudniejszych matur rozszerzonych - znacząco wykracza poza podstawowy program nauczania. Trzeba wykazać się w niej zarówno wiedzą, jak i odpowiednimi umiejętnościami i logicznym myśleniem.

Wielu uczniów wybiera informatykę jako swoje drugie rozszerzenie oprócz matematyki, by móc dostać się na uczelnie techniczne oraz techniczne kierunki. Niektórzy wybierają ją ze strachu przed zdawaniem matury rozszerzonej z fizyki, jednak zarówno informatyka jak i fizyka wymagają wiele poświęcenia i zaangażowania w naukę do przedmiotu.

Co jest wymagane, by dobrze zdać przedmiot? Prócz podstawowej wiedzy na temat komputera i sieci komputerowych, ważne jest dogłębne poznanie programów z pakietu Office, a przede wszystkim Excela i Accessa.

Przy okazji obu programów, a szczególnie pierwszego, potrzebne są umiejętności w budowaniu baz danych oraz swobodnych poruszaniu się po nich, naprawianiu ich i wyszukiwaniu rekordów oraz wykonywanie bardziej skomplikowanych operacji za pomocą języka SQL lub tworzenie modelu dla zadanego problemu.

Równie ważna jest również znajomość algorytmiki i rozwiązywanie zadań z nią związanych. Chodzi tu również o programowanie w wybranym przez siebie języku, które pozwoli na sprawdzenie danych funkcji oraz rozwiązywanie zadanych problemów i napisanie programów.

Jedną z nieoczywistych umiejętności jest również doskonałe posługiwanie się systemem binarnym i umiejętność rozwiązywania zadań związana z jego budową i kodowaniem.

Matura z informatyki składa się z dwóch części - teoretycznej złożonej z trzech zadań oraz komputerowej również złożone z trzech zadań. Całość zaplanowana jest na 210 minut + przerwa pomiędzy częściami.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl