Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Rewolucja w polskich szkołach, zacznie się po wakacjach. Chodzi o legitymacje
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 03.07.2024 09:45

Rewolucja w polskich szkołach, zacznie się po wakacjach. Chodzi o legitymacje

Dzieci w szkole
Fot. gpointstudio/Freepik

Tegoroczne wakacje dopiero się zaczęły, a już wiadomo, że na uczniów czekają duże zmiany. Do historii przechodzą bowiem tradycyjne legitymacje szkolne. Papierowy dokument zastąpi plastikowa e-legitymacja. 

Koniec papierowej legitymacji szkolnej

Od nowego roku szkolnego (2024/25) uczniowie dostawać będą plastikowe e-legitymacje. Oznacza to koniec tradycyjnych, znanych nam od dziesięcioleci legitymacji papierowych. 

“Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że nie wszystkie szkoły są przygotowane na zmiany, które mają wejść w życie już 12 lipca, a więc na długo przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 

Szczególnie jeśli szkoły i samorządy zdecydują się na zakup drukarek i samodzielną personalizację kart. Ale w większych gminach w dłuższym okresie może to być rozwiązanie korzystniejsze niż zlecanie usług w wyspecjalizowanych firmach - czytamy w "DGP".

Aktor Antoni Pawlicki: "Należy pomagać słabszym" [WYWIAD GOŃCA]

Od 12-go lipca tylko e-legitymacja

Zmiany wynikają z rozporządzenia z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Dokument wprowadza obowiązek wydawania uczniom legitymacji w formie plastikowej karty, czyli e-legitymacją. Przepisy przejściowe pozwalają jeszcze na wystawianie tradycyjnych, papierowych legitymacji oraz ich duplikatów do 12 lipca 2024 r.

Nowe przepisy przewidują również możliwość wydania mLegitymacji. Jest to dokument elektroniczny przechowywany i prezentowany przy użyciu oprogramowania przeznaczonego dla urządzeń mobilnych (np. w smartfonie).

Czy taka zmiana jest potrzebna?

Zmiana dokumentów papierowych na plastikowe wydaje się zastanawiająca, szczególnie w kontekście walki z plastikiem i wciąż zaostrzanych przepisów. Według statystyk w minionym roku szkolnym w polskich szkołach kształciło się niemal 5 milionów uczniów. Oznacza to więc tyle samo dodatkowych plastikowych dokumentów. Tymczasem od 1 lipca obowiązuje zakaz sprzedaży plastikowych sztućców, kubków, talerzy i słomek do napojów.