Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Chłopiec nie dostał quada na komunię. Jego reakcja mówi sama za siebie, nawet ksiądz się zdziwił
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 02.04.2025 09:10

Chłopiec nie dostał quada na komunię. Jego reakcja mówi sama za siebie, nawet ksiądz się zdziwił

Dziecko podczas komunii
Dziecko podczas komunii (Fot. Canva.com)

Maj to miesiąc pierwszych komunii świętych. Od lat jednak można zaobserwować niepokojący trend, w którym coraz częściej na pierwszy plan wysuwa się nie duchowy wymiar sakramentu, lecz szał prezentowy i rosnące oczekiwania związane z upominkami. Ksiądz Janusz Koplewski w rozmowie z “Faktem” przytoczył historię chłopca, który w prezencie komunijnym oczekiwał quada. Jego reakcja po zderzeniu z rzeczywistością mówi sama za siebie.

Problem rosnącej komercjalizacji komunii świętej

Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej trwają cały rok, a sam sakrament jest jednym z najważniejszych momentów w życiu dziecka wychowanego w wierze katolickiej. To wtedy po raz pierwszy przyjmuje ono Eucharystię. Niestety od lat wydarzenie to coraz częściej kojarzone jest nie z duchowym przeżyciem, lecz z przepychem, kosztownymi prezentami i coraz częściej przypomina wesele.

Ksiądz Janusz Koplewski, znany jako spowiednik gwiazd, w rozmowie z "Faktem" wyraził swoje zaniepokojenie tym trendem.

Wypaczane jest piękne i ważne święto. Jeszcze moment i dzieci będą dostawały samochody. Hulajnogi? Zwykłych nie dają, bo teraz w modzie są elektryczne - zauważył duchowny.

Dostaniesz wiadomość o nadpłacie PIT, możesz stracić wszystkie oszczędności. Ważne ostrzeżenie

Dzieci oczekują coraz droższych prezentów

Choć to rodzice i chrzestni najczęściej decydują o tym, co kupią najmłodszym, dzieci także mają swoje oczekiwania. Przykładem może być historia chłopca, który nie otrzymał wymarzonego quada i wściekły przepłakał całe przyjęcie, zamykając się w swoim pokoju.

Chłopiec chciał quada. Nie dostał. Tak się wściekł, że przepłakał całe przyjęcie zamknięty w swoim pokoju. Niestety, dzieci dyskutują tylko o tym, kto ile dostał do koperty. Tak ważna uroczystość idzie w straszną komercję. Potem chrzestni się żalą, ile to "musieli" wydać - mówił ksiądz Koplewski.

Tradycyjne upominki, takie jak medalik czy Biblia, powoli odchodzą w zapomnienie.

Święcimy je podczas "Białego Tygodnia". Pieniędzy jeszcze nikt nie przyniósł, ale święciłem już rowery, tablety i laptopy - dodaje duchowny.

Koperty odchodzą do lamusa? Nowe trendy w komunijnych podarunkach

Jeszcze kilka lat temu wręczenie gotówki w kopercie było powszechną praktyką. W 2018 roku średnie kwoty wynosiły 300 zł od najbliższej rodziny oraz 100-200 zł od dalszych krewnych. Dziś chrzestni coraz częściej dają od 1 do 2 tysięcy złotych, a niektórzy nawet 3 tysiące złotych. Rywalizacja na grubość kopert przybiera na sile.

Pojawiają się również nowe, niekiedy zaskakujące sposoby przekazywania pieniędzy. Sprzedawcy oferują np. drewniane pudełeczka z napisem "zastrzyk gotówki", w których znajdują się ogromne strzykawki... z banknotami w środku. Popularnością cieszą się również spersonalizowane kuferki czy drewniane skrzynki zamykane na magnes.

Fot. Allegro.pl

Księża apelują o powrót do tradycyjnych wartości. Wskazują, że prezent powinien być symbolem wiary, a nie materialnym dowodem statusu. Czy rodzice i goście znajdą w sobie umiar i rozwagę, czy też Pierwsza Komunia Święta na dobre stanie się małym weselem? Czas pokaże.