Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > PAŻP zawarło porozumienie z kontrolerami lotów. Ruch nad Polską pozostaje bez zmian
Piotr Dutka
Piotr Dutka 28.04.2022 15:29

PAŻP zawarło porozumienie z kontrolerami lotów. Ruch nad Polską pozostaje bez zmian

pilne goniec

W czwartek 28 kwietnia po długich i wyczerpujących negocjacjach zawarto wstępne porozumienie pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. W praktyce oznacza to, że majowy paraliż nad polski niebem nie będzie miał miejsca, a sytuacja wróci do względnej normy. Obie strony dały sobie czas do 10 lipca na wypracowanie m.in. regulaminu wynagradzania i kodeksu etyki. W opinii wielu ekspertów, jest to pierwszy krok w kierunku restrukturyzacji PAŻP.

Tuż przed godziną 12 o przełomie w negocjacjach poinformował na twitterze minister Andrzej Adamczyk. O zawarciu wstępnego porozumienia zakomunikowano w południe na posiedzeniu podkomisji stałej ds. transportu lotniczego.

Warto podkreślić, że zostało wstępnie podpisane na okres dwóch miesięcy, do 10 lipca bieżącego roku.

- Mamy do czynienia de facto z przedłużeniem rozmów z kontrolerami, wydłużeniem czasu, żebyśmy mogli o tych wszystkich szczegółach porozmawiać do lipca. Nie będzie żadnych problemów dotyczących ruchu lotniczego od 1 maja - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

O tym, że obie strony doszły do porozumienia, poinformował również Andrzej Fenrych ze związków zawodowych.

- Udało nam się dojść do porozumienia. Musimy sobie zdawać sprawę, że to nie jest koniec wojny, to jest rozejm - zaznaczył działacz.

Nie będzie paraliżu polskiego nieba

Dodał również, że decyzja o kompromisie miała na celu podłożenie podwalin pod dobrą współpracę, a także, aby nie paraliżować ruchu lotniczego w Polsce.

- Poszliśmy na daleko idące ustępstwa i udało nam się porozumieć - przekazał.

Świetne wieści potwierdził również minister Andrzej Adamczyk. Zapewnił turystów, że paraliż nad polskim niebem to widmo przeszłości.

- Mamy dobrą wiadomość. Najważniejsze, że nie grozi nam paraliż ruchu lotniczego nad Polską. Pasażerowie mogą odetchnąć z ulgą. Ten dokument ma wartość wiążącą. Stale byłem pełen nadziei, że to porozumienie jest możliwe. Dalej będę twierdził, że strony są w dialogu, nie są na wojnie - zaznaczył.

Warto podkreślić, że porozumienie podpisali Maciej Sosnowski ze związków zawodowych oraz Anita Oleksiak z PAŻP.

Będzie ono obowiązywać przez okres dwóch miesięcy oraz 10 dni. Przez ten czas mają być negocjowane istotne aspekty dotyczące bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz kodeksu etyki.

Nam zależy, by finalny dokument spiął wszystkie grupy w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i, biorąc pod uwagę planowany audyt i restrukturyzację, pozwolił PAŻP rozwinąć się wraz z rozwojem ruchu lotniczego w Polsce - dodał Fenrych.

Warto dodać, że w czwartek 28 kwietnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk potwierdził, że zarząd PAŻP zgodził się, aby kontrolerzy ruchu lotniczego otrzymywali płace takie jak przed pandemią.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP / Goniec.pl