Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Rodzice masowo korzystają ze tego świadczenia. 1 mln wniosków w tydzień
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 08.07.2024 19:47

Rodzice masowo korzystają ze tego świadczenia. 1 mln wniosków w tydzień

ZUS pieniądze
Fot. materiały własne

W ciągu tygodnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło około miliona wniosków o przyznanie środków w ramach programu Dobry Start. Świadczenie wypłacane jest na każde dziecko w wieku szkolnym. – Widzimy, że zainteresowanie jest bardzo duże – komentował dla Gońca rzecznik prasowy Centrali ZUS Paweł Żebrowski.

Świadczenie na każde dziecko. Do ZUS-u wpłynęło już milion wniosków

Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia w ramach kolejnej odsłony programu Dobry Start. W czwartym roku funkcjonowania dofinansowania na wyprawkę szkolną widać niemałe zainteresowanie rodziców. W ciągu zaledwie tygodnia złożyli oni już milion wniosków o przyznanie dodatkowych 300 zł na dziecko. 

Złożono już około 1 mln wniosków. Widzimy, że zainteresowanie jest bardzo duże – przekazał w rozmowie z Gońcem rzecznik prasowy Centrali ZUS Paweł Żebrowski.

Przepracowała 37 lat. Taką emeryturę wypłaca jej ZUS. Nagranie niesie się po Polsce

ZUS wypłaca 300 zł. Dla kogo świadczenie Dobry Start?

Dobry Start ma na celu wsparcie uczniów przy zakupie najpotrzebniejszej wyprawki na nowy rok szkolny. W ramach programu rodzice (a także sami uczniowie, jeśli nie pozostają na ich utrzymaniu), mogą otrzymać raz w roku 300 zł np. za podręczniki, zeszyty, czy przybory szkolne.

Kto może skorzystać ze świadczenia? Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat. Jeśli uczeń ma orzeczoną niepełnosprawność, może korzystać ze świadczenia także do ukończenia (rocznikowo) 24 roku życia. Jest jednak pewien wyjątek – środki nie zostaną przekazane na dziecko uczące się w zerówce i na studenta.

ZOBACZ: Przepracował 62 lata i nie był na zwolnieniu. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS

Wniosek o Dobry Start w 2024 roku – jak złożyć?

Wnioski o przyznanie 300 zł w ramach programu Dobry Start można złożyć do końca listopada drogą elektroniczną. Do tego wykorzystać można aplikację mZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Rodzice składają wnioski elektronicznie, mogą to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy. Zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice składają wnioski nawet po 12 w nocy – dodał rzecznik Paweł Żebrowski.

Jeśli ZUS otrzyma do końca sierpnia poprawnie wypełniony wniosek, wypłaci środki najpóźniej 30 września. W 2023 roku w całej Polsce ZUS wypłacił 1 mld 38 mln świadczeń Dobry Start. Ze środków skorzystało wówczas prawie 4,6 mln dzieci.