Goniec.pl

AFP PHOTO / GLYN KIRK

WSJ: Roman Abramowicz i dwoje członków ukraińskiej delegacji wykazywało objawy otrucia

28 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Trzy osoby - w tym Roman Abramowicz - doświadczyli objawów zatrucia. Poza rosyjskim oligarchą zaangażowanym w negocjacje ws. zakończenia wojny w Ukrainie to osoby z ukraińskiej delegacji dyplomatycznej. - Roman stracił wzrok na kilka godzin - poinformował dziennikarz The Guardian Shaun Walker.

Sensacyjne doniesienia na temat zagrażających życiu działań wobec osób zaangażowanych w rozmowy na linii Ukraina-Rosja. Na celowniku osób nieprzychylnym negocjacjom znalazł się nawet Rosjanin Roman Abramowicz.

Symptomy otrucia wykryte zostały u dwóch członków ukraińskiej delegacji oraz oligarchy, który otwarcie dąży do zakończenia działań armii Władimira Putina. Dziennikarze informujący o zdarzeniu ujawnili, z jakimi objawami mierzyły się ofiary trucizny.

WSJ: ukraińska delegacja i Roman Abramowicz spożyli truciznę

Informacje o problemach zdrowotnych i symptomach zażycia trucizny przez oligarchę Romana Abramowicza oraz dwóch członków delegacji ukraińskiej - w tym Rustema Umerova, krymskotatarskiego prawodawcę - potwierdzili nie tylko eksperci z "Bellingcat" i "Wall Street Journal" (WSJ).

Do wiadomości o działaniu zagrażającym życiu trzem osobom starających się zakończyć wojnę w Ukrainie odniósł się również doradca prezydenta Wołodomyra Zełenskiego. - Wszyscy członkowie grupy negocjacyjnej pracują dzisiaj jak zwykle. Jest wiele spekulacji, różnych teorii spiskowych i elementów tej lub innej gry informacyjnej - stwierdził Mychajło Podolak.

Zdecydowanie mniej dyplomatyczny w kwestii otrucia trzech osób był ujawniający tę sprawę "Wall Street Journal" (WSJ). - Rosyjski oligarcha i inni przejawiali objawy, o które obwinili twardogłowych w Moskwie, którzy, jak mówią, chcą sabotować rozmowy o zakończeniu wojny - przekazali dziennikarze WSJ. Twardogłowymi nazywani są politycy, którzy wyznają skrajne idee oraz nie akceptują wprowadzania żadnych zmian.

Są już znane pierwsze ustalenia w kwestii możliwych toksyn, jakie mogły zostać podane Romanowi Abramowiczowi oraz dwóch członkom ukraińskiej delegacji. Żadna z nich nie została jednak wskazana z całkowitą pewnością.

Objawy otrucia u Romana Abramowicza oraz dwóch Ukraińców z delegacji

Dziennikarz Shaun Walker poinformował, że w wyniku działania trucizny Roman Abramowicz na kilka godzin stracił wzrok. Według źródła dziennikarz "The Guardian" oligarcha leczony był w Turcji.

Według WSJ było kilka specyficznych objawów otrucia, z jakim borykało się dwóch Ukraińców i rosyjski oligarcha. Dziennikarze przekazują, że cała trójka boleśnie łzawiła, mieli zaczerwienione oczy, a skóra na rękach i twarzy się łuszczyła. W wyniku działań nikt nie umarł i wszyscy wrócili już do zdrowia.

Dziennikarze badający doniesienia o działaniach mających zatrzymać negocjacje Rosja-Ukraina wskazują, że celem moskiewskich przeciwników końca wojny w Ukrainie najprawdopodobniej nie było zabicie ani Ukraińców z delegacji dyplomatycznej, ani samego Romana Abramowicza.

Szereg możliwości źródła otrucia, specjaliści nie są pewni

Ostatecznie nie ustalono, jaka substancja została podana Romanowi Abramowiczowi, Rustemowi Umerovowi i jeszcze jednej osobie z ukraińskiej delegacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że osoba odpowiedzialna dokładnie odmierzyła dawkę trucizny, tak by toksyna nie zagroziła życiu celów, a była jedynie swoistym ostrzeżeniem.

- Zachodni eksperci, którzy przyjrzeli się incydencie, stwierdzili, że trudno jest ustalić, czy objawy były spowodowane przez czynnik chemiczny, biologiczny, czy też przez jakiś rodzaj ataku promieniowania elektromagnetycznego, powiedziały osoby zaznajomione z tą sprawą - czytamy w "Wall Street Journal".

Lekarz oraz ekspert, na którego powołuje się WSJ oraz dziennikarze śledczy, wskazali, iż objawy otrucia Romana Abramowicza i dwóch innych osób są zgodne z efektami wywoływanymi przez warianty porfiryny, organofosforanów lub substancji bicyklicznych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wsj.com

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Wiadomości

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >