Goniec.pl
Minister edukacji chce zwiększyć rangę WDŻ

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Przemysław Czarnek: "Wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem"

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Minister edukacji zapowiedział, że "wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem w kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022". Zdaniem Przemysława Czarnka nauczyciele tego przedmiotu muszą pełnić większą

Minister edukacji jest uczestnikiem XI Ogólnopolskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie, który odbywa się w Częstochowie. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną spotkanie odbywa się w trybie niestacjonarnym.

Minister edukacji chce zwiększyć rangę WDŻ

- Wczoraj mieliśmy spotkanie tutaj z nauczycielami-konsultantami, którzy opiekują się nauczycielami wychowania do życia w rodzinie. Dziś w gronie wszystkich nauczycieli, którzy zechcieli wziąć udział w tym kongresie, będziemy rozmawiali na temat przyszłości tego przedmiotu, przedmiotu niezwykle ważnego - mówił Przemysław Czarnek.

Szef resortu zapowiedział, że w dokumencie „Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa” WDŻ będzie kierunkiem priorytetowym w roku szkolnym 2021/2022. Każdego roku minister edukacji ogłasza podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej na nowy rok szkolny. Do wydania dokumentu zobowiązuje go Prawo Oświatowe.

W rozporządzeniu wprowadzono zmiany, które zakładają utworzenie dziesięciu ośrodków, w których nauczyciele będą mogli się kształcić i uzyskiwać uprawnienia nauczyciela wychowania do życia w rodzinie. Wiedza będzie przekazywana na podstawie nowej podstawy programowej.

- Dzisiaj, w dobie kryzysu rodziny, pogłębionego rozmaitymi postulatami rewolucji kulturalnej, seksualnej, rewolucji można powiedzieć wprost komunistycznej, którą widzimy niekiedy na polskich ulicach, kształcenie dzieci i młodzieży w polskich szkołach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na temat tego, czym jest rodzina, na temat tego, jak fundamentalne znaczenie mają wartości wpisane w konstytucji: małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo, rodzicielstwo jest po prostu przejawem naszej solidarności z przyszłymi pokoleniami - mówił Przemysław Czarnek.

Podkreślił jednocześnie, że „nauczyciele wychowania do życia w rodzinie w polskich szkołach muszą zyskać jeszcze większą rangę i jeszcze większą wagę, bo od tego zależy przyszłość naszego społeczeństwa i przyszłość naszego państwa”.

To niejedyna zmiana - podczas niedzielnej wizyty na Jasnej Górze, w ramach Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, ogłosił powołanie nowej dyscypliny naukowej, jaką jest biblistyka. Działanie ma pomóc w rozwoju jakości kształcenia w tym zakresie.

Uważacie, że położenie szczególnego nacisku na naukę wychowania do życia w rodzinie i biblistyki jest dobrym pomysłem? A może tego typu zajęcia powinny odbywać się poza murami placówek edukacyjnych, na przykład w salkach przykościelnych?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kontrola sanepidu w hotelu Tadeusza Rydzyka. Są wyniki

  • Nie żyje aktorka Ewa Wawrzoń

  • Prof. Parczewski twierdzi, że nie ma sensu nosić maseczek na zewnątrz

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >