Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Prawie cała Polska na czerwono. Ostrzeżenie przed zagrożeniem pożarowym
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 23.04.2023 18:35

Prawie cała Polska na czerwono. Ostrzeżenie przed zagrożeniem pożarowym

Mapa zagrożenia pożarowego
bazapozarow.ibles.pl (zrzut ekranu)

Instytut Badawczy Leśnictwa alarmuje w niedzielę o zagrożeniu pożarowym w polskich lasach. Większość kraju objęta jest najwyższym stopniem ryzyka wybuchu pożaru. Największe niebezpieczeństwo istnieje na północy, wschodzie i częściowo w centrum Polski.

Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega Polaków. Zagrożenie pożarami w lasach w przeważającej części kraju

Polacy, chcący wykorzystać piękną pogodę na wycieczkę do lasu, muszą zachować szczególną ostrożność. Instytut Badawczy Leśnictwa informuje o poważnym zagrożeniu pożarowym na terenach leśnych w wielu obszarach kraju.

Mapa IBL opublikowana  w niedzielę po południu wskazuje, że najwyższe ryzyko wybuchu pożaru istnieje w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim, w przeważającej części woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego, a także częściowo w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Na pozostałym obszarze naszego kraju, z wyjątkiem zachodniej części woj. zachodniopomorskiego oraz zachodniej i południowej części woj. dolnośląskiego, zagrożenie pożarowe oceniono jako średnie. Rejon powiatu kłodzkiego oraz południowe tereny Śląska, Małopolski i Podkarpacia nie objęto prognozowaniem zagrożenia pożarowego.

Niespodzianka dla grzybiarzy, Polacy już szturmują lasy. Tego nie mogli przewidzieć nawet eksperci

Jak mierzy się zagrożenie pożarowe?

Prognozę zagrożenia pożarowego wykonuje się w 60 strefach prognostycznych, bazując na pomiarach wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów. Badanie pozwala określić możliwość wystąpienia pożaru w dniu jego wykonania. Pomiarów meteorologicznych dokonuje się dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozę przygotowują Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Metody gaszenia pożarów lasów

Do gaszenia dużych pożarów lasów wykorzystuje się najczęściej wozy strażackie, oddziały naziemne, buldożery, a także śmigłowce i samoloty gaśnicze, ściśle współpracujące w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się ognia. Podstawowa taktyka w razie wybuchu pożaru na dużą skalę polega na tworzeniu tzw. linii obrony przed pożarem, z wykorzystaniem wszystkich jednostek biorących udział w akcji gaśniczej.

Źródło: tvn24.pl