Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niespodzianka dla grzybiarzy, Polacy już szturmują lasy. Tego nie mogli przewidzieć nawet eksperci
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.04.2023 13:07

Niespodzianka dla grzybiarzy, Polacy już szturmują lasy. Tego nie mogli przewidzieć nawet eksperci

grzybiarz las grzyby
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda spłatała figla i to nie tylko Polakom. W lasach zaroiło się od… grzybów. W sieci pojawiają się kolejne zdjęcia zdziwionych grzybiarzy, którzy są zachwyceni wiosennym zbiorem. Ekspert przyznaje, że to “anomalie”. Wszystko można jednak wytłumaczyć. 

Wysyp grzybów w lasach, grzybiarze nie mogą w to uwierzyć

Grzyby na wiosnę? Tak, to nie żart. Grzybiarze w całej Polsce z podekscytowaniem wymieniają się zdjęciami z lasów i pokazują koszyki. 

Wśród znalezionych w polskich lasach okazów znaleźć można nawet maślaka. Tym niecodziennym jak na tę porę roku okazem podzielił się na Facebooku jeden z grzybiarzy z Podkarpacia. Znalazł go 17 kwietnia w lesie w Nowej Dębnie.

"Nasz nowy dom". Pierwszy taki przypadek w programie. Katarzyna Dowbor zaskoczyła fanów

Grzybiarze zachwyceni, w lasach pojawiły się jesienne grzyby

Czy już niedługo grzybiarze będą wychodzić do lasów na wiosnę, a nie jesienią? Na razie nie można mówić o aż tak wielkich zmianach, ale pewne jest, że doszło do niecodziennych grzybiarskich odkryć na terenie całego kraju.

O słynnym już w sieci maślaku z Podkarpacia wypowiedział się w rozmowie z portalem o2.pl ekspert. - Tego grzyba znalazł mój znajomy. To częste w lasach w Nowej Dębie. Na tych terenach obserwujemy tego typu anomalie, szczególnie gdy sprzyja pogoda i mikroklimat - wyjaśnił pan Wiesław Kamiński.

Grzybiarz udowadnia, że teoria o anomalii nie jest jedynie wymysłem. Wskazał, że w kwietniu maślaki znaleziono również na Pustyni Błędowskiej. W sąsiednich Niemczech natomiast kilka tygodni temu znaleziony został koźlarz babka.

Ekspert wyjaśnia nagły wysyp grzybów

Dlaczego jesienne grzyby pojawiają się w lasach wiosną? Ekspert nie ma wątpliwości, że to wszystko zasługa pogody. Wilgotna i ciepła wiosna zaowocowała pobudzeniem grzybów do wzrostu.

Jak wyjaśnił Wiesław Kamiński, dobre warunki zawsze są wykorzystywane przez grzyby. Dla nich nie ma różnicy, czy jest wiosna, czy jesień. 

Źródło: o2.pl