Goniec.pl > Polska > Pilne zebranie Sejmu, Elżbieta Witek niespodziewanie zmieniła harmonogram posiedzeń. Jest nowa data
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.08.2022 22:46

Pilne zebranie Sejmu, Elżbieta Witek niespodziewanie zmieniła harmonogram posiedzeń. Jest nowa data

Pilne zebranie Sejmu, Elżbieta Witek zmieniła harmonogram posiedzeń
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sejm w trybie pilnym zbierze się 2 września. Elżbieta Witek poinformowała, że postanowiła zmienić wcześniejszy harmonogram zebrań posłów. Powodem są trzy projekty, które zdaniem marszałek Sejmu nie mogą czekać do 14 września. Chodzi m.in. o pieniądze dla Polaków.

Posłowie mieli pojawić się w Sejmie dopiero 14, 15 i 16 września, ale Elżbieta Witek ma inne plany. Marszałek, która zapisze się na kartach historii pod hasłem "reasumpcja" ogłosiła, że podjęła ważną decyzję. Oczywiście wszystko w trosce o dobrobyt Polaków.

Sejm zbierze się szybciej, niż ustalono wcześniej w terminarzu posiedzeń. Elżbieta Witek w związku z wtorkowymi działaniami rządu chce, by posłowie niemal bezzwłocznie pojawili się przy ul. Wiejskiej.

Pilne posiedzenie Sejmu, Elżbieta Witek podjęła decyzję

Posłowie i posłanki nie mogą liczyć na powakacyjną taryfę ulgową. Uczniowie 1 września wracają do szkół i rozpoczynają rok szkolny 2022/2023, a politycy podjadą pod Sejm.

Elżbieta Witek ogłosiła, że terminarz posiedzeń Sejmu musi zostać zmodyfikowany. Między sierpniowe i wrześniowe dni spotkań posłów, dodana została kolejna data: 2 września.

Nieplanowane spotkanie Sejmu, Elżbieta Witek już je potwierdziła
Nieplanowane spotkanie Sejmu, Elżbieta Witek już je potwierdziła

- Podjęłam decyzję o zwołaniu na 2 września pilnego posiedzenia Sejmu. Chcę, aby Izba przyjęła m.in. trzy bardzo ważne społecznie projekty - przekazała Elżbieta Witek, wyjaśniając pilne posiedzenie Sejmu.

Na stronie Sejmu łatwo znaleźć informacje niezbędne do sprawdzenia tego, jak bardzo marszałek Witek namieszała w poselskich planach. 59. posiedzenie Sejmu odbyło się 20, 21, 22 lipca oraz 5 sierpnia. Kolejne spotkanie posłów zaplanowane zostało dopiero na 14, 15 i 16 września.

Sprawy Polaków są zdaniem Elżbiety Witek ważniejsze niż ewentualne urlopy posłów i posłanek. Jakie trzy projekty są aż tak ważne, że marszałek Sejmu zdecydowała się zamieszać w ustalonym wcześniej terminarzu? Wyjaśniamy.

Nieplanowane posiedzenie Sejmu, chodzi o pieniądze dla Polaków i Odrę

Niespodziewana deklaracja Elżbiety Witek z 24 sierpnia może być dla wielu zaskoczeniem. Jakie problemy Polaków leżą na sercu marszałek Sejmu? Polityczka PiS wskazała, że chodzi o "trzy ważne projekty".

Posłowie i posłanki 2 września zajmą się rządowymi dwoma ustawami mającymi pomóc zwykłemu Kowalskiemu ogrzać zimą dom. We wtorek rząd przyjął projekty dwóch ustaw. Mają one być pomostem do finansowego wsparcia osób używających źródeł ciepła innych niż węgiel.

Jedna z ustaw, która dostała zielone światło od ministrów Mateusza Morawieckiego, skierowana jest do osób ogrzewających domy pelletem, olejem opałowym, drewnem opałowym, LPG oraz używających ciepła systemowego.

Drugi z projektów, który zdaniem Elżbiety Witek nie może czekać, dotyczy powiększenia wsparcia samorządów. Mają one otrzymać - jeszcze w tym roku - prawie 13,7 mld zł dodatkowych pieniędzy. Ich przeznaczenie jest już z góry określone. Fundusze te mają zostać upłynnione m.in. właśnie na dopłaty do ciepła, czy inwestycje.

Trzeci projekt dotyczy Odry. Będzie przełom?

2 września Sejm będzie debatował jeszcze nad jedną ustawą. Projekt zakłada szczególne wsparcie podmiotów, które są poszkodowane w związku ze skażeniem Odry.

O kogo dokładnie chodzi? Rząd chce, by o pomoc mogli starać się nadodrzańscy przedsiębiorcy (branża turystyczna, gastronomiczna, czy sportowo-rekreacyjna). Jest warunek otrzymania wsparcia. Konieczne jest wykazanie, że w czasie trwania katastrofy ekologicznej na Odrze przychody spadły co najmniej o połowę.

Taki warunek zawarty w projekcie ustawy potwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. - Są ustawy, które są potrzebne, między innymi rozszerzenie wsparcia dla opalających jeszcze bardziej tradycyjnymi metodami swoje mieszkania. Tu rząd przygotowuje pewne rozwiązania, niektóre są już przygotowane. Wszystko wskazuje na to, że na początku września zbierze się Sejm i te ustawy przegłosuje - mówił jeszcze w niedzielę Ryszard Terlecki.

Jednocześnie szef klubu parlamentarnego PiS na antenie Polskiego Radia zaprzeczył, by nieplanowane wcześniej zebranie Sejmu 2 września związane było z personalnym przetasowaniem w rządzie PiS.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl