Goniec.pl

www.kremlin.ru; Пресс-служба Президента РФ; Creative Commons Attribution 4.0

Rosja chce odpowiedzieć na zachodnie sankcje. Siergiej Ławrow potwierdził, że trwają prace nad "projektem dekretu"

28 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rosja przygotowuje oficjalną odpowiedź na sankcje nałożone przez kraje zachodnie. O prowadzonych pracach poinformował Siergiej Ławrow. - Ustawa wprowadzi szereg ograniczeń - oświadczył szef rosyjskiego MSZ podczas na spotkaniu z członkami rządzącej partii Jedna Rosja. Znane są pierwsze decyzje podjęte przez polityków Władimira Putina.

Podczas poniedziałkowego spotkania z rządzącą w Rosji partią Siergiej Ławrow ujawnił, że za zamkniętymi drzwiami Kremla powstaje specjalny dokument. Ma to być kolejne odsłona odpowiedzi na zachodnie sankcje.

Obecny krok polityków Władimira Putina ma nie być wymierzony jak wcześniej tylko w Stany Zjednoczone, ale we wszystkie kraje, których obywatele działają na niekorzyść i przeciwko Rosji . Deklaracja szefa rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest jasna.

Rosja szykuje odpowiedź na sankcje, Siergiej Ławrow ujawnił szczegóły

To nie pierwsze spotkanie polityków rządzących w Rosji od początku wojny w Ukrainie. Na wcześniejszym posiedzeniu to nie Siergiej Ławrow zajmował najważniejsze miejsce a sam Władimir Putin .

Zmienia się narracja Rosji w kwestii sankcji. Wcześniej ministrowie i prezydent utrzymywali, że sytuacja jest pod kontrolą, jednak teraz niezbędne okazało się rozszerzenie odpowiedzi na ostre decyzje poszczególnych krajów.

W odezwie do członków rządzącej partii Jedna Rosja Siergiej Ławrow potwierdził, że Rosja nie tylko myśli o wprowadzeniu nowych sankcji, ale już rozpoczęła nad nimi prace. - Opracowywany jest obecnie projekt dekretu o odwetowych środkach wizowych w związku z nieprzyjaznymi działaniami wielu obcych państw - oświadczył szef MSZ Rosji.

- Ustawa ta wprowadzi szereg ograniczeń wjazdu na terytorium Rosji - dodał Siergiej Ławrow na poniedziałkowym posiedzeniu Jednej Rosji. W pakiecie nowych sankcji nacisk ma zostać położony kwestie utrudnień wizowych.

W grupie obywateli, którzy spodziewać mogą się problemów z wjazdem do Rosji znaleźć mają się wszyscy, których kraje "prowadzą nieprzyjazne działania wobec Rosji". Co w kontekście niedawnego wystąpienia Władimira Putina wskazującego na "zdrajców" wśród Rosjan, przynieść może ze sobą długą listę osób objętych restrykcjami.

Szef MSZ przypomina, że to nie pierwsze sankcje

Podczas poniedziałkowego ogłaszania prac nad ustawą o kolejnych sankcjach Siergiej Ławrow postanowił przypomnieć członkom rządzącej partii, że to nie pierwsza taka decyzja podjęta na Kremlu.

Tym razem jednak politycy Władimira Putina postanowili rozszerzyć grono osób, których mają dotknąć ograniczenia. Siergiej Ławrow wskazał, że wprowadzenie w życie specjalnej ustawy pozwoli na "zastosowanie środków restrykcyjnych wobec wszystkich obcokrajowców, a także bezpaństwowców".

- Myślę, że ten krok rozszerzy wachlarz narzędzi wpływania na kilka kategorii cudzoziemców - dodał szef MSZ Rosji cytowany przez rosyjską agencję informacyjną Interfax.

- Po pierwsze są to osoby zaangażowane w popełnianie przestępstw przeciwko obywatelom rosyjskim za granicą. Po drugie, są to ci, którzy prowadzą nieuzasadnione prześladowania prawne naszego narodu. I wreszcie są to ci, którzy podejmują nieuzasadnione decyzje naruszające prawa i słuszne interesy obywateli i organizacji rosyjskich - dodał Siergiej Ławrow.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Pogoda nie będzie łaskawa. Nad Polskę nadciągają burze i silny wiatr, trzeba uważać
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poręba. Obaj kierowcy zginęli, a pasażerka walczy o życie. Poranny dramat na Śląsku
Czytaj więcej >

Wiadomości

Auto zostało doszczętnie zmiażdżone. 21-latek nie miał szans na przeżycie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mama pięcioraczków wylądowała na wózku inwalidzkim. Opublikowała przykre nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 72-latek. Zatankował, chwilę potem zmarł w samochodzie na stacji benzynowej
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kolejny Polak walczący w Ukrainie. Michał Dworczyk przekazał tragiczne wieści
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]