Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosyjskie elity są niezadowolone z polityki Władimira Putina. Kreml dyskutuje o następcy, padły nazwiska
Monika Majko
Monika Majko 24.05.2022 11:45

Rosyjskie elity są niezadowolone z polityki Władimira Putina. Kreml dyskutuje o następcy, padły nazwiska

EN 01524159 1906
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Jak podaje niezależny portal Meduza, rosyjskie elity są coraz mniej zadowolone z polityki prowadzonej przez Władimira Putina. Na Kremlu miały rozpocząć się dyskusję o zastępstwie dla rosyjskiego włodarza, który kilka miesięcy temu rozpoczął krwawą wojnę w Ukrainie. Padły konkretne nazwiska.

W czwartek, 24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska wkroczyły na teren Ukrainy i rozpoczęły trwającą do dziś wojnę na terenie naszego sąsiada. Żołnierze Władimira Putina atakują nie tylko ukraińską armię i infrastrukturę wojskową, ale również ludność cywilną, a skala brutalności tych ataków przeraziła niemal cały świat.

Rosyjskie elity są niezadowolone z polityki Władimira Putina. Chcą jego rezygnacji

Wojna z Ukrainą nie idzie jednak po myśli rosyjskiego włodarza. Rosyjska inwazja nie przebiega tak dynamicznie, jak spodziewały się władze tego kraju, a ogromne międzynarodowe sankcje coraz mocniej dotykają zarówno zwykłych obywateli, jak i biznesmenów oraz przedstawicieli rosyjskich elit.

- Chyba nikt nie jest zadowolony z działań Putina. Biznesmeni i wielu członków rządu jest niezadowolonych, że prezydent rozpoczął wojnę, nie myśląc o skali sankcji –  z takimi sankcjami nie można normalnie żyć - tak informator portalu Meduza relacjonował nastroje panujące wśród rosyjskich elit.

Przedstawiciele rosyjskich elit mieli być początkowo zdezorientowani i zmieszani decyzją Putina o rozpoczęciu zbrojnej inwazji na Ukrainę. Później nastąpił wśród nich patriotyczny zryw, jednak chwilowy optymizm szybko ustąpił pesymizmowi i narastającemu niezadowoleniu. Jak podaje niezależny rosyjski portal, na Kremlu rozpoczęto już nawet dyskusję o następcy Putina.

Na Kremlu coraz częściej dyskutuje się o następcy Putina. Padają konkretne nazwiska

Padły już nawet konkretne nazwiska. Wśród potencjalnych następców rosyjskiego prezydenta wymienia się: mera Moskwy Siergieja Sobianina, zastępcę przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Dmitrija Miedwiediewa oraz Siergieja Kiriljenkę, szefa Federalnej Agencji Energii Atomowej.

Na razie jednak obalenie Putina wydaje się wciąż być scenariuszem bardzo odległym. Źródło portalu twierdzi jednak, że w ostatnim czasie częściej dyskutuje się o przyszłości i o tym, co może wydarzyć się, gdy Władimir Putin utraci władzę, czego pragnie coraz więcej osób.

Portal Meduza podkreślił jednak, że Putin nie jest świadomy nastrojów, panujących wśród krajowych elit. Wszystko wskazuje również na to, że na razie jedynym realnym scenariuszem, który mógłby doprowadzić rosyjskiego włodarza do utraty władzy, jest jego dobrowolna rezygnacja, np. z powodu gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Meduza/Goniec.pl