Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Pracowała 20 lat za minimalne wynagrodzenie. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę otrzymuje
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 02.07.2024 18:18

Pracowała 20 lat za minimalne wynagrodzenie. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę otrzymuje

emerytka
fot. materiały własne

Ustawowy wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wymagany staż pracy, aby otrzymywać najniższe świadczenie, dla kobiet wynosi 20 lat. Na jaką emeryturę mogą zatem liczyć osoby, które przepracowały ten okres za najniższą krajową?

Na jaką emeryturę można liczyć po przepracowaniu 20 lat za minimalną krajową?

Wielu emerytów z dużym wyczekiwaniem odlicza dni w pracy do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i upragnionego przejścia na zasłużony odpoczynek. Wciąż jednak duża grupa seniorów mimo przejścia na emeryturę dalej dorabia do swojego świadczenia, które zazwyczaj nie jest wysokie. Minimalna emerytura wynosi obecnie 1780,96 zł.

W Polsce wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Warto do tego dodać również wymagany staż pracy - 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Wysokość świadczenia emerytalnego wiąże się z wpłatami na konto ubezpieczonego, kapitału początkowego, a także zgromadzonych środków na subkoncie. ZUS pod uwagę bierze również przeciętny dalszy okres trwania życia.

Ważny komunikat ZUS dla milionów Polaków. Termin mija dzisiaj

Od czego zależy wysokość emerytury?

To, ile wyniesie nasza emerytura, zależy od kilku czynników – opłacania składek emerytalnych, ich kwoty, wieku, w jakim zdecydujemy się przejść na odpoczynek od pracy, a także potencjalnej długości czasu, przez jaki pobierać będziemy świadczenie. 

Podczas wyliczania wysokości emerytury pod uwagę brane są także inne źródła dochodu emerytalnego, (Otwarte Fundusze Emerytalne, Indywidualne Konta Emerytalne, czy Pracownicze Plany Kapitałowe).

ZOBACZ: Osoby po 55 roku mogą starać się o to świadczenie z ZUS. Otrzymują średnio 3,5 tys. zł

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrosło do kwoty 4300 zł brutto, czyli 3262 zł na rękę. Na jaką emeryturę może zatem liczyć osoba, która przepracowała 20 lat przy minimalnym wynagrodzeniu?

Jaka emerytura dla tych, którzy pracowali za najniższą krajową?

Warto zaznaczyć, że wysokość emerytury po 20 latach pracy zawodowej różnić się będzie w zależności od płci. Kobieta, która osiągnie wiek emerytalny w wysokości 60 lat i przepracuje 20 lat za najniższą krajową, może liczyć najprawdopodobniej na emeryturę minimalną. Obecnie wynosi ona 1780,96 zł. 

Również w takiej kwocie seniorzy otrzymają we wrześniu dodatek, tzw. czternastkę. Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz przyznała jednak, że w tym roku nie będzie drugiej waloryzacji emerytur

ZOBACZ: Polacy odczują to w portfelach. Ceny prądu od lipca w górę, znamy wyliczenia

Mężczyźni, którzy osiągnął 65 lat i przepracują zawodowo 20 lat, mogą liczyć na emeryturę proporcjonalną do zgromadzonych składek na osobistym koncie emerytalnym. W takim przypadku nie przysługuje emerytura minimalna, ponieważ nie osiągnięto wymaganego stażu pracy - 25 lat.