Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda chce poprawek w Polskim Ładzie. Szrot: wskażemy konkretne punkty

13 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Nie tylko nauczyciele i służby mundurowe domagają się poprawek w Polskim Ładzie. Potrzebę skorygowania nowego rządowego programu dostrzega także prezydent Andrzej Duda. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot zdradził, że rozmowy w tej sprawie już trwają, a rząd otrzyma wykaz konkretnych punktów, które zdaniem głowy państwa należy poprawić.

W rozmowie na antenie Radia Plus prezydencki minister wspomniał także o tarczy antyinflacyjnej. Podkreślił, że podpis Andrzeja Dudy "nigdy nie jest formalnością", ponieważ "zawsze bada projekty, które do niego trafiają".

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Babcia Joanny Opozdy usunięta z PiS. Sprawa trafiła aż na Nowogrodzką

CZYTAJ DALEJ

Duda "uważnie pilotuje" Polski Ład. Trwają rozmowy w sprawie poprawek

Zaniżone wypłaty, niejasności w ulgach i chaos informacyjny - tak w praktyce wyglądały pierwsze dni obowiązywania Polskiego Ładu. Już w zeszłym tygodniu opozycja grzmiała, że mamy do czynienia z "polskim bezładem". 

Za "potknięcia" przeprosił już premier Mateusz Morawiecki, a poprawki zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jednak niewykluczone, że skala korekt będzie większa, ponieważ zastrzeżenia względem Polskiego Ładu ma również prezydent Andrzej Duda.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

O tę sprawę był pytany szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot na antenie Radia Plus. - Pan prezydent sprawę uważnie pilotuje. Jego przedstawiciele rozmawiają z przedstawicielami rządu - oznajmił przedstawiciel Andrzeja Dudy.

Jednak prezydent nie ogranicza się wyłącznie do rozmów - zamierza zasugerować rządzącym, które obszary Polskiego Ładu wymagają jeszcze ulepszenia. - My będziemy wskazywać też rządowi punkty, które naszym zdaniem wymagają pewnej korekty. To wszystko się już dzieje i te rozmowy będą trwały - zdradził Szrot.

Pytany o to, jak Andrzej Duda ocenia Polski Ład, stwierdził, że "większość tych rozwiązań jest korzystna dla Polaków i polskiej gospodarki". Mimo tego "program wymaga korekt", co zdaniem Szrota "jest oczywiste".

Szrot nie zdradził, które elementy Polskiego Ładu budzą wątpliwości Andrzeja Dudy. - Myślę, że rząd będzie to komunikował, jak już przygotowane zostaną tych korekt ostateczne wersje - skwitował.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda na zakupach. Prezydent bliżej Polaków?

Andrzej Duda stara się czesto pojawiać w sklepach, żeby pokazywać swoją bliskość z Polakami. Była to część jego kampanii wyborczych w poprzednich latach - miało to pokazać jego świadomość cen i umiejętność poruszania się w butach zwykłych obywateli.

Zobacz galerię >

Tarcza antyinflacyjna przesądzona? Szrot: prezydent zawsze analizuje projekty

W trakcie rozmowy pojawił się także wątek tarczy antyinflacyjnej. Szrot był pytany, czy prezydent podpisze drugą wersję pakietu hamującego wzrost cen, jeżeli zostanie przyjęty przez Sejm. - Podpis pana prezydenta nigdy nie jest formalnością, pan prezydent zawsze bada projekty, które do niego trafiają - zaznaczył. W tym kontekście zwrócił uwagę, że Andrzej Duda poświęca dużo uwagi weryfikacji proponowanych przepisów przede wszystkim pod kątem zgodności z konstytucją.

Jednak Szrot uważa, że "pan prezydent pozytywnie ocenia ten projekt", ponieważ "jest korzystny z punktu widzenia interesów Polaków, polskich rodzin, gospodarstw domowych". - Jestem przekonany, że pan prezydent po analizie go podpisze - zapewnił szef gabinetu prezydenta.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. zakłada dalszą obniżkę VAT m.in. na gaz, który dzięki tarczy antyinflacyjnej 1.0. został obniżony z 23 do 8 proc. Drugi pakiet hamujący wzrost cen ma zmniejszyć tę stawkę z 8 do 0 proc. Poza tym spadnie także VAT na ciepło z 8 do 5 proc., a VAT obniżony do 5 proc. na prąd ma zostać przedłużony. 

W planach jest także wprowadzenie 0 proc. VAT na żywność, która obecnie jest objęta najniższą stawką (5 proc.). W rezultacie powinny spaść ceny m.in. warzyw, owoców, tłuszczy, mięsa czy oleju. Jednak w projekcie ustawy wprowadzającym tarczę antyinflacyjną 2.0. pojawił się także zapis, który może zaskoczyć sprzedawców. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Onet

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Wiadomości

"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Czytaj więcej >
Cudowny gest sąsiadów Henryki Krzywonos. "Aż mi się łezka w oku zakręciła!"

Wiadomości

Henryka Krzywonos walczy z okropną chorobą. Sąsiedzi posłanki zdobyli się na piękny gest, ciężko powstrzymać wzruszenie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Putin powoli traci kontrolę? Ekspertka nie ma wątpliwości, dyktator próbuje ratować swoją pozycję

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Wiadomości

Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sasin starł się z Donaldem Tuskiem, poszło o Baltic Pipe. W sieci zawrzało, padły mocne oskarżenia

Czytaj więcej >
Wypadek tramwajowy w Łodzi

Wiadomości

Wypadek na DK12. Autokar przewożący dzieci wbił się w naczepę TIR-a. Jechało nim 27 dzieci

Czytaj więcej >