Goniec.pl
Andrzej Duda

Jakub Szymczu/KPRP

Prezydent Andrzej Duda w TVN24: "Rosja stanie się wrogiem całego świata". Padły też mocne słowa o Donaldzie Tusku

22 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu dla telewizji TVN24, w którym odniósł się do wygłoszonego wczoraj orędzia Władimira Putina i planowanych pseudoreferendów w samozwańczych republikach na terenie Ukrainy. W rozmowie poruszono również temat sejmowej podkomisji Antoniego Macierewicza, co sporowokowała głowę naszego państwa do wysunięcia poważnych oskarżeń o zaniechanie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej wobec gabinetu Donalda Tuska.

Prezydent Andrzej Duda przebywa obecnie w Nowym Jorku, gdzie udał się, by uczestniczyć w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wczoraj głowa naszego państwa przemawiała na forum do zgromadzonych na obradach polityków i urzędników, wieczorem zaś udzieliła specjalnego wywiadu korespondentowi TVN w Stanach Zjednoczonych Marcinowi Wronie.

Jarosław Kaczyński zarzucił opozycji ogromne kłamstwo i oszustwo.

Jarosław Kaczyński uderza w opozycję i TVN. "Kłamstwo, że aż mózg staje"

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda komentuje orędzie Putina

Głównym tematem rozmowy z prezydentem była agresja rosyjska na Ukrainę, ale nie obyło się też bez polskich wątków, które w ostatnich dniach rozpalają krajową debatę publiczną.

Polski przywódca podkreślał przede wszystkim ogromną skalę pomocy, jaką Polska wciąż oferuje Ukrainie i zapewniał o trwałym sojuszu zawiązanym w celu walki z putinowskim reżimem.

- W Londynie rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem. Dziękowałem za postawę jaką reprezentuje on i Stany Zjednoczone wobec Ukrainy. USA, Wielka Brytania i Polska to trójka państw, które najbardziej pomagają - mówił prezydent.

Jedno z wielu pytań dotyczyło także, co oczywiste, wczorajszego porannego orędzia Władimira Putina, w którym rosyjski dyktator wysunął szereg gróźb pod adresem Zachodu, także tych, mówiących o potencjalnym użyciu broni atomowej.

Te śmiałe zapowiedzi skomentować zdążyli już najważniejsi światowi politycy, a w Polsce w mocnych słowach wypowiadali się na ich temat Donald Tusk i Mateusz Morawiecki. Gdy przyszła kolej na prezydenta, Andrzej Duda również nie gryzł się w język.

Rosyjskie władze wiedzą, że użycie broni nuklearnej to przełamanie tabu, które pociągnie za sobą skutki, których nie da się przewidzieć. Rosja stanie się wrogiem całego świata - stwierdził.

Jak dodał, na terytorium Rosji nie rozgrywa się obecnie żadna wojna i takowa nie będzie miała miejsca w przyszłości, bo to Ukraińcy walczą o odzyskanie swoich ziem. Z pewną dozą obawy wyraził jednak przekonanie, że gdy się tylko chce, zawsze znajdzie się pretekst.

Prezydent o referendach w samozwańczych republikach: "To lipa"

Uwadze prezydenta, który pozostaje w stałym kontakcie z Wolodymyrem Zełenskim i jeszcze niedawno gościł w Kijowie, nie umknęły również zapowiedzi przeprowadzenia w separatystycznych republikach na terenie okupowanego kraju pseudoreferendów.

To są sztuczne referenda, "lipa", z góry wiadomo, że to nie ma nic wspólnego z uczciwością. To wręcz urąga demokracji i wiadomo, że wynik jest zaplanowany na Kremlu - zauważył.

Prezydent nie darował sobie także uwag na kształt tych, jakie w ostatnich dniach wciąż powtarzają politycy Zjednoczonej Prawicy, którzy nabrali wiatru w żagle po tym, jak na forum europejskim przyznano, że w kwestii podejścia do Rosji trzeba było słuchać państw bałtyckich i Polski.

- Uczciwie mówiliśmy, że budowanie gazociągów z pominięciem Europy Centralnej będzie miało złe skutki, że Gazprom to narzędzie rosyjskiej dominacji. Dziś wszyscy przekonują się, że mieliśmy rację - zaznaczał.

Pytania o przemówienie Joe Bidena

Kolejną kwestią interesującą Marcina Wronę była ocena środowego wystąpienia na forum ONZ prezydenta USA Joe Bidena. Andrzej Duda mówił o naszym sojuszniku w samych superlatywach, chwaląc jego odpowiednią reakcję.

To była właśnie adekwatna wypowiedź, bez jakiegoś wielkiego odnoszenia się do tamtego wystąpienia (Władimira Putina - red.), bez właściwie żadnej polityki, z taką bardzo wręcz sucha oceną faktów, z jakimi prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia w najbliższym czasie na okupowanych ziemiach Ukrainy - powiedział.

Jego zdaniem, wystąpienie Bidena było jednocześnie "bardzo twardym, zdecydowanym, a jednocześnie bardzo spokojnym utrzymaniem tej linii, która cały czas jest konsekwentnie realizowana".

Przypomnijmy, że amerykański przywódca wygłosił wyjątkowo mocne przemówienie, w którym stwierdził m.in., że "Rosja chce wymazać swojego suwerennego sąsiada z mapy", a także, że wojna w Ukrainie dotyczy "prawa Ukrainy do istnienia i istnienia Ukraińców jako narodu".

Zapowiedział też, że USA będą kontynuować wspieranie Ukrainy, by mogła się bronić i oświadczył, że jego kraj przeznaczy kolejne 2,9 mld dol. ratującej życie pomocy humanitarnej i żywnościowej tylko w tym roku.

Godzinny festiwal oskarżeń pod adresem Donalda Tuska. Widz nie wytrzymał i bezlitośnie zakpił z TVP Info

TVP Info przez godzinę oskarżała Donalda Tuska. Przeróbka programu stała się hitem sieci

CZYTAJ DALEJ

Kontrowersyjne doniesienia nt. Antoniego Macierewicza

Jak na wywiad w TVN24 przystało, wśrod pytań nie mogło zabraknąć tego o reportaż Piotra Świerczka "Siła kłamstwa", w którym pokazano, że podkomisja Antoniego Macierewicza ukryła dowody niezgodne z tezą o zamachu w Smoleńsku.

Andrzej Duda niechętnie odniósł się do ujawnionych faktów i skupił się na ocenie samego polityka, który, jego zdaniem, "jest człowiekiem ogromnych zasług dla Rzeczpospolitej i zawsze przyświecały mu szczytne intencje".

Pan Antoni Macierewicz, w bardzo trudnych warunkach, działał mimo różnego rodzaju pomówień i potwarzy - stwierdził.

Co do stawianych zarzutów, zdecydował się jedynie na klasyczną obronę poprzez atak i zadał podszyte ironią pytanie: "co zrobił w sprawie śmierci prezydenta Rzeczpospolitej, guru opozycji, Donald Tusk?"

Tym samym, prezydent dołączył do forsowania rządowej narracji, zgodnie z którą winny katastrofie, a nawet zamachowi, jest były premier. Niecały tydzień temu na sali sejmowej Antoni Macierewicz sugerował, że za "zbrodnię smoleńską" odpowiadają Tusk, Radosław Sikorski i Bogdan Klich działający w porozumieniu z Władimirem Putinem. Wszyscy pozostali, którzy nie wierzą w wersję w zaplanowane z zimną krwią morderstwo polskiej elity to zaś "sowiecka agentura".

pielgrzymka

Andrzej Duda na kolanach u Rydzyka. Kontrowersyjna przemowa prezydenta, tłum skandował jedno słowo

W dniach 9-10 lipca na Jasnej Górze w Częstochowie odbywają się uroczystości 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Główne wydarzenia zaplanowane zostały na niedzielę, a wśród uczestników byli nie tylko wierni słuchacze rozgłośni z Torunia, ale także znani politycy. Relacją ze spotkania pochwalili się m.in. Przemysław Czarnek i prezydent Andrzej Duda.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: WP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą pomóc jej bliskim.

Wiadomości

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą im pomóc

Czytaj więcej >
Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >
AndrzejRembowski/Pixabay

Wiadomości

Rybnik: 51-latek gwałcił i nagrywał kobiety. Wśród ofiar jest 16-latka

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

Czytaj więcej >
Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Wiadomości

Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Czytaj więcej >