Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Przepracował 62 lata i nie był na zwolnieniu. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 07.07.2024 09:05

Przepracował 62 lata i nie był na zwolnieniu. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS

Pieniądze/ senior
Fot. Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

ZUS średnio wypłaca emerytom 3,5 tys. zł. Wielu z nich pracuje przez lata, by wyraźnie zwiększyć kwotę przysługującego im świadczenia. Taką decyzję podjął senior ze Śląska, który przepracował łącznie aż 62 lata. W głowie się nie mieści, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS.
 

Emerytury w Polsce. Tyle średnio wypłaca ZUS

Myśląc o emerytach w Polsce, zwykle nie mamy przed oczami osób szczególnie majętnych, które mogą pozwolić sobie na szereg zbytków. Średnia wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytura, to około 3,5 tys. złotych. 

Nie są to pieniądze, które zapewniają komfort myślenia o szczególnych szaleństwach. Istnieje jednak grupa seniorów, która pobiera znacznie większe świadczenia. 

ZUS wypłaca 300 zł. Świadczenie jest hitem, 430 tys. wniosków w 2 dni

Pracował 62 lata, nigdy nie był na L4. Wiadomo, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS

Do emerytalnych krezusów bez wątpienia należy senior ze Śląska, któremu ZUS wypłaca aż 48 673,53 złotych. Skąd tak pokaźna suma? Mężczyzna przepracował w życiu 62 lata i nigdy nie był na zwolnieniu lekarskim. 

Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat i ma za sobą ponad 62 lata i 5 miesięcy "czystej" pracy, bez zwolnień chorobowych i innych nieskładkowych okresów. Okresów nieskładkowych ma niespełna 5 lat - informuje rzeczniczka śląskiego oddziału ZUS Beata Kopczyńska. 

Warto też dodać, że świadczenie zaczął pobierać dopiero 20 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego, co znacznie zwiększyło jego wypłatę. 

Późniejsze przejście na emeryturę sprawia, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę - podkreśla rzeczniczka.

Najniższe emerytury w Polsce

Najniższą emeryturę w Polsce pobiera natomiast mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego. Choć wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, jego świadczenie to zaledwie 1 grosz. Tak niska suma wynika z tego, że mężczyzna przepracował w życiu zaledwie trzy dni. 

Prawo do pobierania emerytury przysługuje osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Opłacającym ponadto składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za 1 dzień.