Goniec.pl
Odessa nadal się broni, o planach ataku poinformował Aleksandr Łukaszenka

-/AFP/East News

Plany ataku Odessy zostały ujawnione przez Łukaszenkę. Dzięki temu ukraińska armia potwierdziła kolejny sukces

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Zaminowane plaże, okopy oraz specjalne stanowiska do ostrzału z karabinów maszynowych. Od dwóch tygodni Odessa przygotowywała się na atak Rosjan, a kiedy we wtorek kilkanaście okrętów wojennych przycumowało przy linii brzegowej, mieszkańcy okupowanego miasta byli spokojni. W środę rano poinformowali o spektakularnym sukcesie.

Prężenie muskuł przez rosyjską armię tuż przy Odessie to jedynie deklaracje bez pokrycia? Dowodzą tego wieści od ukraińskiej armii i samych mieszkańców Odessy, która od początku wojnie w Ukrainie jest na celowniku Rosjan.

Prezydent Finlandii wskazał na "promyk nadziei" w związku ze zmianą zachowania Władimira Putina

Prezydent Finlandii zdradza kulisy swojej rozmowy z Putinem. Miała zajść zmiana

CZYTAJ DALEJ

- Otrzymałam dzisiaj wiele wiadomości o tym, że Rosja przygotowuje inwazję na Odessę - napisała studiująca jeszcze do niedawna w Polsce Daria Korsak. - Odessa trzyma się bardzo mocno. Nie musicie się martwić - dodała młoda Ukrainka.

Kilkanaście okrętów wojennych przy Odessie, zapowiedział to Aleksandr Łukaszenka

Już w pierwszych dniach wojny było pewne, że Rosja planuje szturm na Odessę. Co więcej, znane było miejsce, gdzie armia Władimira Putina miała rozpocząć swoją akcję. Jak do tego doszło? Winny blamażu i upublicznienia kluczowych informacji jest... Aleksandr Łukaszenka.

Prezydent Białorusi 1 marca chwalił się posiedzeniem rady bezpieczeństwa. Zapozował na nim przy wielkiej mapie, gdzie wyraźnie zaznaczone zostały kierunki ataku Rosji, w tym tego wymierzonego w Odessę.

Kiedy 15 marca upubliczniono zdjęcia satelitarne, gdzie widać 14 okrętów wojennych Rosji. Zacumowały one tuż obok linii brzegowej Odessy. Atak nie miał jednak miejsca. Niemniej w środę 16 marca ukraińska armia poinformowała, że okupant odniósł dotkliwe straty.

Władimir Putin oszukał Aleksandra Łukaszenkę? Rosja nie pomaga Białorusi dotkniętej sankcjami

Białoruś miała prosić Rosję o pomoc. Władimir Putin nie odpowie sojusznikowi?

CZYTAJ DALEJ

Wielki sukces ukraińskiej armii, Rosja straciła dwa samoloty

Odessa zamieniła się w bastion pełen nie tylko fortyfikacji ułatwiających obronę przed Rosją. Wszyscy mieszkańcy miasta gotowi są walczyć z Rosjanami, którzy zdecydują się spełnić groźby o szturmie na Odessę.

Być może to właśnie dzięki wpadce Aleksandra Łukaszenki Odessa miała czas i jednoznaczne potwierdzenie konieczności pilnego stworzenia specjalnych umocnień. Główne ulice miasta, będącego do niedawna przede wszystkim celem turystów, są obecnie zastawione jeżami przeciwczołgowymi. Dodatkowo mieszkańcy zdecydowali się skorzystać z historycznej infrastruktury Odessy. Ukraińcy do planowania obrony przed rosyjskimi żołnierzami wykorzystują bowiem system odeskich katakumb.

Kiedy rosyjska armia na celownik wzięła miasta nieopodal Odessy, nie spodziewała się, że środowy poranek przyniesie ze sobą tak dotkliwe straty. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy przekazało bowiem, że Rosjanie stracili dwa cenne samoloty.

Mowa samolotach SU-30sm. Mają być to najlepsze maszyny, jakimi wspomaga się w czasie wojny w Ukrainie rosyjska armia. Ukraińskie źródła wskazują, że wraki samolotów spadły do morza, a piloci zdążyli się katapultować.

/fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Rosjanie ostrzelali Charków w biały dzień. Dziesiątki zabitych i rannych, ludzie uciekali w popłochu

W poniedziałek w Charkowie doszło do kolejnego ostrzału wojsk rosyjskich. Armia Władimira Putina użyła rakiet Grad, a w wyniku zbrojnych działań na terenie miasta zginęło przynajmniej kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. - To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu - grzmiał szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Jak poinformował Ołeh Syniehubow, Rosjanie kierowali ogień w stronę dzielnic mieszkaniowych w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej i pozycji sił zbrojnych Ukrainy. Do sieci trafiły wstrząsające nagrania z ataków rakietowych w mieście, które znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy. - Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię - informował w Telegramie Syniehubow. /fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Nicole Sochacki-Wójcicka, Mama Ginekolog, afera, instagram

Wiadomości

Ostra reakcja NFZ na wywody Mamy Ginekolog. Celebrytka ma problem

Czytaj więcej >
Zaginiony Bartosz, Zaginiony z Wrocławia, nie żyje, policja, sygnał, kogut policyjny

Wiadomości

24-letni Bartosz nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Czytaj więcej >

Wiadomości

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjanci wykryli u niego 1,5 promila alkoholu. Kierowca autobusu schwytany przez policjantów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku był pijany. Zadziwiające wyniki badań

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Zaginiony Łukasz z Białegostoku nie żyje. Miał 31 lat

Czytaj więcej >